Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Bobaľky Moraváci nepoznajú

Sportnet|Publikované 22. dec 2006 o 00:00

V košických basketbalových kruhoch je najznámejšou rodinkou asi tá Jendrichovských. Daniel je generálnym manažérom majstrovského tímu žien K Cero

V.O.D.S., jeho manželka Hana zase legendou košického ženského basketbalu, ktorá len nedávno ukončila aktívnu kariéru. Ako budú tohtoročné Vianoce vyzerať u nich? "Prvýkrát budeme Štedrý večer tráviť sami, predtým sme chodili stále k mojej alebo manželovej rodine," prezradila Hanka, že tento rok budú sviatky o čosi iné. Rozhodnutie tráviť ich tentoraz doma vyplýva zo skutočnosti, že Jendrichovskí sú už štyria - k prvorodenej dcérke Miške pribudol pred piatimi mesiacmi Lukáš. "Veru, sme už veľká rodina, takže Vianoce budú pekné. Darček sme si vlastne dali už v lete, keď sa nám narodil syn Lukáš. On síce ešte sviatky vnímať nebude, ale štyriapolročná Miška sa už teší." Predpokladáme, že rozbaľovanie darčekou bude jej parketou. "Áno, už to bude jej práca. Najmä tie svoje bude rozbaľovať s radosťou."

Najnetradičnejšie Vianoce si H. Jendrichovská dobre pamätá, zažila ich len nedávno. "Pred dvoma rokmi sme sa vrátili až 23. decembra v noci zo zápasu vo francúzskom Bourges a pri tej ceste sa prihodilo všetko zlé, čo sa mohlo. Prípoj z Prahy na nás nepočkal, a tak sme s návratom mali poriadne peripetie. Dorazili sme až v noci pred Štedrým dňom, takže sme sa len rýchlo presúvali k manželovym rodičom do Starej Ľubovne, pretože my by sme nestíhali pripraviť vôbec nič. Na ten zájazd nikdy nezabudnem. Inak mám však Vianoce veľmi rada." A ako je na tom bývalá reprezentantka s rozprávkami? "Ja ich milujem, takže si ich nikdy nenechám újsť a vždy dookola tie isté. To však k tomu patrí." Zháňanie darčekov na poslednú chvíľu v preplnených hypermarketoch však nehrozí. "Tento rok som bola šikovná. Zvládla som to v predstihu bez časového stresu už v novembri."

Hanka je rodáčkou z Ostravy, zvyky na Morave sa od slovenských trochu líšia. Napríklad bobaľky ochutnala až na východe v Starej Ľubovni u manželovych rodičov. "U nás na Morave nikto ani nevie, čo to je. Mám pocit, že je to vyložene východniarsky zvyk. Inak, slovenská večera je pestrejšia ako moravská. My si tento rok vezmeme niečo z moravských a niečo z ľubovnianskych zvykov tak, aby sme obaja boli spokojní," pousmiala sa H. Jendrichovská.

Súvisiace články