Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Bola to dráma, ale Tatran je v šestnástke najlepších

Strelecky sa utrhol. Dominik Krok strelil v odvete osem gólov Prešova. (Autor: tasr)
Ján Leško|Publikované 3. dec 2017 o 23:00

Prešovských hádzanárov čakajú v Pohári EHF atraktívni súperi.

Postupová radosť Prešovčanov na Islande: fotogaléria

4.1.2018

PREŠOV. Posledná zápletka o postup do skupinovej fázy Pohára EHF je rozuzlená. Tatran Prešov prvý zápas tretieho kola nad islandským FH Hafnarfjordur vyhral doma o tri góly (24:21), rovnako trojgólovým rozdielom (23:26) však prehral v odvete na Islande.

Vďaka väčšiemu počtu strelených gólov na pôde súpera postúpil medzi šestnásť najlepších.

Slovenský majster bol vyžrebovaný do A-skupiny Pohára EHF, v ktorej od februára budúceho roka bude hrať s bieloruským SKA Minsk, dánskym Bjerringbro – Silkeborg a nemeckým SC Magdeburg.

Atraktívni súperi, najmä z Nemecka a Dánska

Pre Tatran je postup do skupinovej fázy Pohára EHF ďalším klubovým úspechom.

V marci pred piatimi rokmi v tejto elitnej súťaži hral dokonca o postup do semifinále.

S bundesligovým SC Magdeburg hral doma nerozhodne 29:29, no v odvete na nemeckej pôde prehral 22:26.

Práve tento popredný bundesligový klub bude jedným z atraktívnych súperov Prešova.

Hráčom slovenského šampióna sa teda oplatilo drieť o postup na aktuálne maximum.

Úspech tímu trénera Slavka Golužu je o to cennejší, že ho dosiahli so silno okypteným kádrom.

Na listine dlhodobých maródov má Tatran Olivera Rábeka, Ľuboša Šárpatakyho, vycestovať na Island nemohli Januš Lapajne i Martin Kríž, Romana Carapkina krátko pred odchodom na odvetu skolila nepríjemná črevná viróza.

A to ešte ďalší z dôležitých prešovských hráčov Lukáš Urban, po zranení kolena v zápase SEHA ligy v Skopje proti Metalurgu, šiel do zápasu s Hafnarfjordurom s veľkým sebazaprením.

Dominik Krok dal osem gólov

O to väčšie absolutórium za odvedený výkon na Islande patrí všetkým, ktorí sa o postup zaslúžili.

Zaujímavo sa vyjadril po zápase s Hafnarfjordurom tréner Tatrana Prešov Slavko Goluža: „Znovu sa ukázalo, že pokiaľ takticky robíme to, čo trénujeme a vieme, vyzerá to tak, ako si predstavujeme. V momente, keď tak nerobíme, hra sa už nepodobá tomu, čo trénujeme. Mužstvo však ukázalo charakter a pripravenosť, že aj v náročných zápasoch to vie dotiahnuť do úspešného konca,“ vyriekol okrem iného.

V predošlých zápasoch, či už v slovenskej extralige alebo nadnárodnej SEHA Gazprom lige, Dominik Krok toho veľa nenahral.

Zato na Islande sa svojej šance chopil, ako už neraz, ako sa patrí. S ôsmimi gólmi bol najlepším strelcom Prešova.

„Bol to dosť rozháraný zápas. Raz sme viedli my, potom súper. Podstatné však je, že sme uhrali postupový výsledok, ktorý nás nesmierne teší. Patrí aj spoluhráčom, ktorí s nami na Island nemohli a samozrejme našim fanúšikom, ktorí nám verili a doma držali palce.“

Rábek o postupe i návrate na ihrisko

Jedným z hráčov, ktorí doma s napätím očakávali ako odveta s Hafnarfjordurom dopadne, bol v Prešove po operácii ramena sa zotavujúci Oliver Rábek.

„Momentálne rehabilitujem pod dohľadom prešovských odborníkov. Mám stanovený harmonogram, no okrem toho už som začal so stacionárnym bicyklom. Operované rameno nie je zďaleka v poriadku. Pravú ruku úplne ešte nahor nezdvihnem. Zaťažujem ju postupne. Taký mesiac tvrdej roboty ešte potrvá, kým bude rameno ohybnejšie. Avšak som rád, že už sa môžem, napríklad konečne aspoň sám obliecť, umyť. Odhadom odborníkov, na ihrisko by som sa mohol vrátiť tak niekedy vo februári budúceho roku.“

Avšak nie iba o aktuálnom zdravotnom stave sme sa chceli pozhovárať s O. Rábekom.

„Iste, aj ja som na diaľku držal palce chlapcom a celej výprave, aby to na Islande dobre dopadlo. Viac ale napätý, pretože darmo som bádal, k sledovaniu nejakého prenosu zápasu naživo som sa nedopracoval. Chlapcom som ale veril, že to dokážu. Doma ich Islanďania prekvapili svojím štýlom hry. Hlavne na ich podstrely. V odvete už vedeli lepšie ako na nich. Pravda, jednoduché to ale zase nemali. Z pozápasových referencií vidno, že mužstvo šliapalo od začiatku do konca, a i keď natesno, predsa len zaslúžene postúpilo. Domino Krok zrejme prekvapil všetkých. Zabral strelecky ozaj v pravý čas. Postup je ale dielom všetkých. Všetci sa teraz môžeme tešiť na ďalšie príťažlivé zápasy v A skupine Pohára EHF. Tá podľa mňa nie je najťažšia, ale ani najľahšia. Prím v nej podľa mňa bude hrať Magdeburg, ale silní budú dozaista i Dáni, momentálne neviem ako vyzerajú Bielorusi. Skupinová fáza začne až vo februári, takže informácie o jednotlivých mužstvách iste získame. V každom prípade sa môžeme tešiť na atraktívnych súperov, ktorí zrejme po čase znovu zaplnia hľadisko.“

V pondelok o postup do finále SP

Výprava Prešovčanov odlietala z letiska v Reykjaviku v nedeľu v nočných hodinách a pristáť na letisku v poľských Katoviciach mala v pondelok nadránom, kde na ňu už čakal klubový autobus.

Obrazne povedané, takmer rovno z neho nastúpi Tatran Prešov na odvetný zápas semifinále Slovenského pohára (prvý vyhral obhajca trofeje 24:17) proti HK Agro Topoľčany.

Jeho začiatok v Tatran handball arene je stanovený na pondelkovú 18. hodinu.

Bude to zároveň najbližšia príležitosť pre fanúšikov poďakovať sa mužstvu za vydretie postupu do skupinovej fázy Pohára EHF.

Autor: Ján Leško

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.