Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Blatter za ľudské práva v Katare nechce bojovať sám

Sepp Blatter si so šejkami z Perzského zálivu veľmi dobre rozumie. (Autor: SITA / AP)
TASR|20. nov 2013 o 18:27

Medzinárodný tlak na Katar už zaznamenali aj v sídle FIFA. Jej šéf Sepp Blatter žiada pomoc od politikov.

ZüRICH. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter vyzýva politické a podnikateľské špičky, aby vytvorili tlak na Katar. Organizátorská krajina majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2022 čelí v poslednom období ostrej kritike za nedodržiavanie ľudských práv robotníkov podieľajúcich sa na výstavbe štadiónov.

Blatter sa v stredu stretol v sídle FIFA v Zürichu so šéfom Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Wolfgangom Niersbachom, nemeckým členom exekutívy FIFA Theom Zwanzigerom a s prezidentom Medzinárodnej odborovej konfederácie (ITUC) Michaelom Sommerom.

"Ekonomickí a politickí lídri musia spolupracovať na tom, aby sa situácia v Katare zlepšila," povedal Blatter. "Vítam iniciatívu DFB a ITUC, spoločnými zmenami môžeme dosiahnuť zmenu. Som presvedčený, že veľmi vážne sa situáciou zaoberajú aj čelní predstavitelia Kataru," povedal Blatter.

Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International kritizovala Katar za zneužívanie najmä migrantov. Tí sú podľa organizácie vystavení nebezpečným pracovným podmienkam, nízkemu štandardu ubytovania a majú problémy s vyplácaním miezd.

"Povinnosťou FIFA je poslať svetu jasný odkaz, že porušovanie ľudských práv nebudeme tolerovať," dodal Blatter.

Súvisiace články