Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Božie mlyny sú spravodlivé, melú pomaly a umleli aj Kaliskej zlato

TASR|18. aug 2004 o 16:41

Atény 19. augusta (TASR) - Božie mlyny sú spravodlivé, melú pomaly a umleli nám zlato. Aj takýmito slovami vyjadroval nespútanú radosť Peter Mráz, tréner ...

Atény 19. augusta (TASR) - Božie mlyny sú spravodlivé, melú pomaly a umleli nám zlato. Aj takýmito slovami vyjadroval nespútanú radosť Peter Mráz, tréner olympijskej šampiónky Eleny Kaliskej. Počas 12-ročnej spolupráce, ktorá vznikla hneď po OHď92 v Barcelone, sa dočkal konečne absolútnej radosti, no cesta k nej bola často tŕnistá, plná mnohých sklamaní.

Bola to Kaliskej sezóna, bezchybná, na všetkých vrcholných podujatiach, Svetovom pohári, európskom šampionáte, opuncovaná rýdzim olympijským zlato. Slzy šťastia boli namieste. "Plakal som 20 minút," priznával sa chlapsky P. Mráz a vôbec sa za to nehanbil. Slzy radosti tiekli potokom a nebolo ich treba maskovať, ani vysušovať. "Na svetových šampionátoch som si užil veľa sklamaní, vždy sa končili s konštatovaním, že medaila bola na dosah, no hrubé chyby ju odviali do zabudnutia. Ja som však veril neustále, že raz to musí prísť. V tejto sezóne bola Elena úžasná, konkurenciu valcovala a nikto iný ako ona si olympijské zlato nezaslúžil viac."

Peter Mráz si pred finále v duchu opakoval, že teraz alebo nikdy, výstižnú vetičku, ktorú si často skloňoval potichu aj v minulosti. Teraz ju však nehlučne do svojej trénerskej duše vykrikoval takou silou, že sa mu doslova zabodávala do slalomárskeho srdca. Veď stačilo pádlovať o sedem sekúnd pomalšie oproti semifinálovej jazde a aj to by stačilo na zlato. Našťastie Eelena nevedela ako na tom je, že konkurencia zlyháva, že by si mohla dovoliť aj opatrnejšiu jazdu. "Opakujem, našťastie, pretože taká blízkosť olympijského zlata môže narobiť vo vedomí obrovské škody a privodiť zvrat," dôrazňoval P. Mráz. "Áno, obával som sa, či trebárs nevynechá bránku, alebo inak nezazmätkuje, na druhej strane som však vedel, že má obrovskú formu, že jej tento kanál nasiaknutý morskou vodou sedí ako uliaty na jej dravý štýl. Kým nie ste v cieli, v slalome je všetko otvorené, no teraz som si dovolil kričať, čo kričať, škriekať ako pavián na plné pľúca a dvíhať triumfálne ruky skôr, už po 18-tej bránke. Pretočilo ju v nej, musela ísť na erku, kajak jej vynášalo, stratila zo dve sekundy, no zvládla to, hrnúc sa do cieľa sťaby šarkan v jesennom vetre."

Zlatej ďHelušď ako ju najbližší familiárne oslovujú, zahrali do kariet aj súperky. P. Mráz: "Nezvládli to, pretože zdanlivo ľahšia trať vôbec nebola ľahká, ba v konečnom dôsledku by som povedal, že bola ťažká, extrémne dlhá. V podstate celá konkurencia na nej strácala ku koncu dych a dopúšťala sa fatálnych chýb. No Heluš nie, vyčerpanosť ako u ostatných pohybom nehlásila. Pocity šťastia sú teraz neopísateľné. Možno, že sa jej naplnil sen o olympijskom zlate na poslednú chvíľu, pretože v Pekingu o štyri roky by bola aj o štyri roky staršia a nikto nevie, či by dovtedy aj aktívne pádlovala. Ja však verím, že dokáže zvládnuť úspešne aj ďalšiu štvorročnú periódu. Keď sa zatne, svojou húževnatosťou, tvrdohlavosťou a nesmiernou ctižiadostivosťou dokáže zvládnuť také situácie, pri ktorých ostatné jej súperky padajú zúfalo do kolien."

Súvisiace články