Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Boateng o nečakanom prestupe: Bundesliga je najlepšia na svete

Kevin-Prince Boateng. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|1. sep 2013 o 10:42

Bolo ľahké presvedčiť Kevina, aby k nám prišiel. Ťažšie bolo presvedčiť klub, hovorí generálny manažér Schalke.

BRATISLAVA. Nestáva sa často, aby hráč z veľkoklubu ako je AC Miláno, navyše so silnou pozíciou v tíme, dobrovoľne prestúpil do menej slávneho mužstva.

Prestup Kevina-Princea Boatenga z AC Miláno do Schalke 04 vzbudil veľký rozruch a je ďalším dôkazom, že nemecká bundesliga je už pre hráčov minimálne rovnako atraktívnou ako stagnujúca Seria A.

Boateng nastúpil už v sobotu v 4. kole proti Leverkusenu a pomohol tímu získať prvé víťazstvo v sezóne.

Muž kľúčových zápasov

Ofenzívny záložník Boateng prišiel do Milána v lete 2010 z FC Janov. Hoci mal skúsenosti z pôsobenia v anglickej aj nemeckej najvyššej súťaži, bol to jeho prvý pokus uspieť vo veľkoklube.

Dynamický, dôrazný a najmä sebavedomý Boateng rozvinul v Miláne svoj potenciál naplno a hoci sa nevyhol výpadkom formy, najmä k dôležitých zápasoch sa vedel vypnúť ku skvelým výkonom.

V Lige majstrov zaujal parádnymi gólmi do siete FC Barcelona v oboch posledných sezónach. V aktuálnej vystrieľal v predkole dvomi gólmi postup cez PSV Eindhoven.

„V stredu som dal AC Milánu svojimi dvoma gólmi darček na rozlúčku za tri skvelé roky, ktoré som tu prežil,“ povedal o svojom podiele na postupovom víťazstve 3:0.

Dôvodom je aj rasizmus

Nemecká bundesliga nie je známa len stúpajúcou futbalovou kvalitou a skvelou infraštruktúrou, ale aj kultúrnym prostredím. To sa nedá povedať o Taliansku, čo na vlastnej koži pocítil aj Boateng.

Celý svet obletela pred pol rokom správa, že Boateng počas priateľského stretnutia s Pro Patria na protest proti urážkam z tribún opustil ihrisko.

„Mrzí ma, že ja som ten, čo musí niečo urobiť. No rasizmus sám od seba nezmizne. Ak sa mu nepostavíme, bude sa rozširovať. Úprimne, reagoval by som rovnako, aj ak by to bolo vo finále Ligy Majstrov,“ povedal vtedy.

Hoci rasistické pokriky zažil aj o pár týždňov neskôr v derby s Juventusom, zdalo sa, že preváži láska k červeno-čiernemu dresu: „Mal som chvíle, keď som si povedal, čo je veľa, to je veľa, odchádzam. Ale v Miláne sa cítim dobre, je to môj domov a neodídem pre správanie štyroch-piatich idiotov,“ reagoval Boateng.

Návrat do Nemecka

Napokon však Taliansko predsa len opúšťa a vracia sa do krajiny, kde s futbalom začínal. Hoci reprezentuje Ghanu, narodil sa v Nemecku. Podobne ako jeho nevlastný brat Jerome, stopér mníchovského Bayernu a nemeckej reprezentácie.

Priznáva, že k prestupu pomohol aj neustále stúpajúci kredit nemeckej ligy. „Bundesliga je najlepšou ligou na svete. Som veľmi rád, že som opäť doma.“

Je zrejmé, že prestup nevníma ako krok späť. „Schalke ma kontaktovalo už pred rokom. Na dobré veci sa však oplatí čakať. Klub má úžasných fanúšikov, je to pre mňa skvelá príležitosť.“

„Bolo ľahké presvedčiť Kevina, aby k nám prišiel. Ťažšie bolo presvedčiť klub. Je to hráč výnimočných kvalít a skvelý líder,“ teší sa z prestupového úspechu generálny manažér Schalke Horst Heldt.

Schalke od 15-miliónového nákupu neodradil ani fakt, že Boatenga tento rok nebude môcť využiť v zápasoch Ligy majstrov, keďže v predkole už nastúpil za milánske AC.

Aj to svedčí o enormnom záujme klubu z Gelsenkirchenu: „Je presne tým posilnením, aké sme potrebovali a aké sme si želali,“ povedal športový riaditeľ Schalke Clemens Tonnies.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Ukrajina vs. Rakúsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Severné Macedónsko vs. Holandsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Fínsko vs. Belgicko
Kurzy prináša