Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Bicek je bez kontraktu, ten v Jyväskylä mu vypršal

Sportnet|Publikované 16. dec 2008 o 23:00

S reprezentáciou chce víťaziťDnes má slovenská hokejová reprezentácia zraz v Poprade. Pod Tatrami sa bude tím pripravovať až do piatkového súboja

S reprezentáciou chce víťaziť

Dnes má slovenská hokejová reprezentácia zraz v Poprade. Pod Tatrami sa bude tím pripravovať až do piatkového súboja na popradskom ľade so Švajčiarskom. V sobotu sa potom obe reprezentácie predstavia v druhom stretnutí v košickej Steel Aréne.

KOŠICE. Pozvánku do národného mužstva dostali zväčša legionári. Medzi nimi aj doposiaľ hráč fínskeho klubu JYP Jyväskylä Jiří Bicek. Tridsaťročnému útočníkovi sa tak naskytla šanca zahrať si po čase v rodných Košiciach.

Bicek v posledných rokoch legionárči na severe Európy. Najskôr hrával vo Švédsku. Vlani za fínsku Kalpu Kuopio, no a v tejto sezóne pôsobil v krajine tisícich jazier v tíme JYP Jyväskylä. Klub je na prvej priečke s desaťbodovým náskokom pred KalPou a Jokeritom. No Jirko dres posledného zamestnávateľa pred pár hodinami definitívne vyzliekol.

Zmluvu mal do decembra

"Zmluvu som mal do 14. decembra. Chceli síce, aby som tam pokračoval, aj sme sa o tom bavili, no pochopil som, že pre klub je situácia ťažká. Vo Fínsku, ak máte zmluvu na maximálne 6 mesiacov, klub za vás platí 15 %nú daň. Ak je kontrakt dlhší, tak je to päťdesiat percent. Ja som mal zmluvu od augusta, teda na 5 mesiacov, ak by som tam mal ostať, bol by som pre klub drahý. A oni investovali veľa do renovácie štadióna. Čo ja viem, tak 1,8 milióna eur. Bolo mi jasné, že pri takýchto okolnostiach sa šetrí. Predĺženie zmluvy by klub kvôli daniam stálo veľa," ozrejmil Jirko fínske pomery.

Opustil lídra

Jirkovi sa vo fínskej SM - lige páčilo. Za normálnych okolností by na odchod nepomýšľal. V 33 stretnutiach zaznamenal 15 kanadských bodov za 7 gólov a 8 asistencií. Cítil sa tam dobre. "Všetko klapalo tak, ako malo. Vyhrávali sme. Ja som pravidelne nastupoval v treťom útoku. Do poslednej chvíle som dúfal, že sa nejako dohodneme, ale keď mi vysvetlili, ako sa majú veci, napriek tomu, že so mnou boli spokojní, nebola iná možnosť. Iba žeby som tam hral zadarmo," pousmial sa. Opustil tím JYP Jyväskylä, ktorý je lídrom súťaže a ktovie, možno budúcim majstrom. "Ťažko povedať, čo bude, či to dotiahnu až k titulu. Ale ak vyhrajú základnú časť, automaticky postúpia do Ligy majstrov. Aj o nej sme sa bavili v súvislosti s mojím prípadným účinkovaním v budúcej sezóne."

Agent rieši pôsobisko

Do reprezentácie tak prišiel ako voľný hráč. Hľadá si nové angažmán. "Vo Fínsku neostanem, to je takmer isté. Aj iný klub by za mňa musel platiť veľké dane, preto tam legionári prichádzajú až od polovice októbra. Pôjdem teda inde. Agent to už rieši. Neviem, možno Švédsko, možno Švajčiarsko. Treba vyčkať."

To, že so Švajčiarskom hrá naša reprezentácia na východe, ho potešilo. Veď nateraz je doma v Košiciach, nikam tak nemusel cestovať. "Pre mňa to bola príjemná správa, že som dostal pozvánku. Telefonoval mi tréner Filc, pýtal sa, či mám záujem, bol to rozhovor na profesionálnej úrovni. A ja som bol rád, že si na mňa spomenuli."

Po rokoch v národiaku

V slovenskej reprezentácii odohral doposiaľ 21 zápasov, strelil v nich dva góly. Pred 11 rokmi si zahral na svetovom šampionáte vo Fínsku, no bol to jeho prvý a súčasne posledný štart na svetovom fóre. "V reprezentácii som hral naposledy pred pár rokmi s Pálffym a Stümpelom proti Česku. Asi každý hráč chce reprezentovať, keď sa mu darí v klube, tak čaká, či ho pozvú. O to viac ma teší, že sa bude hrať v Poprade a v Košiciach. Verím, že Švajčiarov zdoláme, kvôli sebe, kvôli fanúšikom. Aj ja sa chcem ukázať v dobrom svetle. Ale nie kvôli tomu, že ešte nemám nový kontrakt. Veď tie kluby, ktoré majú záujem, ma sledujú už dlhšie, vedie ako hrám."

TOMÁŠ TÓTH

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.