Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Björndalen bude mať v Chanty-Mansijsku osobnú ochranu

SITA|Publikované 23. mar 2009 o 16:16

Ruskí organizátori tohtotýždňového finále Svetového pohára v biatlone v Chanty-Mansijsku poskytnú lídrovi celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, Nórovi Olemu Einarovi Björndalenovi, osobnú ochranu.

CHANTY-MANSIJSK. Po februárových majstrovstvách sveta v juhokórejskom Pjongčangu sa totiž na internetovej stránke biatlonového kráľa objavili vyhrážky fyzickou likvidáciou.

Dôvodom boli výsledky stíhacích pretekov na šampionáte, kde Nór získal titul až po takmer štyri hodiny trvajúcom zasadnutí medzinárodnej jury. Tá najskôr rozhodovala o proteste ruskej výpravy proti výsledkom pretekov, pretože 12 biatlonistov vrátane Björndalena vinou organizátorov nebežalo správnej trase. Pôvodný verdikt rozhodcov bol minútová penalizácia pre všetkých hriešnikov.

Majstrom sveta by sa teda stal Rus Maxim Čudov. Potom však musela jury riešiť protesty niekoľkých výprav argumentujúcich tým, že išlo o chybu organizátorov. Nakoniec arbitri uznali, že pretekári si vlastne trať neskrátili, a ponechali v platnosti výsledky dosiahnuté v pretekoch. Björndalen potom ešte prilial olej do ohňa svojimi vyhláseniami na adresu ruskej biatlonovej reprezentácie po prevalení sa dopingového škandálu troch pretekárov.

Vzápätí prišli spomenuté vyhrážky. "Sú to všetko veľmi vulgárne, nepublikovateľné odkazy. Obzvlášť nechutné sú vyhrážky fyzickou likvidáciou," uviedol vtedy nórsky denník Verdens Gang. Sú tam odkazy typu „...tvoj hrob je už vykopaný...“, „...zhoríš v pekle...“, „...vráť medailu, ty k...“. Zároveň sa tam však objavili aj príspevky iných fanúšikov, ktorí sa Björndalenovi za urážky ospravedlňovali. "Na internet môže dať každý to, čo zodpovedá jeho mentálnej úrovni. Sú to horké pilulky, ale na ich strávenie nebudeme venovať ani jednu kalóriu energie," komentoval odkazy vedúci nórskej výpravy na MS v Pjongčangu Per-Arne Botnan.

V každom prípade Nórsky biatlonový zväz požiadal ruských organizátorov prostredníctvom nórskej polície o ochranku pre svojho najlepšieho biatlonistu. Rusi zareagovali tým, že nielen Björndalen, ale každý člen nórskej výpravy bude mať svojho osobného strážcu. Navyše, miesto, kde budú Nóri ubytovaní, sa dostane pod osobitný dohľad.

„Som pripravený vypočuť si počas pretekov nadávky a hanlivé pokriky. Pred a po pretekoch ma majú strážiť. Verím, že ochrankári budú mať robotu iba s tými fanúšikmi, ktorí sa budú ku mne tlačiť so žiadosťami o autogram,“ nestráca dobrú náladu päťnásobný olympijský víťaz a štrnásťnásobný majster sveta - 35-ročný Ole Einar Björndalen, ktorý má obrovskú šancu získať šiesty veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári.

Súvisiace články