Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Blake sa vyslovil za doživotný zákaz za ovplyvňovanie zápasov

SITA|Publikované 13. jan 2008 o 11:09

MELBOURNE 13. januára (SITA, AFP) - Viceprezident hráčskej únie Asociácie tenisových profesionálov (ATP) James Blake sa vyslovil za sprísnenie trestov pre hráčov, u ktorých sa preukáže ovplyvňovanie zápasov.

Podľa Blaka by mali previnilci dostať doživotný zákaz profesionálnej činnosti. "Ak niekto tipoval na vlastné zápasy, mal by dostať doživotný zákaz hrať. Každá situácia je však špecifická, mal by vzniknúť špeciálny tribunál. Akékoľvek ovplyvňovanie zápasov by si zaslúžilo najprísnejší trest," povedal v rozhovore pre Sunday Age americký tenista.

Blake tým reagoval na piatkové vyhlásenie výkonného riaditeľa Tenisovej asociácie žien (WTA) Larryho Scotta. Prvý muž ženskej vetvy tenisu v rozhovore pre BBC uviedol, že šport neznamená nič bez dôveryhodnosti a čestnosti v súťažení, ktoré práve korupcia zo strany jeho aktérov podkopáva. "Ako jeden z lídrov tenisového diania si myslím, že musíme mať po ruke aj nástroj a právo vymerať doživotný trest športovcovi, ktorý bude spojený s korupciou," povedal Scott, ktorý v roku 2003 prestúpil k ženám z mužskej ATP.

V pondelok zástupcovia ATP, WTA, Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) a štyroch grandslamových turnajov poverili zmapovaním problému korupcie v "bielom športe" bývalých detektívov londýnskej metropolitnej polície Jeffreyho Reesa a Bena Gunna, ktorí už podobné úlohy plnili pre kriket a dostihový šport. "Ich poverenie predstavuje ďalší dôležitý krok zo strany lídrov nášho športu, aby zo všetkých síl čelili hrozbe, akú stávkové podvody predstavujú. Každá z tenisových inštitúcií už zaviedla konkrétne opatrenia na zachovanie čistoty športu, nezávislý prieskum nám však do budúcnosti zabezpečí ochranu integrity profesionálneho tenisu," povedal pri tej príležitosti Scott. V rovnakom duchu sa niesli aj vyjadrenia jeho partnerov - výkonného šéfa ATP Etienna de Villiersa a jeho kolegu z ITF Billa Babcocka, ktorý zastupoval aj organizátorov turnajov Veľkej štvorky.


Súvisiace články