Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Bol prvým mužom, ktorý v kariére porazil štyroch členov rodu Gracie. Kto je Kazushi Sakuraba? (II. časť)

Daniel Stankovič|Publikované 2. jan 2021 o 01:00

V čase, kedy zmiešané bojové umenia v Československu si prežívali svoju dobu "temna" a na scéne začínali bojovníci ako Molnár, Hamršmíd, Barták alebo Žák, sa v jednej legendárnej japonskej organizácii zjavil z čista jasna skvelý a nezdolný bojovník so srdcom "showmana".

V minulej, prvej časti o legendárnom Kazushim Sakurabovi, sme rozprávanie zakončili prelomovým turnajom PRIDE Grand Prix. Po slávnom víťazstve nad svojím Royceom a veľkom ohlase zo strany fanúšikov, sa Sakuraba o tri mesiace postavil aj tretiemu členovi klanu Gracie. Renzo bol so skóre 9-1-1 prvým z Gracieovcov, kto sa v zápase nepokúšal silou mocou dostať Kazushiho na zem, práve naopak. V zápase sme tak videli tvrdé výmeny v postoji. Stala sa však najmenej očakávaná vec, čo stála Brazílčana zápas.

Renzo snažiaci sa zozadu strhnúť súpera na zem, doplatil na Sakurabovu tvrdošijne držanú obrannú techniku kimury. Raritná vec sa skutočnosťou, keď po pretočení, obaja spadli na zem. Japonec držal ruku Renza v silnom zovretí, a tá to nevydržala. Napriek tomu, že jeho ruka bola viditeľne zdeformovaná, Brazílčan na sebe nedal poznať silnú bolesť po zlomenine ruky. Zápas musel ukončiť až vedľa stojaci rozhodca.

„Veľa ľudí má množstvo výhovoriek potom čo prehrá. Ja mám len jedinú a to, že som prehral s lepším mužom.“, komentoval v pozápasovom rozhovore Renzo.

Poslednou obeťou s priezviskom Gracie, bol koncom roka Renzov brat, Ryan. Ten veľmi skoro po svojom príchode do organizácie PRIDE oznámil, že by sa rád stretol práve s „Gracie Hunterom“. Známy svojou bitkárskou minulosťou na uliciach, nepatril Ryan medzi príkladných členov rodiny. V zápase, po úvodnom agresívnom nástupe zo strany Brazílčana, postupne súboj ovládol Sakuraba, ktorý jasne zvíťazil na body. Nesmrteľne sa tak vpísal do histórie ako „Gracie Hunter“.

V nasledujúcich štyroch dueloch sa Japonec stretol s absolútnou špičkou MMA. V prvom súboji proti Wanderleiovi Silvovi prehral o poznanie ľahší Sakuraba kvôli skvelej taktike súpera a novým pravidlám, ktoré dovoľovali údery kolien na leziačieho protivníka. Wanderlei ich využil veľmi prezeriavo, keď ku svojmu agresívnemu štýlu v postoji, pridal aj obranu proti strhom zakončenú spomínanými údermi kolien do hlavy na zemi ležiaceho Kazushiho.

Po prehre, sa Japonec vrátil víťazne na scénu proti mladučkému Quintonovi Jacksonovi, budúcemu šampiónovi UFC. V máji 2001 prišiel na rád súboj o pás strednej váhy PRIDEu s Wanderleiom Silvom. Aj keď Sakuraba odvetný duel otvoril o poznanie lepšie, kvôli zlomenine kľúčnej kosti, to musel po prvom kole „odmávať. Posledným stretom zo štvorice skvelých duelov, bola prehra s mladým kickboxerom Mirkom Filipovicom.

Počas zápasov s vtedajšou elitou organizácie PRIDE, už štýl Sakurabu skrátka nestačil na súperov. Limity jeho štýlu a veľký váhový rozdiel boli dostatočne silnými faktormi na to, aby Sakuraba nemohol pomýšľať na tie najvyššie stupienky. To ale vôbec nevadilo, pre fanúšikov, už Japonec hrdinom dávno bol.

Počas kariéry sa „Gracie Huner“ ešte stihol v odvetnom súboji stretnúť s Royceom Graciem. V tesnom trojkolovom zápase sa z víťazstva tešil Royce, ktorému však krátko na to zistili užívanie zakázaných látok – anabolických steroidov. Napriek závažnému prehrešku zo strany legendárneho zápasníka, sa výsledok duelu dodatočne nezmenil. Aj keď Sakuraba oficiálne ukončil kariéru v roku 2015, v neskorších rokoch bol len tieňom kedysi slávneho bojovníka.

Sakuraba nebol len skvelým zápasníkom. Ako bývalý profesionálny wrestler, prinášal vždy niečo „naviac“. Legendárnymi sa stali jeho nástupy do súbojov, kedy spolu s ďalšími dvoma rovnako oblečenými a zamaskovanými „dvojníkmi“ vstúpili do ringu, a vôbec nikto netušil kto je ten pravý až do chvíle, kedy si Kazushi nezhodil svoju masku dole. Do zápasu s Randlemanom dokonca Japonec kráčal „preoblečený“ za známu postavičku z hry „SuperMário“, prirovnávajúc svoj duel s obrovitým černochom k hernému stretu "Super Mária" s „gorilou“ Donkey Kongom.

Kazushi Sakuraba sa do histórie MMA zapísal ako legendárny zápasník, ktorý v jeho samých začiatkoch dokázal súperiť so špičkou, a pritom prinášať skvelú šou tak v zápase, ako mimo neho.

Daniel Stankovič sa na stránkach Sportnet venuje zmiešaným bojovým umeniam, skúsenosti zbieral písaním pre portál SvetMMA. Jeho srdcovkou sú bojové športy, umenie a hory.

Súvisiace články