Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Brazílska polícia sa na protesty chystá ako na vojnu

Časť Brazílčanov sa postavila aj proti milovanému futbalu. (Autor: SITA/AP)
Matúš Krčmárik|Publikované 30. máj 2014 o 16:59

Demonštrácie proti šampionátu prebiehajú už rok. V Sao Paule si ho praje len polovica obyvateľov.

SAO PAULO, BRATISLAVA. Pedrina Josefina Felixová si už nemôže dovoliť platiť nájomné, ktoré v posledných mesiacoch stúplo na dvojnásobok.

Žije v Sao Paule, brazílskom meste, kde sa bude hrať svetový šampionát vo futbale. „Je nádherný,“ ukazuje na nový štadión, ktorý v meste postavili. „Ale nám, ktorí si nemôžeme dovoliť platiť nájmy, to nijak nepomôže,“ poznamenala podľa LA Times.

Z vojny na šampionát

Felixová bola medzi asi siedmimi tisíckami ľudí, ktorí si v blízkosti nového štadióna rozložili stany a žiadajú, aby im mesto tento pozemok pridelilo. Tvrdia, že 445 miliónov dolárov, ktoré sa na výstavbu štadióna minuli, mohlo radšej smerovať ľuďom, ktorí nemajú kde žiť.

„Učitelia, smetiari, policajti, odborári, hnutia za dostupné bývanie. Všetci títo budú počas šampionátu v uliciach,“ hovorí pre Daily Beast Yan Boechat, novinár, ktorý bude o protestoch písať. V minulosti pokrýval vojnu v Afganistane alebo v Kongu. Nemusí to byť iné.

Na protesty sa pripravuje aj brazílska polícia. Na šampionát nasadzuje 170­tisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí budú potláčať protesty. Prešli výcvikom od francúzskych špeciálnych jednotiek a pomáhať im bude aj štyridsať príslušníkov protiteroristických jednotiek americkej FBI.

Izrael dodá bezpilotné lietadlá, ktorými prenasleduje palestínstkych teroristov, Američania zase svoje roboty na zneškodňovanie bômb, ktoré využívali v Afganistane.

Nech radšej prehrajú

Podpora šampionátu však klesá medzi bežnými Brazílčanmi, z ktorých by mnohí videli peniaze radšej v zdravotníctve, školstve alebo v sociálnej sfére.

Pri výstavbe štadiónov či ciest navyše tisíce ľudí prišli o domovy a náhrada je až príliš ďaleko od centra miest.

V Sao Paule sa na turnaj ešte pred rokom tešilo 79 percent obyvateľov, teraz to už nie je ani polovica. Náladu môžu ovplyvniť výsledky domácej reprezentácie. „Určite budeme mať protesty, no ak mužstvo zlyhá, budú oveľa väčšie,“ hovorí Boechat.

Aj preto si mnohí želajú, aby sa Brazílii nedarilo. Aby skutočné problémy krajiny neostali v tieni osláv. „Protestné hnutia potichu dúfajú, že Brazília prehrá,“ povedala pre Economist aktivista. „Aj keby to malo byť proti Argentíne.“

Autor: Matúš Krčmárik

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.