Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Björndalenov zlatý hetrik, Matiaško 51.

SITA|Publikované 3. dec 2006 o 13:09

ÖSTERSUND 3. decembra (SITA) - Suverénom 1. kola Svetového pohára 2006/2007 v biatlone vo ...

ÖSTERSUND 3. decembra (SITA) - Suverénom 1. kola Svetového pohára 2006/2007 v biatlone vo švédskom Östersunde bol Nór Ole Einar Björndalen. Po štvrtkovom triumfe vo vytrvalostných pretekoch na 20 km zvíťazil aj v oboch víkendových pretekoch - sobotných rýchlostných i nedeľných stíhacích. Pre 32-ročného päťnásobného olympijského víťaza, šesťnásobného majstra sveta a štvornásobného držiteľa hlavnej trofeje vo SP to boli prvenstvá v pretekoch tohto rangu s poradovými číslami 65 a 66, v sobotu zaznamenal jubilejné 25. víťazstvo v šprinte, v nedeľu si vo svojej obľúbenej stíhačke pripísal už 27. triumf. V sobotných rýchlostných pretekoch vyhral systémom štart-cieľ, počas celých pretekov nepustil nikoho pred seba. Pred druhým Rusom Dmitrijom Jarošenkom mal náskok 15,5 s pred Nemcom Michaelom Greisom, ktorý si vybojoval bronz, 17,2 s. Z kvarteta Slovákov 115-člennom štartovom poli bol najlepší Marek Matiaško. Ani bezchybný strelecký výkon ho však do bodovanej tridsiatky nedostal. Skončil na 34. mieste, na bodovanú priečku mu chýbalo necelých 6 sekúnd. Bol však jediným Slovákom, ktorý sa kvalifikoval do nedeľných stíhacích pretekov. Pavol Hurajt obsadil 66. miesto, Dušanovi Šimočkovi patrila 70. pozícia a Pavla Nováka klasifikovali na 110. priečke.

V nedeľných stíhacích pretekoch na 12,5 km, to Björndalen vôbec nemal jednoduché. Na prvú streleckú položku v ľahu síce prišiel s náskokom, ale netrafil dva terče a zo strelnice odchádzal až ako druhý s 24-sekundovou stratou za bezchybne strieľajúcim Rusom Dmitrijom Jarošenkom. Na ďalšej streľbe si k trati pridal opäť trestný okruh a prepadol sa až na 6. pozíciu. Medzitým sa na Jarošenka doťahoval Francúz Raphael Poiree a po tretej streľbe už išli spoločne vpredu, Björndalen sa ich snažil dobehnúť. Tesne pred záverečnou streleckou položkou sa mu to podarilo a na strelnici stáli všetci traja vedľa seba. Poireemu sa po druhom výstrele zasekol uzáver na spúšti a pár sekúnd stratil jeho opravou, Jarošenko a Björndalen netrafili po jednom terči. Bežecky je však 32-ročný Nór bezkonkurenčene najlepší a bez problémov si na záverečnom okruhu vybojoval náskok, ktorý mu priniesol prvenstvo. Jarošenko si dobehol po druhé östersundské striebro, čím vyrovnal svoje životné maximum, tretí skončil štvornásobný víťaz SP Fancúz Poiree. Skvelý výkon v nedeľných pretekoch podal Švéd Carl Johan Bergman, ktorý sa z 32. miesta na štarte prebojoval až na 6. priečku v cieli. Jediný Slovák v 59-člennom štartovom poli Marek Matiaško si v porovnaní so sobotným šprintom výrazne pohoršil, z 34. pozície na štarte klesol až na konečné 51. miesto. Pritom po prvej streľbe iba 10 sekúnd zaostával za bodovanou 30. priečkou. Na čele celkovej klasifikácie je suverénne Nór Ole Einar Björndalen s plným počtom bodov.

Mimoriadne dramatické boli aj nedeľné stíhacie preteky žien na 10 km. Zvíťazila v nich Nórka Linda Grubbenová. Pre 27-ročnú členku majstrovskej nórskej štafety z MS v roku 2004 v nemeckom Oberhofe a majiteľku striebornej olympijskej medaily z pretekov štafiet na ZOH v Salt Lake City 2002 to bol šiesty triumf v súbojoch o krištáľový glóbus v kariére, prvých päť zaznamenala ešte pod dievčenským menom Tjörhomová. Už na prvej streleckej položke víťazka piatkových rýchlostných pretekov Poľka Magdalena Gwizdoňová netrafila jeden terč a kým odbehla trestný okurh, prišla o svoj 21-sekundový náskok. Po druhej streľbe v ľahu sa na čelo dostala bežecky vynikajúca Nórka Linda Grubbenová, stíhala ju Nemka Martina Glagowová, pričom Gwizdoňová si držala tesný odstup. Po tretej streľbe si Grubbenová líderskú pozícu udržala, ale hneď za ňu sa predrala turínska olympijská víťazka z pretekov s hromadným štartom, nestarnúca Švédka Anna Carin Olofssonová. Záverečnú streľbu obe vedúce pretekárky zvládli bezchybne a napokon rozhodla lepšia bežecká pripravenosť Nórky. V cieli bol medzi nimi rozdiel 23,3 s. Tretiu priečku si udržala Poľka Gwizdoňová. Líderka celkovej klasifikácie Nemka Andrea Henkelová dobehla na 6. pozícii a o jediný bod si udržala žltý dres aj pre ďalšie preteky (v piatok 8. decembra v rakúskom Hochfilzene) pred Poľkou Gwizdoňovou, o ďalší bod zaostáva Nórka Grubbenová. Jediná Slovenka v 59-člennom štartovom poli (dokončilo 58 biatlonistiek) Soňa Mihoková dobehla na 56. pozícii, o šesť priečok si v porovnaní s rýchlostnými pretekmi pohoršila. Slovenská výprava sa tak z Östersundu vracia bez bodového zisku, v klasifkácii Pohára národov patrí ženám 15. a mužom 16. pozícia.

Súhrn výsledkov:

SOBOTA:

rýchlostné preteky - muži:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 24:16,2 min (1 tr. okruh), 2. Dmitrij Jarošenko (Rus.) +15,5 s (0), 3. Michael Greis (Nem.) +17,2 (1), 4. Sergej Rožkov (Rus.) +28,7 (0), 5. Zdeněk Vítek (ČR) +38,2 (0), 6. Ilmars Bricis (Lotyš.) +44,6 (0), 7. Ivan Čerezov (Rus.) +45,3 (0), 8. Sven Fischer (Nem.) +49,7 (1), 9. Maxim Čudov (Rus.) +54,7 (1), 10. Raphael Poiree (Fr.) +56,6 (1),... 34. Marek Matiaško +1:55,4 (0), 66. Pavol Hurajt +2:51,7 (2), 70. Dušan Šimočko +2:56,2 (2), 110. Pavol Novák (všetci SR) +5:58,9 (4)

NEDEĽA:

stíhacie preteky - muži:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 34:33,2 min (4 tr. okruhy), 2. Dmitrij Jarošenko (Rus.) +19,7 s (1), 3. Raphael Poiree (Fr.) +29,2 (1), 4. Emil Hegle Svendsen (Švéd.) +53,4 (2), 5. Ricco Gross (Nem.) +59,8 (1), 6. Carl Johan Bergman (Švéd.) +1:00,0 (2), 7. Maxim Čudov (Rus.) +1:01,7 (3), 8. Vincent Defrasne (Fr.) +1:02,3 (2), 9. Michael Greis (Nem.) +1:03,1 (3), 10. Nikolaj Kruglov (Rus.) +1:03,4 (1),... 51. Marek Matiaško (SR) +4:22,0 (4)

stíhacie preteky - ženy:

1. Linda Grubbenová (Nór.) 31:07,4 min (1 trestný okruh), 2. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) +23,3 s (1), 3. Magdalena Gwizdoňová (Poľ.) +59,7 (3), 4. Kati Wilhelmová (Nem.) +1:00,8 (3), 5. Martina Glagowová (Nem.) +1:29,5 (2), 6. Andrea Henkelová (Nem.) +1:37,7 (3), 7. Magdalena Neunerová (Nem.) +1:50,5 (4), 8. Tora Bergerová (Nór.) +1:54,4 (2), 9. Sandrine Baillyová (Fr.) +1:55,0 (5), 10. Natalia Sokolovová (Bielorus.) +2:22,0 (2),... 56. Soňa Mihoková (SR) +7:21,1 (4)