Piatok, 15. októbra, 2021Meniny má Terézia

Boston Bruins môže zmeniť históriu

Zdeno Chára dostane na začiatku sezóny od trénerov väčší priestor na oddych. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|6. okt 2011 o 00:01

Hokejisti Bostonu sa môžu stať prvým tímom, ktorý obháji Stanleyho pohár od zavedenia platového stropu.

BRATISLAVA. Pred siedmimi rokmi sa NHL nehrala pre nezhody medzi hráčskou úniou a vedením súťaže. Obe strany sa dohodli až po dlhých mesiacoch vyjednávania. Výsledkom ich rokovaní bol platový strop, ktorý v sezóne 2005/2006 začal na sume 39 miliónov dolárov.

Odvtedy narastá rýchlo nahor a v novej sezóne môžu majitelia klubov minúť na mzdy až 64,3 milióna dolárov. Strop priniesol vyrovnanosť a od jeho zavedenia sa žiadnemu klubu nepodarilo obhájiť Stanleyho pohár.

Boston môže obhájiť

info
NHL v TV
  • Vlani vysielala NHL Sport1, Sport2, Nova Sport a ku koncu sezóny aj Dvojka.
  • Tento rok nemá práva na vysielanie zatiaľ žiadna TV vysielajúca po slovensky alebo po česky. Sport TV momentálne o právach jedná.
  • Najdostupnejšou variantou je po anglicky vysielajúca ESPN America, ktorú ponúka niekoľko providerov

Nasledujúcu sezónu však môžu štatistiky zmeniť hokejisti Boston Bruins, ktorí začnú ročník v takmer nezmenenej zostave.

„Na začiatku sezóny dostanú kľúčoví hráči viac oddychu. Sme radi, že sa nám podarilo udržať tím pokope, ale musíme spraviť všetko preto, aby sme boli vo forme v dôležitých momentoch,“ povedal pre Boston Herald manažér tímu Peter Chiarelli.

V praxi to znamená, že Zdeno Chára (na snímke SITA/AP) nebude hrávať polhodinové úseky v zápasoch a priestor na oddych dostane aj momentálne najlepší brankár NHL Tim Thomas.

Favoritov na titul je podľa odborníkov viacero, ale po Bostone sa najviac hovorí o vlaňajšom finalistovi Vancouvri a Philadelphii.

Flyers sa pred sezónou výrazne posilnili. Do silného útoku pribudol Jaromír Jágr a vedenie sa snažilo vyriešiť aj brankársky problém, keď priviedlo Rusa Iľju Bryzgalova, ktorý patrí posledné roky medzi kandidátov na Vezinovu trofej.

„Brankára Bryzgalovových kvalít mali Flyers hlboko v deväťdesiatych rokoch, preto fanúšikovia očakávajú úspech,“ uviedol internetový denník philly.com.

Po sezóne hrozí výluka

Nasledujúci ročník NHL bude dôležitý aj pre kariéru šéfa ligy Garyho Bettmana. Jedným dôvodom je hroziacia výluka v NBA, ktorá by mohla hokeju priniesť nových fanúšikov a posilnenie marketingu. Ten bude dôležitý pred krízovou sezónou 2012/2013, na ktorú nemá vedenie podpísanú novú kolektívnu zmluvu s hráčskou asociáciou. Bez nej sa hrať nebude.

Súvisiace články