Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Blízko je sesterské finále

Sestry Venus (vľavo) a Serena Williamsové hrajú štvorhru spolu, vo Wimbledone sú už v semifinále, ale v dvojhre nastupujú na turnajoch proti sebe a nič si nedarujú. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 3. júl 2008 o 00:00

Staršia zo sestier je introvert, kým mladšia je ako otvorená kniha.

LONDÝN, BRATISLAVA. V dvojhre žien na 122. ročníku Wimbledonu vypadli už cestou do štvrťfinále prvé štyri nasadené hráčky (1. Ivanovičová, 2. Jankovičová, 3. Šarapovová, 4. Kuznecovová), a tak sa v závere turnaja stali hlavnými favoritkami americké sestry Venus a Serena Williamsové.

Dnes ich čaká posledná prekážka pred bránami sobotňajšieho finále.

Serena Číňanku nepodcení

„Som si istá, že tento rok opäť pribudne na trofeji meno Williamsová,“ optimisticky vyhlásila pre internetový server turnaja mladšia zo sestier Serena. Vo štvrťfinále rozdrvila Agnieszku Radwanskú 6:4, 6:0, mladá Poľka nevládala odolávať jej prudkému podaniu.

Serena hrá v All England Clube vo veľkej forme, v doterajších piatich zápasoch nestratila ani set. V dnešnom stretnutí narazí na Ženg Jie, prvú Číňanku v semifinále grandslamo­vé­ho turnaja. „Videla som ju hrať, “ vravela aktuálna svetová šestka o súperke z druhej stovky rebríčka WTA. „Predváza tu výborné výkony a určite to nie je náhoda, že sa dostala medzi posledné štyri. Nemôžem ju podceniť a ak chcem pomýšľať na víťazstvo, musím hrať najlepšie ako viem.“

Nevysoká Ženg Jie (164 cm) je len druhou hráčkou v histórii Wimbledonu, čo sa s voľnou kartou od organizátorov prebojovala do semifinále. Pred ňou sa to podarilo Monike Selešovej v roku 1995.

„Serena je dvojnásobná víťazka Wimbledonu a ja som prvý raz medzi štvoricou najlep­ších,“ s rešpektom hovorila Číňanka o svojej súperke. „Pred štyrmi rokmi som jej tu podľahla v prvom kole. Teraz mám však viac skúseností a tiež túžim po víťazstve.“ Ženg Jie sa rozhodla venovať svoju časť prémií z Wimbledonu obetiam nedávneho zemetrasenia v jej domovskej provincii Sečuán. Doteraz má istých 187 000 libier a delí sa o ne s Čínskym tenisovým zväzom.

Venus číta Harryho Pottera

Venus Williamsová má štyri wimbledonské tituly, prvý raz triumfovala na londýnskej tráve pred ôsmimi rokmi.

„Pamätám sa, že vtedy som čítala Harryho Pottera a čítam ho aj teraz. Takže až tak veľa sa v mojom živote nezmenilo,“ zasmiala sa 28-ročná tenistka s najtvrdším podaním. Loptičky vypaľuje na servise rýchlosťou okolo 200 km/h, čo jej môžu závidieť mnohí muži. „Mám veľa sily. Viem, že moje podanie robí na tráve súperkám problémy, ťažko sa returnuje. Snažím sa hrať agresívne.“

Venus (7. vo WT) v tomto ročníku turnaja rovnako ako sestra nestratila ani set, vo štvrť­finále si bez ťažkostí poradila s Thajčankou Tamarine Tanasugarnovou. „Vo svojom druhom živote by som chcela mať také dlhé nohy ako Venus,“ povzdychla si ázijská veteránka.

V ďalšom zápase čaká na štíhlu Američanku (185 cm) Ruska Jelena Dementievová, do wimbledonského semifinále postúpila prvý raz v kariére. „Venus obhajuje vlaňajší titul, tlak bude na nej,“ povedala rodáčka z Moskvy. „Nemám čo stratiť, pokúsim sa o prekvapenie.“

Každá je iná

Venus a Serena hrali už v šiestich grandslamových finále, z toho dva razy vo Wimbledone (2002, 2003).

Väčšinu týchto zápasov odohrali v roku 2002 a nasledujúcom, keď kraľovali v ženskom tenise. Serena má aktívnu bilanciu 5:1 a celkove na okruhu ATP 8:7.

Naposledy nastúpili proti sebe v semifinále tohtoročného turnaja v Bangalore, mladšia zo sestier vyhrala v troch setoch.

Sestry vychádzajú spolu dobre, ale všetky ich doterajšie zápasy priniesli veľké tenisové bitky. Obidve sú rôzne charaktery. Kým Venus je introvert, Serena je ako otvorená kniha.

„Keď sa moje dcéry dostanú do sobotňajšieho finále, ja budem v tom čase v lietadle na ceste domov do Ameriky," vyhlásil pre Reuters otec Richard, ktorý ich sprevádza v Londýne. „Nemohol by som sa na ten zápas pozerať. Je to pre mňa príliš emocionálne."

Keď sa moje dcéry dostanú do sobotňajšieho finále, ja budem v tom čase v lietadle na ceste domov do Ameriky. Nemohol by som sa na ten zápas pozerať. Je to pre mňa príliš emocionálne.

Richard Williams, otec amerických tenistiek

Súvisiace články