Štvrtok, 21. októbra, 2021Meniny má Uršuľa

Brankár Ján Laco je fit, zabojuje o Soči

Brankár Ján Laco vo finále MS 2012 Slovensko - Rusko 2:6 zasahuje pred ruským útočníkom Pavlom Daciukom.⋌ (Autor: SITA/AP)
Vojtech Jurkovič|24. júl 2013 o 16:56

Na šampionáte v Helsinkách 2012 exceloval ako medzinárodne neznámy brankár, hoci už mal 30 rokov. Kľúčovú oporu nášho strieborného tímu 2012 vyhlásili za najlepšieho brankára celých MS. Obhajobu kreditu mu v máji znemožnilo zranenie kolena.

BRATISLAVA. V ukrajinskom Donecku v týchto dňoch nepanujú páľavy ako na Slovensku, no brankár Ján Laco tvrdí, že v prvom tréningovom týždni je hokejistom Donbassu poriadne horúco. Po dlhšej liečbe operovaného menisku ho už ostreľujú pukmi naplno. Konečne je úplne fit.

Od Helsínk 2012 po Helsinki 2013 si Laco nemohol vychutnať stabilnú formu. Do pozície rekonvalescenta ho zaháňali zranenia. Hneď vlani v lete u čerstvého zamestnávateľa Donbass Doneck mu nešťastne tečovaný puk zlomil kľúčnu kosť.

Tím trénera Júliusa Šuplera nezachytil úvod sezóny, čo ho vo finiši stálo postup do play off a slovenského trénera miesto.

Keď si chcel Laco napraviť náladu v slovenskom drese, vyradilo ho tesne pred MS ho zranené koleno. Spočiatku vyzeralo nenápadne, no neskôr si vyžiadalo operáciu.

Trojica zo Slovenska

„Verím, že už nebudú moju trpezlivosť testovať žiadne zranenia. Klub má jasnú úlohu – postúpiť do play off, nič iné sa neberie,“ vraví Ján Laco, ktorý si aj s ďalšími Slovákmi, 33-­ročným obrancom Petrom Podhradským z Bratislavy a 21­-ročným útočníkom Tomášom Matouškom z Banskej Bystrice zvyká na metódy 39­-ročného ruského trénera Andreja Nazarova.

Ten odohral v NHL 571 zápasov postupne v Tampe, Calgary, Anaheime, Bostone, Phoenixe a bývalej Minnesota Wild.

„Vyrastal v ruskej hokejovej škole, dosť odohral v zámorí, ťažko zatiaľ odhadnúť, aký štýl bude presadzovať u nás v Donecku.“

Nazarov v minulej sezóne priviedol Čerepovec do konferenčného semifinále, kde ho vyradil SKA Petrohrad.

Slovenský reprezentačný brankár je v Donecku spokojný. Nedávno tu našiel ten istý byt ako vlani, okolo ktorého sú obľúbené detské ihriská jeho päťročnej dcéry Lindy.

Dokončí aj arénu JL

Ak slovenským hokejistom sadne program, zvyknú zájsť aj na atraktívne futbalové zápasy Šachtara v Lige majstrov.

„Párkrát sme sa stretli aj s manažérom futbalového klubu Ľubošom Micheľom, bývalým medzinárodným rozhodcom.“

Laco dostal pozvánku aj do predolympijského kempu vo Vysokých Tatrách. „Dobre mi padlo, keď som sa zvítal s kamarátmi. V tejto sezóne mám jednoznačný cieľ – vychytať si miesto v olympijskom tíme v Soči. Veľa podobných príležitostí už asi v mojej kariére nebude.“

Ján Laco so svojím spoločníkom chce dotiahnuť do konca aj projekt stavby tréningovej JL arény v Liptovskom Mikuláši.

„V lete sme trochu stratili čas, ale do zimy by mali na stavbe stvrdnúť základy. Na jar práce rozbehnú živšie,“ dodáva Laco.

Súvisiace články