Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Brankári HC Košice dopadli pri kontrole výstroje najlepšie

Sportnet|Publikované 12. nov 2005 o 00:00

Košice Brankárska výstroj. V hokeji v poslednom čase veľmi pertraktovaná téma. V susednom Česku si na výstroj strážcov svätín pekne posvietili. V

zámorskej NHL ju trochu skresali, aby padalo viac gólov, zatraktívnila sa hra. A čo u nás? Aj v slovenskej extralige sa budú robiť poriadky.

"Nie len v NHL, ale aj v štátoch, ktoré spadajú pod IIHF je trend dodržiavať isté normy. Takže aj v našej extralige musíme kráčať s dobou," hovorí predseda predstavenstva Pro - Hokej a.s. a súčasne riaditeľ HC Košice Juraj Bakoš.

Každý klub, teda výstroj jeho brankárov bola podrobená prísnej kontrole. Premeriavali sa dresy, časti výstroje. Výsledky jasne dokumentujú, že zďaleka nie všetko podľa reglementov. "Čo sa týka rozmerov dresov, nedostatky boli zistené u všetkých klubov s výnimkou Košíc. Pri výstroji bolo tak isto veľa prešľapov voči normám. Najhoršie na tom boli v Nitre u Fikrta a Račka a u Skaličana Tučeka," prezradil nám Bakoš. Podľa jeho slov prijali na Pro - Hokeji rozhodnutie, že kluby majú čas do 1. decembra odstrániť všetky nedostatky. Každá časť výstroje musí byť označená, s tým, že prípadná výmena pred stretnutím musí byť nahlásená inštruktorovi zápasu.

"Každý nedostatok zistený po stanovenom termíne môže vyjsť klub až na 25 tisíc korún, takúto sankciu sme stanovili za nerešpektovanie pravidiel, lebo medzinárodné normy platia pre každého."

Juraj Bakoš bol spokojný s tým, ako dopadli pri kontrole Košičania. "Skončili sme najlepšie spomedzi všetkých naši brankári musia technicky odstrániť časť chrániča medzi betónom a nohavicou."

Laco: Brankári ako skrine

Brankár HC Košice Ján Laco privítal, že aj na Slovensku sa sprísni kontrola výstroje. Lebo má pocit, že za istých okolností si gólman môže pomôcť nad rámec pravidiel. "Brankári si zvyknú dorábať ďalšie chrániče. Ak je to dobre umiestnené, trebárs sa nohavica stane širšou. Prípadne aj vesta, dá sa to považovať za výhodu. Niekedy je aj centimeter naviac dôležitý," vraví Laco

V Košiciach boli merania takmer bezproblémové. Jano ich komentoval takto: "Jediný nedostatok bol, chránič kolena. Ten budem musieť skrátiť ja aj Imro Petrík. Ináč sme boli obaja v pohode."

Trend zo zámoria, kde brankárom výstroj okresali má podľa neho jasný zámer. "Brankári začali pôsobiť ako skrine. Boli stále väčší a väčší. Stačí to len porovnať s tým, čo bolo pred desiatimi rokmi. Preto aj ubratie dvoch troch centimetrov má svoj význam. Skrátka musia sa spraviť isté limity. Som za to, aby sme mali stanovené maximálne miery a tie boli pravidelne kontrolované."

Petrík: Kontroly by mali byť bežné

Imrich Petrík, Lacov kolega v košickom mužstve bol tiež potešený, že "previerka" ich materiálu dopadla tak dobre. "Mali sme tam len jednu malú chybičku. Stačí však skrátiť chránič pripevnený na koleno a všetko je tak, ako má byť."

Imro vie, že ak by sa nezakročilo, tendencia nabaľovať svoj výstroj, zväčšovať jeho rozmery by bola zjavná. "Nikdy som sa však týmto smerom nechcel uberať. Keď som si aj niečo prispôsobil, tak to bolo ešte v mládežníckej kategórii, to som chcel mať lepšie chrániče ramien. Berme to tak, že každý centimeter navyše núti strelca mieriť bližšie k žrdke a potom je väčšia pravdepodobnosť, že bránku minie a vy si vykryjete priestor. Preto sa musí vyrábať predpisová výstroj a kontroly by mali byť bežné."

S razantnejším okresaním výstroja, ku ktorému už prikročili za oceánom sa celkom nestotožňuje. "Viem, že je to krok v prospech diváka. Ten chce vidieť viac gólov. No mne nie je sympatickejší výsledok 9:5 ako 4:2. Len aby tie zmeny nešli na úkor bezpečnosti brankárov, lebo potom na to môžeme doplatiť," podotkol Petrík.

Časom s rozmermi z NHL

Brankári sú odteraz pod väčším drobnohľadom. Vlastne všade vo svete sa dostali do centra pozornosti, pravidlá pri používaní výstroje predsa musia byť rovnaké pre každého. "Ten kto si chcel pomôcť bol pochopiteľne zvýhodnený. Kto mal výstroj podľa noriem mal handicap. Už sa však bude na všetko dohliadať. A keď nie v ďalšej sezóne, tak o dva roky by sme mali prejsť k zmenám, ktoré už zaviedli v zámorí. Brankári v NHL mali výstroj skracovanú a časom sa tieto pravidlá udomácnia aj u nás," prezradil nám J. Bakoš akým smerom sa hodlá uberať aj Európa. (tt)

Súvisiace články