Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Box: Kubánci a Rusi v sobotu s dvoma zlatými medailami

SITA|28. aug 2004 o 23:57

ATÉNY 28. augusta (SITA) - V piatich sobotňajších finálových súbojoch na olympijskom turnaji v boxe si v aténskom ringu vybojovali dve zlaté medaily kubánski a ruskí pästiari, jedno prvenstvo si pripísalo ...

V kategórii do 51 kg zdolal v súboji o zlato Kubánec Yuriorkis Gamboa Toledano bronzového medailistu z OH 2000 v Sydney a majstra sveta z roku 2001 v Belfaste Francúza Jerome Thomasa 38:23 na body. Dvadsaťdvaročný Gamboa žiaril po svojom triumfe spokojnosťou: "V Aténach som vybojoval pre Kubu ako prvý zlato. Verím, že sa podobne bude dariť aj mojim kolegom z tímu a splníme náš hlavný cieľ, ktorým bolo získať sedem zlatých medailí."

Kategória do 57 kg sa skončila triumfom Rusa Alexeja Tiščenka. "Keď som počul tóny našej hymny, cítil som veľké emócie. Sen sa stal skutočnosťou a bude mi chvíľu trvať, kým si to naplno uvedomím," poznamenal 20-ročný ruský boxer, ktorý vo finále presvedčivo vyhral nad Song Guk-Kimom z KĽDR 39:17. Až na bronzový stupeň vystúpil tohtoročný majster Európy z chorvátskej Puly a vlaňajší vicemajster sveta z Bangkoku Vitalij Tajbert z Nemecka.

Zo zlatej olympijskej medaily mal v sobotu veľkú radosť Thajčan Manus Boonjumnong v kategórii do 64 kg, ktorý v dueli o prvenstvo zvíťazil nad favorizovaným Yudelom Johnsonom Cedenom z Kuby 17:11. "Mojou úlohou bolo dodržiavať trénerom stanovenú taktiku. Veľa ľudí síce očakávalo odo mňa trochu ofenzívnejší spôsob boja, ale chcel som už vo finále brániť svoj dostatočný náskok. Každý, kto pozná box, musel oceniť môj výkon. Zlato venujem človeku, ktorého si najviac vážim a rešpektujem - thajskému kráľovi," zdôraznil 24-ročný Boonjumnong, ktorého dosiaľ najlepším výsledkom bolo 3. miesto na vlaňajších MS v domácom prostredí v Bangkoku.

Druhú ruskú ´zlatú´ radosť pripravil Gajdarbek Gajdarbekov v kategórii do 75 kg, keď vo finále poľahky zdolal Gennadija Golovkina z Kazachstanu 28:18. "Bol to náročný turnaj, som nesmierne šťastný. Pred štyrmi rokmi v Sydney som prehral vo finále. Dnes som sa cítil ako keby som vyhral nejakú lotériu. Mám z prvenstva obrovskú radosť, zlatú medailu venujem svojmu trojmesačnému synčekovi," skonštatoval spokojný 27-ročný ruský pästiar, ktorý triumfoval aj na tohtoročných ME v Pule.

Favorizovaný Odlanier Fonte Solis získal pre boxerskú veľmoc - Kubu v kategórii do 91 kg v Aténach druhú zlatú medailu. V sobotňajšom rozhodujúcom súboji si poradil s Bielorusom Viktorom Zujevom 22:13 na body. "Som veľmi pyšný na svoje olympijské prvenstvo. Tento triumf venujem všetkým obyvateľom Kuby, mojej rodine a priateľom. Bol to ťažký boj, ale som presvedčený, že som bol lepší ako môj finálový súper," povedal 24-ročný Solis, ktorý má vo svojej zbierke už aj dva tituly svetového šampióna z MS v Belfaste 2001 a MS v Bangkoku 2003.

Olympijský turnaj v boxe v Aténach vyvrcholí v nedeľu finálovými duelmi v zostávajúcich šiestich kategóriách - do 48, 54, 60, 69, 81 kg a nad 91 kg.

Súhrn výsledkov sobotňajších finálových súbojov v boxe na olympijských hrách v Aténach a konečné poradie v kategóriách do 51, 57, 64, 75 a 91 kg:

Kategória do 51 kg:

finále: Yuriorkis Gamboa Toledano (Kuba) - Jerome Thomas (Fr.) 38:23

Konečné poradie: 1. Yuriorkis Gamboa (Kuba), 2. Jerome Thomas (Fr.), 3. (zdolaní semifinalisti) Rustamhodža Rahimov (Nem.) a Fuad Aslanov (Azerb.), 5. (zdolaní štvrťfinalisti) Paulus Ambunda (Nam.), Georgij Balakšin (Rus.), Andrzej Rzany (Poľ.) a Tulašboj Donijorov (Uzb.)

Kategória do 57 kg:

finále: Alexej Tiščenko (Rus.) - Song Guk-Kim (KĽDR) 39:17

Konečné poradie: 1. Alexej Tiščenko (Rus.), 2. Song Guk-Kim (KĽDR), 3. Vitalij Tajbert (Nem.) a Jo Seok-hwan (Kór. rep.), 5. Muideen Ganiyu (Nigéria), Luis Franco Vazquez (Kuba), Viorel Simion (Rum.) a Galib Jafarov (Kazach.)

Kategória do 64 kg:

finále: Manus Boonjumnong (Thaj.) - Yudel Johnson Cedeno (Kuba) 17:11

Konečné poradie: 1. Manus Boonjumnong (Thaj.), 2. Yudel Johnson (Kuba), 3. Boris Georgiev (Bulh.) a Ionut Gheorghe (Rum.), 5. Dilšod Mahmudov (Uzb.), Nuržan Karimžanov (Azerb.), Willy Blain (Fr.) a Michele Di Rocco (Tal.)

Kategória do 75 kg:

finále: Gajdarbek Gajdarbekov (Rus.) - Gennadij Golovkin (Kazach.) 28:18

Konečné poradie: 1. Gajdarbek Gajdarbekov (Rus.), 2. Gennadij Golovkin (Kazach.), 3. Andre Dirrell (USA) a Suriya Prasathinphimai (Thaj.), 5. Hassan Ndam Njikam (Kamer.), Yordani Despaigne Herrera (Kuba), Ramadan Yasser (Egypt) a Oleg Maškin (Ukr.)

Kategória do 91 kg:

finále: Odlanier Fonte Solis (Kuba) - Viktor Zujev (Bielorus.) 22:13

Konečné poradie: 1. Odlanier Fonte Solis (Kuba), 2. Viktor Zujev (Bielorus.), 3. Naser Al Shami (Sýria) a Mohamed Elsayed (Egypt), 5. Adam Forsyth (Austr.), Devin Vargas (USA), Vugar Alakbarov (Azerb.) a Wilmer Jose Vasquez Torres (Venez.)