Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Boj o prvenstvo sa zvádzal až do konca

Na štarte. Peter Bodnovič na štarte pretekov v Rožňave. (Autor: Peter Podolinský)
Peter Podolinský|Publikované 11. jan 2016 o 23:00

V kategórii D cyklistických pretekov amatérov Východ Road Liga sa o víťazovi rozhodovalo až v posledných pretekoch.

V kategórii D cyklistických pretekov amatérov Východ Road Liga sa o víťazovi rozhodovalo až v posledných pretekoch, ktorými bol Memoriál Ladislava Szántaia v Rožňave koncom septembra.

SPIŠ. V priebežnom poradí kategórie D (od 50 do 59 rokov) mali totiž Peter Bodnovič z Cyklo Spiš a Emil Janko z Kriwo Team Jantex rovnaký počet bodov.

Na trati rozhodujúceho podujatia, dlhej 40 kilometrov, zvíťazil Bodnovič a tým pádom sa stal aj víťazom celého seriálu.

„Išli sme len jeden okruh, bolo to dosť krátke. Tak som chcel ísť od začiatku naplno. V prvom kopci som chcel uniknúť, čo sa mi však nepodarilo. Išli sme v prvej skupine. Na rovinke potom stratil, no v ďalšom stúpaní sa mi podarilo Jankovi uniknúť. Dostal som sa do prvej skupinky a v nej došiel do cieľa,“ zhrnul boj o víťazstvo Peter Bodnovič.

„Peťa poznám dobre, v kopcoch je veľmi silný. Pred štartom som mu povedal, nech vyhrá lepší. Roštársky kopec sme vyšli spolu, ešte som si robil srandu, že sme spojení pupočnou šnúrou, lebo sme si jeden na druhého dávali pozor. Chvíľu to vyzeralo aj tak, že budeme pred ním, lebo pred Štítnikom je rovinka, obzeral som sa a on začal mať stratu, no vrátil sa do našej skupiny a potom vyšiel dobre kopec. V dedinách sú také hupáčiky, fúkol na mňa vietor, stratil som kontakt so skupinou a do konca som už išiel sám. Vyhral lepší. Tak to beriem,“ uviedol Emil Janko.

To, že Bodnovičovi kopce svedčia, ukázal nielen na spomínaných pretekoch. Vyhral totiž aj majstrovstvá Slovenska v časovke do vrchu v kategórii Masters C.

„Víťazstvo v lige považujem za veľký úspech, v Jankovi som mal dosť dobrého súpera. V tomto roku bol v dobrej forme. Ďalší vrchol bolo víťazstvo na majstrovstvách Slovenska do vrchu,“ poznamenal Bodnovič.

Emil Janko sa v minulých rokoch viac venoval horskej cyklistike. V roku 2011 však mal komplikovaný úraz kolena a tak musel horské bicykle vynechať.

„Sú náročnejšie, čo sa týka záťaže na nohu. Cestné mi viac vyhovujú, tak som ich začal jazdiť. Som z východu, tak som sa vrhol na túto ligu. Minulé ročníky skôr boli len sporadicky, v rámci tréningu,“ vysvetlil Janko a pokračoval: „Teraz sa naplno venujem ceste a lige.“

Štartoval aj na majstrovstvách Slovenska, ktoré vo svojej kategórii vyhral. Nominoval sa tak na majstrovstvá sveta, kde si bol zajazdiť. Boli to jeho prvé majstrovstvá sveta medzi veteránmi. Slovenský šampionát sa konal v Poprade.

„Okruh mohol byť na môj vkus aj trochu ťažší. Boli dva celkom slušné kopce. Titul získal tak, že vyhral špurt celej skupiny. V kopcoch sa to nerozhodlo. Odišli piati, čo sme boli v kategórii a nejaký mladší, čo sa nám tam zamotali. Štartovalo sa totiž po kategóriách. Vyhrala tam taká moja závodnícka vyzretosť, kedysi jazdil viac, takže som to zvládol najlepšie,“ zhrnul Janko.

Majstrovstvá sveta amatérov a veteránov boli začiatkom septembra v dánskom meste Aaborg.

„Dosť tam bolo chladno na môj vkus, na štarte bolo nejakých 13 stupňov. Počasie sa neskôr umúdrilo, no aj keď nepršalo, stále bolo na mňa dosť chladno. V kategórii asi 148 pretekárov, 165 km a trať s krátkymi kopcami. Mám rád síce väčšie, ale dalo sa,“ komentoval svoju účasť na svetovom šampionáte Janko.

Autor: Peter Podolinský

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.