Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Brazílskej olympiáde došli štátne miliardy

Organizácia olympiády v Riu zhltne obrovské peniaze. (Autor: TASR / AP)
SITA|9. nov 2013 o 07:32

Brazílčanom sa dlhodobo nepáčia obrovské štátne výdavky na olympiádu a Majstrvostvá sveta vo futbale. Organizátori tak musia zohnať peniaze od súkromných sponzorov.

RIO DE JANEIRO. Do začiatku olympiády 2016 v Rio de Janeiro zostáva presne 1000 dní.

Premiérová letná olympiáda na juhoamerickom kontinente sa začne 5. augusta 2016, informovala agentúra dpa.

Centrum podujatia s olympijskou dedinou vznikne vo štvrti Barra da Tijuca v západnej časti mesta. Tam v piatok otvorili vyhliadkovú vežu, z ktorej môžu záujemcovia sledovať postup stavebných prác. Podľa medializovaných informácií sa rozpočet pre OH pohybuje vo výške 9,6 miliardy eur.

Brazílskym organizátorom sa čoraz ťažšie získavajú peniaze z verejných zdrojov, preto presúvajú ťažisko na sponzorov, ktorí by mali vykryť schodok v rozpočte.

Renato Ciuchini zodpovedný za obchodný úsek stanovil cieľ získať od domácich partnerov 1,3 až 1,5 miliardy amerických dolárov.

To je dvojnásobok súčasných 650 miliónov USD, ktoré majú sľúbené, a zároveň viac, ako sa podarilo získať Britom na olympijské hry 2012 v Londýne (1,1 miliardy USD).

"Hovorím to síce s kamennou tvárou, ale pripúšťam, že sme pod tlakom. Latku sme si postavili vysoko. Preto rozširujeme tím, potrebujem v ňom skúsených ľudí," povedal Ciuchini.

Štát neprispeje, nemôže

Len nedávno iný člen organizačného výboru referoval o potrebe 700 milióny USD od vlády na pokrytie zvyšujúcich sa nákladov. Vnútropolitická situácia v krajine takúto možnosť prakticky vylučuje. Verejnosť je po jarných nepokojoch v uliciach miest mimoriadne citlivá na podobné správy.

Brazília investuje do OH 2016 približne 15 miliárd USD, zhruba rovnaká suma ide na prípravu futbalových majstrovstiev sveta 2014.

Ciuchini tvrdí, že 1,5 miliardy USD od sponzorov je hranica, za ktorou by už olympijské hry nemuseli potrebovať ďalšiu pomoc od vlády. Ak budú mať šťastie, môžu vyzbierať ešte viac. "Ani tých 1,5 miliardy však nevieme garantovať," uzavrel.

Ministerstvo rieši ceny hotelov

Krajine vypukol aj ďalší škandál. Brazílske ministerstvo spravodlivosti požaduje od najväčších domácich hotelových sietí vysvetlenie, prečo sa chystajú zdvihnúť ceny za ubytovanie počas budúcoročných majstrovstiev sveta vo futbale. Ministerstvo reagovalo na žiadosť viacerých nespokojných klientov, resp. ich zástupcov.

Medzi oslovenými spoločnosťami figurujú Accor, Choice, Louvre, Blue Tree, Nacional Inn, Wyndham, IHG, Bourbon, ale aj Brazílska asociácia hotelového priemyslu. Podľa informácií z ministerstva majú spoločnosti 48 hodín na to, aby sa vyjadrili k premršteným cenám.

Súvisiace články