Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Biatlonová sezóna s novými pravidlami, štart v Kontiolahti

Michael Greis bol v minulej sezóne najlepším biatlonistom. (Autor: AP)
SITA|Publikované 28. nov 2007 o 09:53

BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Už vo štvrtok 29. novembra sa vo fínskom stredisku Kontiolahti rozkrúti tradične deväťdielny kolotoč pretekov Svetového pohára 2007/2008 v biatlone. Pre mužov sa začína ...

BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Už vo štvrtok 29. novembra sa vo fínskom stredisku Kontiolahti rozkrúti tradične deväťdielny kolotoč pretekov Svetového pohára 2007/2008 v biatlone. Pre mužov sa začína 31. ročník bojov o krištáľový glóbus, ženy budú o túto trofej bojovať po 22. raz. Celkové prvenstvá z predchádzajúcej sezóny obhajujú nemeckí reprezentanti Michael Greis a Andrea Henkelová. Iba druhýkrát v histórii SP si veľké krištáľové glóbusy vybojovali biatlonisti tej istej krajiny. Predtým sa to v roku 1991 podarilo Sergejovi Čepikovovi a Svetlane Davidovovej, ktorí reprezentovali vtedajší Sovietsky zväz.

Nemci budú favoritmi aj v začínajúcej sa sezóne. V nej dochádza v biatlone k výraznej úprave pravidiel o počte štartujúcich v jednotlivých pretekoch. "Ide doslova o revolučnú zmenu. V prvom kole bude môcť štartovať stodesať žien a stodvadsať mužov na základe výsledkov z predchádzajúcej sezóny. V druhom a treťom kole už iba deväťdesiat najlepších v oboch kategóriách z prvého kola. Od januára budúceho roka od štvrtého kola to bude už iba osemdesiat najlepších v aktuálnom poradí Svetového pohára a trinásť ďalších, ktorí si právo štartu vybojujú výkonmi a výsledkami v Európskom pohári,“ vysvetlil viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) pre informácie Ivor Lehoťan. Slovensko bude môcť na základe výsledkov v predchádzajúcej sezóne - najhoršej v ére samostatnosti - v úvodnom kole nového ročníka SP postaviť na štart troch mužov a štyri ženy.

Slováci sú už od pondelka v dejisku prvého kola SP - vo fínskom Kontiolahti približne 450 km na severovýchod od Helsínk. Muži sú na severe Európy už mesiac - od 29. októbra lyžovali v umelom snehovom tuneli vo švédskom Torsby, potom sa presunuli do ďalšieho švédskeho strediska Idre na prírodný sneh. Ženy si hlavný tréningový stan rozložili 8. novembra na rakúskom ľadovci Tauplitz, kde sa pripravovali až do 24. novembra a odtiaľ sa rovno presunuli do Kontiolahti. "Na tratiach je tu nastriekaný technický sneh, ale okolo je aj trochu prírodného snehu, takže tu vládne celkom príjemná atmosféra. Momentálne ešte navážajú sneh na testovacie dráhy pre servismanov. Teplota je okolo nuly, ale má sa o niečo ochladiť," podal z dejiska pretekov aktuálnu informáciu tréner ženskej reprezentácie Milan Gašperčík. Z jeho minuloročnej partie odišla ďalšia skúsená pretekárka Soňa Mihoková, ktorá ukončila svoju bohatú kariéru. Pokračuje teda vo vlani začatej prestavbe družstva. "Zo starej úspešnej generácie už zostala iba Martina Halinárová. Tá práve tu v Kontiolahti v roku 1999 získala jedinú medailu pre Slovensko z majstrovstiev sveta - striebro. Máme teraz len štyri ženy, všetko sa rozpadlo. Ak niektorá ochorie, budeme mať problém postaviť štafetu. Mladé dievčatá však majú chuť urobiť nejaký výsledok, zatiaľ im to však nefunguje na strelnici. Martina Halinárová je skúsená pretekárka, jej verím. A ak sa mladé chytia na strelnici, tak by to nemuselo byť zlé," pokračoval kormidelník slovenských biatlonistiek. Ich cieľom v úvodných pretekoch je vybojovať si účasť aj v ďalších kolách. "Každý sa už teší, aby vedel, kde sa zaradí. Vôbec neviem odhadnúť, v akej forme v porovnaní so svetom momentálne sme. Na Taupitzi sme boli sami, bez možnosti konfrontácie, robili sme si iba preteky medzi sebou. Určite nechceme sklamať. Platia nové nominačné pravidlá, po prvom kole bude pokračovať už iba deväťdesiat najlepších, neradi by sme z toho vypadli. Chceme si v prvom rade všetci vybojovať účasť v ďalších kolách, a potom sa postupne posúvať vyššie," zakončil Milan Gašperčík.

Finančné odmeny vo Svetovom pohári pre najlepších zostávajú v rovnakej výške ako v predchádzajúcej sezóne. Víťaz každých pretekov SP v kategórii mužov i žien dostane 10 000 eur, druhý v cieli 7500, miesto na bronzovom stupienku je dotované sumou 5000 eur. Ešte aj ôsmy v cieli bude bohatší o 500 eur. V štafetách si členovia víťazného družstva rozdelia 16 000 eur, strieborné kvarteto si pripíše na svoje konto 9600 eur a tretí v cieli 7500 eur. Poslednou finančne ocenenou bude šiesta štafeta, ktorá dostane 2500 eur. Celkový víťaz SP bude bohatší o 25 000 eur, víťaz Pohára národov zinkasuje 40 000 eur, "malé" krištáľové glóbusy za celkové prvenstvo v hodnotení disciplín sú dotované sumou 1500 eur.

Celkovo má kalendár pretekov SP deväť kôl, pričom do celkovej klasifikácie sa budú počítať aj výsledky z majstrovstiev sveta, ktoré sú na programe od 9. do 17. februára 2008 vo švédskom Östersunde. Vo SP je deväť rýchlostných pretekov, sedem stíhacích, štvoro vďaka diváckej atraktivite čoraz populárnejších pretekov s hromadným štartom a iba dvakrát sa do programu dostali vytrvalostné preteky, prvé sú na programe hneď na úvod vo štvrtok 29. novembra. Päťkrát budú súťažiť biatlonisti aj v štafetách, z toho raz v tzv. mixštafetách, v ktorých prvé dva úseky bežia ženy a druhé dva muži.

Majstrovstvá Európy sa uskutočnia v Novom Meste na Morave v druhej polovici februára. Európsky pohár, ktorý bude akousi "druhou ligou" Svetového pohára, už má za sebou prvé kolo, ktoré sa uskutočnilo počas uplynulého víkendu v nórskom stredisku Geilo. Celkovo má na programe 8 kôl, šieste z nich sa od 17. do 20. januára bude konať v slovenskom Osrblí.

Súvisiace články