Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Biatlonistky bez Murínovej i Pavkovčekovej

Rastislav Hríbik|26. okt 2006 o 00:00

Stopäťdesiattisíc eur (vyše 5,5 milióna Sk) na štyri roky dostane Slovenský biatlonový zväz od generálneho reklamného partnera, s ktorým včera v Bratislave podpísal pokračovanie spolupráce až do olympiády vo Vancouveri 2010. „Je to najvyššia suma, aká sa

Štart olympijskej štafety v Turíne. Vľavo s číslom 10 rozbieha slovenské kvarteto Pavol Hurajt.

FOTO – TASR

kedy do slovenského biatlonu dostala,“ pochvaľoval si šéf zväzu Juraj Sanitra.

Trénerské rošády

V novej sezóne Svetového pohára, ktorá odštartuje 29. novembra vo švédskom Östersunde, už nebude zastávať dva posty. Funk­ciu reprezentačného trénera žien prenechal doterajšiemu trénerovi mužov Milanovi Gašperčíkovi. Mužov si zasa vzal na starosť Peter Zelinka, dlho náš najúspešnejší biatlonista na zimných olympijských hrách. V rýchlostných pretekoch na 10 km v Lake Placid 1980 ešte v drese Československa dobehol šiesty. Jeho umiestnenie vylepšil až Marek Matiaško vo februári tohto roku, keď vo vytrvalostných pretekoch na turínskych Hrách dobehol piaty.

„Aj Pavol Hurajt už vo Svetovom pohári stál na stupňoch víťazov, no ani jeden sa na ostatných chlapcov z tímu nevyvyšuje. Vedia, že sa stále majú čo učiť. Je s nimi sranda, ťahajú jeden druhého. Keď som v minulosti trénoval ženy, taký pocit som nepoznal,“ pochvaľoval si Zelinka atmosféru na novom mieste. Jeho hlavnou úlohou je dostať mužskú štafetu na februárových MS v talianskej Anterselve do prvej desiatky, no potešilo by ho, keby sa tím presadil aj v pretekoch Svetového pohára.

„Bral by som každý bod a keby sa niekto dokázal predrať do prvej pätnástky, bol by to veľký úspech. To si však musíme potykať so streľbou, ktorá zatiaľ chlapcom príliš nešla,“ dodal.

Za víťazstvo 10-tisíc eur

Motivácia čoraz väčšieho štartového poľa biatlonistov je znovu vyššia. Za prvé miesto v každej disciplíne núka Medzinárodná biatlonová únia (IBU) už 10-tisíc eur a po prvý raz finančne ohodnotí aj stupne víťazov v pretekoch Európskeho pohára. „Najlepší získa dvetisíc eur,“ informoval viceprezident IBU Ivor Lehoťan.

Kým v mužskom kádri pre novú sezónu nenastali žiadne zmeny, v ženskom tíme už nie je Anna Murínová (ukončila kariéru) ani Marcela Pavkovčeková (čakajú ju materské povinnosti). Ťarcha výsledkov tak zostáva na pleciach Soni Mihokovej a Martiny Halinárovej. Od Janky Gerekovej, Zuzany Hasillovej, Petry Slezákovej či Ľubomíry Kalinovej sa okamžité dobré výsledky asi čakať nedajú. „Budeme trpezliví,“ dodal Sanitra.

Matiaška trápi koleno

Ťahúňmi mužského tímu by mal byť najmä piaty z Turína Marek Matiaško, no posledné dni ho trochu obrali o získanú sebadôveru.

Testy po letnej príprave v rakúskom Obertilliachu vôbec neabsolvoval. Trápilo ho boľavé koleno. „Ani neviem, kde sa to začalo. Možno po behoch na skalách počas nedávnej triapolhodinovej túry. Bolí čoraz viac. Keď som ležal v posteli, s perinou som vôbec nepohol. Čakám na výsledky magnetickej rezonancie,“ prezradil s obavami v hlase.

„Ešteže skejtovať môžem, pri takom pohybe koleno veľmi necítim,“ dodal Marek, ktorý v nedeľu oslávi 29. narodeniny.

Hurajt trénoval s bežcami

Pavla Hurajta posledné dve sezóny neuspokojili. Aj preto sa v príprave vydal iným smerom.

„Oslovil som bežcov a dostal zelenú, aby som mohol trénovať s Martinom Bajčičákom, Ivanom Bátorym i Michalom Malákom. Odbehal som zhruba rovnako kilometrov ako s biatlonistami, no bolo to intenzívnejšie. Som zvedavý, ako sa to osvedčí. Cítim, že mi to pomohlo a ak to pôjde aj v nadchádzajúcej sezóne, možno to zopakujem,“ vraví 28-ročný Popradčan, tretí z pretekov v americkom Fort-Kente v sezóne 2003/2004.

Aj Mihoková chcela skončiť

Aj Soňa Mihoková (na snímke SITA) úporne zvažovala, že sa s aktívnym biatlonom rozlúči. Veď vo Svetovom pohári odbehala a odstrieľala už 13 ročníkov.

„Po sezóne sa mi však podarilo oddýchnuť. Najmä psychicky a zistila som, že mi biatlon chýba. Tak to ešte skúsim,“ vraví 34-ročná rodáčka z Liptovského Hrádku.

Presvedčil ju aj pohľad do kalendára. Vrcholom zimy budú vo februári majstrovstvá sveta v talianskej Anterselve, kde dosiahla svoj najlepší výsledok v kariére. Pred jedenástimi rokmi tam v šprinte dobehla štvrtá, rovnako ako o dva roky neskôr v Osrblí.

„Navyše pod vedením Petra Zelinku, ktorý má teraz na starosti mužov. Aj preto som ho oslovila, či by som sa nemohla k nim počas prípravy na Dach­steine pridať. Je to paráda, takú pohodu som u báb nezažila,“ pochvaľovala si Soňa. „Znovu ma biatlon baví. Nasledujúca sezóna by nemusela byť zlá. Mám pocit, akoby som s biatlonom začínala.“

(rh)

Súvisiace články