Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Bol to extrém, povedal Šatan o rozhodcoch v KHL

Obranca Slovana Ján Brejčák (vpravo) si v zápase so Záhrebom odsedel dvojminútový trest za podrazenie. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|Publikované 5. sep 2014 o 17:59

Musíme viac korčuľovať, radí strelec Nagy spoluhráčom pred sobotňajším zápasom Slovana v Magnitogorsku.

BRATISLAVA. Bol to zvláštny zápas. Výrazne posilnený Slovan vo svojom úvodnom súboji nového ročníka KHL na tretí raz konečne vyhral.

Hoci to proti Medveščaku Záhreb nebol žiadny ostrý hokej, ruskí rozhodcovia Alexej Belov s Andrejom Rogačovom udelili dovedna 27 dvojminútových trestov. Dvanásť domácim, pätnásť hosťom. Málokedy sa hralo vo vyrovnanom stave piati na piatich a diváci často sledovali presilovky.

Na výsledok to malo výrazný vplyv. Bratislavčania tri razy výhodu využili a to bol základ víťazstva 5:2.

((foto))

Všímali si najmä zákroky hokejkou

„Som za to, aby rozhodcovia prísne dodržiavali čistotu hry, no teraz sa mi zdalo, že pískali aj to, čo nebolo, a kazili tak plynulosť hry,“ zareagoval v hľadisku bývalý hráč Slovana Miroslav Šatan.

„Na konci zápasu som mal pocit, akoby sa zadáci báli brániť útočníkov, lebo keď sa ich dotkli, tak išli von. Bol to extrém,“ dodal.

Šatan odohral za dve sezóny za Slovan v KHL 44 zápasov a nepamätá si, že by v niektorom stretnutí bolo tak veľa vylúčených. Slovenský tím mal v minulom ročníku v poslednom zápase základnej časti za súpera práve Medveščak, muži v pásikavých tričkách rozdali desať dvojminútových trestov - päť domácim Bratislavčanom a päť Záhrebčanom. Teraz takmer trojnásobok. Prísne posudzovali najmä zákroky hokejkou, mimoriadne citliví boli najmä na hákovanie a sekanie.

„Bolo vidieť, že rozhodcovia dostali inštrukcie, ako majú pískať a hráči zostali trochu zaskočení. Jedna presilovka nasledovala za druhou,“ vravel Šatan. „Väčšinou to tak býva, že po dvoch týždňoch sa mužstvá začnú sťažovať a nasadený trend sa pribrzdí. Rátam, že aj teraz to bude tak.“

Bývalý kapitán Slovana včera odcestoval s rodinou do New Yorku a návrat neplánuje tak skoro. Kariéru ukončil po májových MS v Bielorusku a vrátiť sa na ľad nechystá.

Čada rešpektuje trend

Tréner bratislavského tímu Rostislav Čada privítal prísnejší trend posudzovania zákrokov. Hráčov na to upozorňoval už v príprave. V jedenástich súbojoch prvých dvoch dní KHL bol priemer trestov 39 minút na zápas.

„Pravidlá a vývoj hokeja smerujú k tomu, aby hráči korčuľovali, mohli tvoriť. Tým padá aj viac gólov,“ povedal kouč Slovana Čada.

„Je to moja filozofia a som rád, že sa to postupom času čoraz viac prejavuje. V stredu som videl otvárací zápas súťaže Magnitogorsk - Dinamo Moskva a hneď som si všimol prísny rozhodcovský meter. Každá súťaž má svoj trend. KHL má podmienky nastavené takto a my ich musíme rešpektovať.“

S väčším množstvom vylúčených narastá dôležitosť presiloviek. Slovanu sa v prípravných zápasoch nedarili, ale Čadovi vyšiel ťah so zaradením útočníka Nagya do obrannej dvojice so Sersenom. Od novej sezóny je modrá čiara posunutá o jeden a pol metra, tvorivý Nagy mal vo zväčšenom útočnom pásme priestor na presné prihrávky aj na zakončenie.

Nie všetko však domácim vyšlo, na konci druhej tretiny za stavu 3:1 premárnili dvojminútovú presilovku piatich proti trom. Mohli súpera zlomiť.

„Nevyužitá presilovka o dvoch hráčov bola jediným väčším nedostatkom našej hry v zápase,“ doplnil Čada. „Stále je na čom pracovať.“

Nagy ani raz neoslabil tím

Ladislav Nagy je prvým slovanistom s hetrikom v KHL, zvládol to hneď vo svojej premiére v novom drese.

Po víťazstve potláčal eufóriu a skôr upriamoval pozornosť na najbližšie stretnutia.

„Ruskí rozhodcovia pískali všetko, takže si musíme dať pozor. Treba viac korčuľovať,“ upozorňoval skúsený krídelník, ktorý vo štvrtok ani raz neoslabil svoj tím.

„Magnitogorsk má úderný prvý útok Moziakin - Kovář - Zaripov a výborné presilovky. Vylúčenia by nás mohli prísť veľmi draho. Chceme bodovať.“

Slovan hrá na ľade obhajcu Gagarinovho pohára v sobotu od 13.00, zápas vysiela Sport2.

Zostrih zápasu.

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.