Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Bratská spolupráca Perunovcov vyšla nielen herne, ale i psychologicky

Sportnet|Publikované 6. dec 2002 o 00:00

Košice - Výprava slovenských nohejbalistov sa z MS v maďarskom Szombathelyi vrátili so štyrmi zlatými, štyrmi striebornými a jednou bronzovou

medailou ako najúspešnejšia krajina šampionátu. K tejto bilancii prispela jednou zlatou a dvoma striebornými medailami i mužská časť výpravy pod vedením trénera Vladimíra Strojného. Dodajme, že na MS v Maďarsku Slovensko reprezentovali Štefan Forrai, Patrik Perun, Martin Perun, Ján Chovan, Marián Žigala (všetci DPMK), Richard Makara (Šacung Praha), Marek Tomčišák (NK Humenné), Dušan Ifka (NK Hlohovec).

V singloch Marián Žigala prehral dosť jasne so starým známym, Petrom Bubniakom z Českej republiky 0:2 (-6, -3), v dvojiciach Patrik Perun, Martin Perun, Štefan Forrai nestačilo na české trio Josef Tirpák, Josef Dvořák, Karel Bláha 1:2 (-9, 7, -13), keď mali i kus smoly, hrali totiž s troma mečbalmi... "Tu fakt chýbalo trošku šťastia," hovorí Patrik Perun (na obr.). Nuž, je to naozaj trošku "blbé", keď vás od zlatej medaily z MS delí jedna lopta... "Blbé to je. Škoda tých mečbalov, nejde o to, ako zahrali Česi, boli tam naše chyby. Ešte horšie to však bolo vtedy, keď skončil tento zápas a o dvadsať minút sme mali nastúpiť na finálový zápas v trojiciach. Pozbierať sa po tom, to bolo strašne náročné, našťastie sa to podarilo a tie trojice sme vyhrali." V trojiciach už Patrik Perun, Martin Perun, Richard Makara, Ján Chovan, Štefan Forrai českým súperom (Jiří Suchý, Martin Suchý, Vilém Ungermann, Pavel Šimáček, Miroslav Fritz) vrátili požičané a vcelku suverénne ich zdolali 2:0 (8, 6). "Ja som bol po tých dvojiciach dosť mimo. Zavreli sme sa do šatne, úplne sa izolovali, chceli sme byť mimo všetkých. Trošku vypustiť. Verili sme si, vedeli sme, že budeme hrať s dobrou obranou a na útoku sa nejako presadíme." Slováci sa presadili, v súboji so súpermi z ČR dokonca dvakrát, porazili ich už predtým v prvej fáze MS. Na jednom podujatí sa pritom Česi so Slovákmi stretli prvýkrát dva razy.

Porovnanie oboch finálových duelov? "V dvojiciach to bolo skôr o tom šťastí. V trojke sme to vyhrali dobrou obranou a Rišovi Makarovi sa perfektne darilo na sieti," chváli spoluhráča so skúsenosťami z českej ligy (a teda dobre poznajúceho Čechov) Patrik Perun. Richard Makara teda splnil to, čo sa od neho očakávalo. "Presne, úplne." Dobre zapadol i brat, Martin Perun, ktorý v dvojiciach hral s Patrikom na takomto vrcholnom medzinárodnom podujatí vôbec prvýkrát. "Hral veľmi dobre, podal perfektný výkon. Boli sme s ním spokojní, za to, čo predviedol, som bráška až obdivoval. Po tej dvojke, na rozdiel odomňa, nastúpil tak, že ani nebolo vidieť, že tú dvojku pred chvíľou hral," hovorí Patrik Perun.

Záverečný rezultát? "Určite sme spokojní, aj keď v konečnom dôsledku veľa nechýbalo a mohli sme obhájiť to, čo sme získali v Prostějove. Každopádne však u nás vládne spokojnosť," hovorí Patrik Perun. Spokojný bol i tréner Vladimír Strojný. "Bol, pochválil nás. Hovorili sme si, že jeden titul je fantastický, najmä keď je z trojíc, z kráľovskej disciplíny," hovorí na margo vydarenej obhajoby kategórie trojíc mužov z MS 2000 v Prostějove (tu získali Slováci zlato v dvojiciach i trojiciach) Patrik Perun.

Čo zaujímavé, nielen v česko - slovenských súbojoch, registroval Košičan na tomto šampionáte? "Veľmi dobrí boli Rumuni, Česi mali s nimi namále v semifinále. Povedal by som, že v špičke už pomaly, ale isto je i tretia krajina. Hlavne v trojiciach, fakt vidieť, že tí Rumuni išli kvalitatívne hore. A i Francúzi. Prvýkrát získali nejaké medaily, v súťaži juniorov získali tri bronzy. Hrali veľmi dobre, na ten nohejbal sa dalo pozerať. Vo Francúzsku, čo registrujem, ide nohejbal pekne hore. Organizujú turnaje, sníma to televízia, zatraktívňujú to francúzski futbalisti. Nohejbal chodí hrávať Papin, Pires, chodieval i Platini. Urobí sa okolo toho reklama, príde 7 000 ľudí a hrá sa," dodáva Patrik Perun, ktorý prezrádza, že o Slovákov je vo Francúzsku záujem a pozvánky na turnaje chodia.

Najprv však zlatí z MS absolvujú tradičný turnaj v Čechách, pražský Posledný smeč, ktorý bude za dva týždne. Česi túžia po satisfakcii, o tom niet pochýb. "Ideme, ako sa vraví, s kožou na trh. Ale najpodstatnejšie boli majstrovstvá sveta..."

Súvisiace články