Sobota, 8. mája, 2021Dnes je Deň víťazstva nad fašizmom, Meniny má Ingrida

Brankár zúril, ale videotechnika ho usvedčila. Dal si vlastný gól

Brankár Hondurasu Noel Valladares. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|16. jún 2014 o 00:19

Podľa televíznych záberov tiež nebolo jasné, či je to gól. Rozhodcovia by ešte nedávno boli bezradní.

BRATISLAVA. Hráči Hondurasu sa čertili, protestovali. Hádali sa s rozhodcom. Márne.

Nová videotechnológia, ktorú môžu rozhodcovia využívať prvýkrát v dejinách MS, usvedčila brankára Hondurasu, že reagoval neskoro a dal si vlastný gól.

Francúzsko i preto zdolalo Honduras 3:0.

Prebiehala 47. minúta súboja Francúzsko – Honduras. Francúz Cabaye poslal elegantnú krížnu prihrávku za obranu, Benzema predskočil stopéra a ľavačkou vystrelil.

Od žrde šla lopta pozdĺž bránkovej čiary a brankár Hondurasu Valladares ju nešikovne poslal do brány. Potom ju rýchlym zákrokom zachytil a schoval pod telo.

"Bol som si istý, že je to gól," reagoval pre francúzske médiá Benzema.

gol_line_goal.gif

Zrejme by ho neuznali

Podľa televíznych záberov tiež nebolo jasné, či je to gól. Rozhodcovia by ešte nedávno boli v takomto prípade bezradní. Nemali by šancu reagovať objektívne a zrejme by gól neuznali.

Teraz však mali pomôcku, ktorá na milimetre vypočítala, že išlo o gól. Prvýkrát v dejinách MS rozhodca uznal gól vďaka novej technológii Goal Control.

„Najprv prístroj tvrdil, že to gól nie je, potom ho zrazu uznal. Neviem, čo si mám o tom myslieť. Ide mi o to, či tá technológia rozhoduje presne. Ale už to musím rešpektovať, " čudoval sa po zápase honduraský tréner Luis Fernando Suárez.

"Aj na obrazovke najskôr ukázali záber strely odrazenej od žrde. Chápem, že ich to mohlo nahnevať. Keby rýchlo na obrazovke ukázali správny záber, nič by sa nestalo," povedal podľa agentúry SITA tréner Francúzska Didier Deschamps.

Rozhodcovia systém privítali

Systém funguje na základe siedmich vysokorýchlostných kamier, ktoré snímajú každú bránku na všetkých štadiónoch.

Tie odosielajú digitalizované informácie do počítača, ktorý zábery okamžite vyhodnotí. Potom posunie správu do špeciálnych hodiniek rozhodcov.

Systém, ktorého náklady sa pohybujú medzi 100- až 170-tisíc eur na rok, prešiel dôkladným testovaním a simulovaním rôznych neštandardných situácií.

„Systém vítame s otvorenou náručou, pretože nám uľahčuje život. Je to úžasná pomoc a absolútne spoľahlivá," povedal už pred MS anglický rozhodca Howard Webb.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články