Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Björndalen uzavrel zlatý hetrik, Matiaško 51.

SITA|Publikované 3. dec 2006 o 13:33

ÖSTERSUND 3. decembra (SITA) - Víťazom stíhacích pretekov mužov na 12,5 km, ktorými sa vo švédskom Östersunde skončilo prvé kolo Svetového pohára 2006/07 v biatlone, sa stal suverén začínajúcej sa sezóny ...

ÖSTERSUND 3. decembra (SITA) - Víťazom stíhacích pretekov mužov na 12,5 km, ktorými sa vo švédskom Östersunde skončilo prvé kolo Svetového pohára 2006/07 v biatlone, sa stal suverén začínajúcej sa sezóny Nór Ole Einar Björndalen. Na úvod nového ročníka SP tak zaznamenal v tretích pretekoch tretí triumf a bezpečne naďalej kraľuje svetovému biatlonu. Pritom to v pretekoch nemal jednoduché. Ako víťaz sobotných rýchlostných pretekov prišiel na prvú streleckú položku s náskokom, ale netrafil dva terče a zo strelnice odchádzal až druhý s 24-sekundovou stratou za bezchybne strieľajúcim Rusom Dmitrijom Jarošenkom. Na ďalšej streľbe si päťnásobný olympijský víťaz, šesťnásobný majster sveta a štvornásobný držiteľ hlavnej trofeje vo SP k trati pridal ďalší trestný okruh a prepadol sa až na 6. pozíciu. Medzitým sa na Jarošenka doťahoval Francúz Raphael Poiree a po tretej streľbe už išli spoločne vpredu, Björndalen sa ich snažil dobehnúť. Tesne pred záverečnou streleckou položkou sa mu to podarilo a na strelnici stáli všetci traja vedľa seba. Poireemu sa po druhom výstrele zasekol uzáver na spúšti a pár sekúnd stratil jeho opravou, Jarošenko a Björndalen netrafili po jednom terči. Bežecky je však 32-ročný Nór bezkonkurenčene najlepší a bez problémov si na záverečnom okruhu vybojoval náskok, ktorý mu priniesol už 66. prvenstvo v pretekoch SP. Jarošenko si dobehol po druhé östersundské striebro, čím vyrovnal svoje životné maximum, tretí skončil štvornásobný víťaz SP Fancúz Poiree. Jediný Slovák v 59-člennom štartovom poli Marek Matiaško si v porovnaní so sobotným šprintom výrazne pohoršil, z 34. pozície klesol až na konečné 51. miesto.