Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Blíži sa najväčší mládežnícky turnaj na Slovensku

Talenty sa predstavia na ihriskách Prešova, Sabinova a okolitých obcí. (Autor: Michal Frank)
Michal Frank|Publikované 25. jún 2012 o 22:00

Vyše päťtisíc účastníkov sa stretne na 11. ročníku medzinárodného futbalového turnaja Fragaria Cup 2012 v Prešove.

Svoje sily si zmeria 225 družstiev z dvadsiatich krajín, vrátane zvučných mien z Villarealu, den Haagu či Kyjeva.

PREŠOV. Z Poľska a Ukrajiny, teda krajín Euro 2012, sa futbalový ošiaľ presunie do Prešova. Aspoň pre najmenších futbalistov vo veku od 8 do 15 rokov.

Tretieho júla sa začne tradičný megaturnaj Fragaria Cup 2012. Prípravy na tento tradičný futbalový sviatok práve vrcholia.

„Slávnostný nástup zúčastnených tímov bude 3. júla podvečer na Hlavnej ulici, prejde k Divadlu Jonáša Záborského, kde bude otvorenie, program, ohňostroj i diskotéka pre účastníkov,“ povedal riaditeľ turnaja Artúr Benes, ktorý potvrdil, že na jedenásty ročník prídu talenty zo slávnych klubov - Villareal CF (Španielsko), Dynamo Kyjev (Ukrajina) a Ado den Haag (Holandsko).

Medzi favoritov môžeme tradične rátať aj domáci Tatran, ktorý je liahňou mladých talentov. Sú teda družstvá reprezentujúce veľkokluby najväčšími favoritmi?

„Ťažko povedať. Aj minulý rok prehral v kategórii U12 Celtic Glasgow vo finále s NK Osijek,“ podotkol A. Benes. Rozhodne sa na trávniku.

Hrať sa bude v Prešove, ale aj v okolí

Jednotlivé celky budú rozdelené podľa veku do ôsmich kategórií (od 8 do 15 r.), plus kategória dievčatá do 15 rokov. Hrať sa bude na rôznych ihriskách nielen v Prešove, ale aj v okolí.

Najmladšie deti do 11 rokov si zmerajú sily v jazdeckom areáli a na umelej tráve tatranistického ihriska, starší sa predstavia na Tatrane, ale aj v Sabinove, Šarišských Michaľanoch, Veľkom Šariši, Haniske, Ľuboticiach a Finticiach.

Na otvorenom turnaji Fragaria Cup štartuje aj veľa prešovských futbalových nádejí. Všetky kategórie obsadil Tatran, no prihlásili sa aj družstvá z klubov FAMT a SAFI, v niektorých kategóriách aj s „béčkami“.

Najviac účastníkov sa prihlásilo z Rumunska a Ukrajiny

Nádeje v kopačkách, ktoré sa predstavili na prvých ročníkoch tohto turnaja, dnes prichádzajú do dospelého veku a viacerí futbalisti sa uchytili vo svojich krajinách v najvyšších ligových súťažiach. „Najviac účastníkov sa prihlásilo z Rumunska a Ukrajiny,“ konštatoval A. Benes.

Fragaria Cup patrí k najväčším európskym turnajom tohto rangu. Záujem oň prejavila aj nezisková organizácia Euro-sportring, ktorej zástupca sa chystá do Prešova. Mohol by sa dostať do oficiálneho kalendára mládežníckych podujatí vo svete, ktoré táto organizácia zastrešuje.

Megaturnaj futbalových nádejí potrvá do 7. júla. Organizátori očakávajú, že bude podobne úspešný ako vlaňajší jubilejný ročník. Následne sa chcú pustiť aj do obdobného futbalového podujatia pre dospelých.

„Budúci rok máme v pláne začať organizovať otvorené majstrovstvá Slovenska firemných futbalových tímov. Bude to popri pivnom festivale, a zahrať si budú môcť dospelí amatérski futbalisti zo Slovenska, ale aj zo zahraničia,“ dodal Artúr Benes.

Autor: Michal Frank

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.