Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Biela stopa znovu na dvakrát

Sportnet|Publikované 25. jan 2006 o 00:00

BANSKÁ BYSTRICA - Diaľkový beh na lyžiach Biela stopa zažil najkrajšie časy pred dvadsiatimi rokmi, keď sa účasť vyšplhala na sedemtisíc lyžiarov. Po nežnej revolúcii sa usporiadateľsky rútila dolu kopcom, pred predchádzajúcim ročníkom sa organizačný ...

BANSKÁ BYSTRICA - Diaľkový beh na lyžiach Biela stopa zažil najkrajšie časy pred dvadsiatimi rokmi, keď sa účasť vyšplhala na sedemtisíc lyžiarov. Po nežnej revolúcii sa usporiadateľsky rútila dolu kopcom, pred predchádzajúcim ročníkom sa organizačný výbor rozdelil na dva - kremnický a banskobystrický - a každý si urobil vlastnú "stopu". O znovuspojení sa uvažuje, ale môže prísť aj k súdnemu sporu o názov.

Nasledujúci, celkovo 33. ročník, sa uskutočnia znovu obidve stopy v jeden víkend. V sobotu 11. februára bude na Králikoch pri Banskej Bystrici štart a cieľ klasickej dvadsaťpäťky, v nedeľu 12. februára o 9.30 h budú preteky voľnou technikou na 25 a 48 km na Skalke.

Kremnická stopa je zaradená do kalendára FIS a Euroloppetu, európskej organizácie diaľkových behov. ,,Škoda, že vedenie Euroloppetu na rovnaký termín naplánovalo aj Tiroler Koasalauf na 50 km voľnou technikou. Určite sa to podpíše pod zahraničnú účasť," povedal šéf kremnických organizátorov Viktor Halíř.

Vlani Kremničania prezentovali túžbu po zaradení do svetovej organizácie Worldloppet, kde je podmienkou tisíc bežcov v cieli na 48 km. ,,Hlavnou prioritou je pripraviť dobré preteky. Všetci v organizačnom výbore iba začíname a hlavná je pre nás spokojnosť pretekárov. Worldloppet je teraz sekundárna záležitosť, aj keď je vecou prestíže a kreditu," dodal Halíř.

Momentálne je na Kremnickom pohorí mrazivo a bežať sa môže, ak bude teplota nad -20. Konečné slovo bude mať technický delegát z Anglicka. Celkové podmienky sú výborné, snehu je 170 cm.

Pre najlepších sú pripravené finančné odmeny v celkovej dotácii 100-tisíc korún. Víťazi mužskej a ženskej časti dostanú po 20-tisíc, ďalší na 2. až 5. mieste si rozdelia zvyšok. Zatiaľ je prihlásených takmer 600 lyžiarov zo siedmich krajín, z toho na hlavnú disciplínu na 48 km ich je 285. Nárast sa očakáva v nasledujúcich dňoch, prezentovať sa záujemcovia môžu ešte hodinu pred štartom. Organizátori majú k dispozícii 1500 dresov a číslo 1947 je rezervované pre ministra školstva Martina Fronca, ktorý vlani absolvoval 25 km trať za 5:42 h a skončil posledný.

Súvisiace články