Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Boj o Calder Trophy bude napínavý

Sportnet|19. mar 2004 o 00:00

V prebiehajúcej sezóne do NHL nastúpilo až 220 nováčikov. Úctyhodné číslo. Mladá krv do zámorskej profiligy prúdi aj z Európy. Zo slovenských hráčov v tomto roku debutovali v NHL útočníci Marek Svatoš (Colorado), Milan Bartovič (Buffalo), Jozef Balej ...

V prebiehajúcej sezóne do NHL nastúpilo až 220 nováčikov. Úctyhodné číslo. Mladá krv do zámorskej profiligy prúdi aj z Európy. Zo slovenských hráčov v tomto roku debutovali v NHL útočníci Marek Svatoš (Colorado), Milan Bartovič (Buffalo), Jozef Balej (Montreal a NY Rangers) a brankár Rastislav Staňa (Washington). Útočník St. Louis Peter Sejna hral v lige aj pred rokom, ale stále patrí do skupiny nováčikov. To sú všetci hráči mladší ako 26 rokov, ktorí neodohrali v predchádzajúcej sezóne viac ako 25 zápasov alebo viac ako 6 zápasov v dvoch predchádzajúcich ročníkoch.

Práve pre vekové obmedzenie medzi ,nováčikmi' nie je výborný český obranca Marek Židlidký (Nashville). Hneď v prvej sezóne v NHL predvádza hru s vysokým štandardom. Židlický má 27 rokov, a preto sa nemôže uchádzať o trofej pre najlepšieho nováčika sezóny - Calder Memorial Trophy. O udelení ocenenia rozhoduje hlasovanie Asociácie profesionálnych hokejových novinárov (PHWA). Oficiálna stránka ligy (nhl.com) zozbierala mená favoritov na ocenenie pre najlepšieho nováčika sezóny. Tento rok bude boj o ocenenie dramatický. (sb)

Michael Ryder (Montreal)

Tri roky sa zdokonaľoval v nižších súťažiach. Tento rok žiari aj v NHL. Dvadsaťtriročný krídelník je veľkou nádejou pre mužstvo Canadiens. Hneď v prvej sezóne je v produktivite mužstva druhý najlepší. Má viac bodov (57) ako skúsení borci ako Koivu, Zedník či Kovaľov. V posledných 15 zápasoch si pripísal 16 bodov. V celkovom hodnotení nováčikov má najviac bodov. Výborná bilancia hodná trofeje.

Andrew Raycroft (Boston)

Skutočné prekvapenie roka. V Bostone sa pri skúsenom Felixovi Potvinovi prepracoval na pozíciu tímovej jednotky. Ani s blížiacim sa play off a rastúcim tlakom na stabilné výsledky výkony 23-ročného Kanaďana neklesajú. Z 50 zápasov rovnú polovicu vyhral, neuspel len 16-krát. Priemer inakasovaných gólov si udržuje pod 2,0, čo je považované za hranicu extratriedy. Manažment Bostonu vyjadril Raycroftovi veľkú podporu a mladík zrejme povedie tím Bruins aj v play off.

John-Michael Liles (Colorado)

Bohaté skúsenosti tento 23-ročný obranca nazbieral počas štyroch sezón v univerzitnej lige (162 zápasov, 138 bodov). V hviezdnom tíme Colorada sa presadil solídnym prejavom. V mužstve má isté miesto, čo vedenie klubu potvrdilo pri uzávierke výmen v NHL, keď sa radšej zbavilo obrancov Škoulu a Morrisa. Lilesa čaká v drese Avalanche veľká budúcnosť.

Medzi nádeje nastupujúcej hokejovej generácie v NHL patria aj útočníci Trent Hunter (Islanders), Ryan Malone (Pittsburgh), Patrice Bergeron (Boston), Tuomo Ruutu (Chicago) či obranca Joni Pitkänen z Philadelphie.

Súvisiace články