Streda, 24. február, 2021Meniny má Matej

Boj o záchranu vo svetovej skupine začne Hrbatý

Sportnet|Publikované 22. sep 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Zástupca Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) David Judd siahol včera o 11.10 h v Národnom tenisovom ...

Zástupca ITF David Jude vytiahol na žrebovaní lístok s menom Dominik Hrbatý. Slovenská jednotka tak dnes otvorí barážový zápas s belgickou dvojkou Kristofom Vliegenom. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Zástupca Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) David Judd siahol včera o 11.10 h v Národnom tenisovom centre do strieborného pohára s menami štyroch hráčov a vytiahol Dominika Hrbatého. Vyžreboval tak program víkendového barážového zápasu o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára Slovensko - Belgicko. Slovenská jednotka Hrbatý nastúpi dnes o 15.00 h na otváraciu dvojhru proti belgickej dvojke Kristofovi Vliegenovi, po nich príde v Sibamac aréne na dvorec s tvrdým povrchom druhý hráč nášho tímu Michal Mertiňák s rebríčkovo najvyššie postaveným Belgičanom Olivierom Rochusom. Na sobotňajšiu štvorhru nahlásili nehrajúci kapitáni Miloš Mečíř a Julien Hoferlin dvojice Hrbatý, Mertiňák - Elseneer, Norman. V nedeľu sa najprv postavia proti sebe jednotky a po nich dvojky oboch tímov. Víťazné mužstvo bude hrať na budúci rok v 16-člennej elitnej skupine Davis Cupu, porazený tím v nižšej euro-africkej zóne.

"Rozhodol som sa pre Miša Mertiňáka. Na tvrdom povrchu je zatiaľ lepší ako Lukáš Lacko. Šetriť hráča na ďalší deň by v takýchto dôležitých súbojoch nebolo rozumné. Každý bod je dôležitý. Postavili sme to najsilnejšie, čo máme," vysvetlil Miloš Mečíř nomináciu Michala Mertiňáka na post dvojky v singloch. Mladík Lacko (206.) má aktuálne lepší renking v dvojhre v ATP ako Mertiňák (289.), ale Mečíř dal prednosť skúsenému reprezentantovi. "Akceptujem rozhodnutie kapitána, prvoradý je tím. Pre úspech treba podriadiť všetko," vravel 18-ročný Lacko.

"So žrebom som spokojný aj nespokojný. Neprikladám mu veľkú dôležitosť. Podstatné je, aby sme urobili tri body a zvíťazili," povedal belgický kapitán Hoferlin. Do dvojhier zaradil podľa očakávania O. Rochusa s Vliegenom, prekvapujúcu zostavu na štvorhru Elseneer - Norman môže ešte zmeniť.

Dominik Hrbatý začínal vlani na domácej pôde zápasy s Holandskom (vyhral so Sluiterom) aj s Argentínou (podľahol Nalbandianovi), v oboch nakoniec Slovensko zvíťazilo 4:1. "Teraz by som bral aj najtesnejší výsledok 3:2. Bude to však veľmi ťažké," poznamenal. Podľa nášho tenistu je výhodnejšie začínať ako prvý, môže sa tak pripraviť na konkrétnu hodinu. "A potom pôjdem na lavičku povzbudzovať Miša," doplnil. Hrbatý vlani zdolal Vliegena na turnaji v Bazileji, no príliš si na ten zápas nepamätá.

V druhom dnešnom stretnutí Mertiňák - O. Rochus je maličký Belgičan (165 cm) veľkým favoritom.

Slovensko s Belgickom v Davis Cupe dosiaľ nehralo.

Program baráže Slovensko - Belgicko

Dnes

14.45 - slávnostné otvorenie

15.00 - dvojhry

Dominik Hrbatý - Kristof Vliegen, Michal Mertiňák - Olivier Rochus

Zajtra: 15.00 - štvorhra

Hrbatý, Mertiňák - Gilles Elseneer, Dick Norman

Nedeľa: 14.00 - dvojhry

Hrbatý - O. Rochus (vzájomná bilancia 2:1), Mertiňák - Vliegen (0:1)

Súvisiace články