Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Brankár Smak študoval Obšitníkove penalty!

Sportnet|Publikované 24. nov 2002 o 23:00

Michalovce Vo futbale sa občas udejú veci, nad ktorými ostáva človeku rozum stáť. Bolo tak aj v 22. minúte stretnutia 1. FC Košice Laugaricio

Trenčín. Po faule Svrčeka na Matiho v pokutovom území ukázal hlavný rozhodca Šipoš na biely bod. Loptu si postavil tradičný a doteraz neomylný penaltový exekútor Martin Obšitník. Lenže práve vtedy, keď to Košičania vari najviac potrebovali, zlyhal. Vo futbale sa však prihodia aj onakvejšie veci, ale v Obšitníkovom prípade išlo o akúsi recidívu. Ešte v júli tohto roku na Memoriáli Štefana Nadzama zahrával v stretnutí proti domácemu Zemplínu Michalovce (0:0) pokutový kop na tú istú bránu. V súboji nervov proti brankárovi Belanovi si vtedy v lete vybral pravý dolný kút, ale michalovský gólman mu penaltu kryl. Teraz síce zmenil stranu, ale to isté urobil aj František Smak a lopta skončila v jeho náručí. "Pred samotnou realizáciou som nato vôbec nemyslel. Proste som to kopol veľmi zle a inak to potom ani skončiť nemohlo. Neviem si to vysvetliť, lebo na tréningoch som všetky penalty suverénne premieňal. Dával som si aj pozor, aby som sa v rozhodujúcej chvíli nepošmykol, ale nemyslím, že by to ovplyvnilo moju úspešnosť," povedal veľmi sklamaný Martin Obšitník. Niet sa mu čo čudovať, veď penalta je takmer ako istý gól a navyše, ak sa nepremení, má často dvojaký účinok. Mužstvo, ktoré neuspeje psychicky klesne, to druhé zase výdatne osvieži. Stalo sa tak aj v sobotu. "Veď práve to ma najviac mrzí. Nevidel by som problém v tom, že som to teraz kopol k ľavej žrdi, dôležitejšia je razancia i presnosť streľby. Samozrejme, aj reakcia brankára, Smak mi navyše vystihol smer a bolo to," doplnil najstarší hráč Daňkovej družiny. Nechcel sa vyhovárať na terén ani na pomerne cudzie prostredie. Obaja súperi mali rovnaké podmienky, lepšie sa s nimi vyporiadali futbalisti spod hradu Matúša Čáka a zaslúžene sa tak zbavili čierneho Petra.

Martin Obšitník bol aj aktérom jedinej (!) šance Košičanov v druhom polčase. Po Saparovom priťuknutí unikol po ľavom krídle rýchlonohý Lazúr, jemne načechral loptu Obšitníkovi, lenže ten hlavou v páde minul. Bolo to tri minúty po vyrovnávajúcom góle Ďuriša. "Trošku som sa pri nabiehaní unáhlil, musel som sa vracať a nemohol som loptu trafiť v plnom behu. Zo záklonu to nebolo z mojej strany najideálnejšie. Škoda, mohol to byť možno víťazný gól," dodal smutný stredopoliar košického tímu.

Zaujímal nás aj názor druhého aktéra situácie z 22. minúty, brankára Františka Smaka. V rozhodujúcej chvíli zachoval stoický pokoj, počkal si na Obšitníkov pohyb a v pokoji lapil jeho strelu do rúk. "Priznám sa, študoval som štýl jeho zahrávania pokutových kopov. Pri sledovaní relácie Gól M som si v duchu povedal, čo ak mi raz Obšitník bude kopať penaltu. Videl som, že všetko kope po ľavej ruke brankára, ale teraz som sa rozhodol risknúť to na opačnú stranu. A vyšlo to," prezradil jednoduchý, ale pre mnohých často zložitý recept na zneškodňovanie penált. Odchovanec žilinskej brankárskej školy o tom vie svoje. Naposledy vzišiel z podobného súboja ako víťaz ešte vlani na ihrisku Petržalky, kde nachytal na hruškách skúseného Kindera.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.