Brajkovič: Veľký úspech pre košický basketbal

(Autor: ilustračné – archív)
Sportnet|Publikované 16. mar 2016 o 20:10

Medzi štvoricu najlepších prenikli Košice, ktoré využili druhý mečbal a vyradili Levice.

Štvrtý duel štvrťfinálovej série play-off Eurovia SBL rozhodol o poslednom postupujúcom do semifinálových bojov.

KOŠICE. Zaplnená hala, do ktorej si našli cestu aj desiatky fanúšikov Levíc, sledovala v prvej štvrtine vyrovnaný basketbal. Na palubovke bolo cítiť, že ide o dôležitý duel, no mierne navrch mali Košičania, ktorí si udržiavali tesný náskok a po úvodných desiatich minútach viedli 25:20.

Začiatok druhej štvrtiny vyšiel lepšie býkom. Domácim išla streľba a postupne odskočili súperovi na dvojciferný rozdiel. V jednom momente dokonca vyhrávali o 16 bodov, ale v závere polčasu Levičania dokázali skorigovať nepriaznivé skóre. Do šatní sa preto odchádzalo za stavu 51:40.

Levice vstúpili do tretieho dejstva úspešnou trojkou, no potom nedokázali adekvátne sekundovať basketbalistom Košíc. Východniarom padali pokusy z diaľky aj spod koša a mali k dobru 21 bodov. Záver štvrtiny však Tekovčanov vrátil do hry, keď znížili na 73:57.

Posledná perióda nepriniesla zvrat vo vývoji duelu. Domáci hráči sa v koncovke zbytočne zahrávali s ohňom, no napriek viacerým nepresnostiam nepustili zápas zo svojich rúk a ustrážili si náskok. Vďaka konečnému výsledku 93:82 si zabezpečili tretie víťazstvo v sérii a postúpili do semifinále, kde ich čaká Prievidza.

Rozhodla kvalita, bojovnosť a koncentrácia

KB Košice je novým klubom na slovenskej basketbalovej mape. V tejto sezóne sa predstavil premiérovo v najvyššej súťaži a hneď bude bojovať o najcennejšie kovy. Cez Levice prešiel po výsledku 3:1 na zápasy. „Je to veľký úspech pre Košice. Sme radi, že sa nám podarilo postúpiť do semifinále. Takisto ma teší, že sa hralo vo výbornej atmosfére, ktorú vytvorili fanúšikovia oboch tímov,“ povedal krátko po skončení zápasu hlavný tréner býkov Dražen Brajkovič.

Basketbalisti Košíc mohli získať semifinálovú miestenku už v sobotu, ale na levickej pôde prehrali a postupové oslavy si odložili až na domáce stretnutie. „Dnes rozhodla naša kvalita, naša bojovnosť a úplná koncentrácia počas celých štyridsiatich minút,“ hodnotil asistent trénera Richard Leško.

Priebeh zápasu nenasvedčoval tomu, že záverečné minúty prinesú drámu. Košičania si vypracovali až dvadsaťbodový náskok, no Levice bojovali do záverečného klaksónu a postupne sťahovali vedenie býkov. Colimon však za stavu 89:80 nepremenil dva trestné hody a potom jeho tímu neostávalo dosť času na otočenie skóre.

„Niekedy sa to stáva, potrebovali sme hráčov iba upokojiť, pretože nezabudli hrať basketbal. Niečo sme im nakreslili a zvládli to,“ dodal Leško.

FAKTY

Košice – Levice 93:82 (51:40)

– konečný výsledok série 3:1, do semifinále postúpili Košice. Najviac bodov: Baťka 22, Avramovič 20, Vlahovič 15 – Colimon 18 (4 trojky), J. Granger 16, Žiak 15. TH: 26/18 – 16/12, fauly: 23 – 27, trojky: 7 – 8, rozhodovali: Gabara, Tomašovič a Zubák.