Biatlonistka Jašicová sa rozlúčila so svojou kariérou

TASR|22. feb 2002 o 13:00

Bratislava 22. februára (TASR) - Medzi slovenskými biatlonistkami, ktoré skončili v štafetovom behu na ZOH na 5. mieste a postarali sa o najvýraznejší ...

Bratislava 22. februára (TASR) - Medzi slovenskými biatlonistkami, ktoré skončili v štafetovom behu na ZOH na 5. mieste a postarali sa o najvýraznejší výsledok slovenských športovcov v Salt Lake City, po prílete domov najviac zarezonovalo nečakané vyhlásenie 28-ročnej Martiny Jašicovej o ukončení kariéry. Martina Jašicová na svojej už tretej olympiáde sa opäť zapísala v individuálnych pretekoch do najlepšej desiatky výsledkovej listiny s 9. miestom vo vytrvalostnom biatlone, o to viac popri oslavnej atmosfére upútalo jej rozhodnutie.

"Nechcem sa teraz vyjadrovať k príčinám, isté však je, že končím," povedala Jašicová. "Rozhodla som sa takto už dávnejšie. Teraz si doprajem mesiac úplného oddychu a budem sa venovať veciam, na ktoré som doteraz nemala čas," povedala Jašicová.

"Martina si to určite zvážila a je to jej osobné rozhodnutie, rozhodne sa však nehodilo do tejto atmosféry," povedal tréner reprezentácie Juraj Sanitra. "Sezónu mala rozbehnutú slušne, takže je to škoda. V médiách uviedla zopár príčin, no ja sa s ňou nebudem púšťať do masmediálnych vojen a nechcem to komentovať. Musíme vychádzať z reality, priestor teraz dostanú mladšie. Ak sa nám ako tímu nebude dariť, zameriame sa na individuálne úspechy."

Úspešnú výpravu biatlonistiek privítala podpredsedníčka SOV Mária Mračnová so slovami: "Pred štyrmi rokmi sme si všetci veľmi želali, aby namiesto štvrtého miesta vystúpila štafeta na bronzovú priečku. Teraz je aj piate miesto vynikajúce, pretože od Nagana sa konkurencia výrazne rozrástla. Biatlonistky vyvolali v slovenskej výprave dobrú náladu, po ktorej sme tak všetci túžili."

K úspechu sa vyjadril aj tréner Juraj Sanitra. "Štafetu sme mali dobre rozbehnutú, oveľa lepšie ako v Nagane. Pri troche šťastia sme mohli skončiť aj lepšie. Treba však dodať, že trate v Soldier Hollow boli veľmi náročné. Rovnako konkurencia sa enormne zvýšila, keď v Nagane sa rozhodovalo medzi šesť až sedem štafetami, no v Soldier Hollow mohlo o popredné miesta bojovať až 12 krajín," povedal Sanitra, ktorý sa bude musieť v zostávajúcích pretekoch Svetového pohára zaobísť bez Martiny Jašicovej.

Tréner Juraj Sanitra pri reakcii na rozhodnutie Jašicovej narážal na jej niektoré vyjadrenia, ktoré súviseli hlavne s ponosmi, že tréner Sanitra ju vraj v príprave odsunul na vedľajšiu koľaj a uprednostnil svoje zverenky. Najúspešnejšia slovenská biatlonistka histórie počas svojej kariéry často musela riešiť vzťahové otázky v reprezentácii, a to ako k ďalším biatlonistkám, tak aj k viacerým trénerom. V jej príprave sa od začiatku vystriedali bývalý manžel Roman Schwarzbacher, Peter Zelinka, Tomáš Fusko, Milan Gašperčík, Juraj Sanitra a opäť Milan Gašperčík.

Martina Jašicová, dnes členka AŠK Dukla Banská Bystrica s osobným trénerom Milanom Gašperčíkom, na biatlonovú scénu vstúpila v roku 1992. Zo spomienok prezidenta SZB Benjamína Leitnera: "Mala mimoriadne jemný cit na streľbu. Keď prišla v roku 1992 na svoje prvé letné preteky v Osrblí po len dvoch týždňoch streleckej prípravy, hneď ich vyhrala a pomýlila sa pri prvej sérii raz, pri druhej dvakrát. Na začiatočníka vynikajúce."

Martina Jašicová, narodená v Námestove 22. apríla 1973, vyrastala športovo v Dolnom Kubíne. Po dvoch rokoch ucelenej biatlonovej prípravy bol jej raketový štart obdivuhodný - už v roku 1993 zvíťazila v pretekoch SP v O:stersunde a v celkovom poradí figurovala na 8. mieste. V roku 1994 získala za 6. miesto na ZOH v Lillehammeri premiérový bod pre slovenskú samostatnú výpravu a stala sa najúspešnejším slovenským olympionikom. Na ZOH v Nagane bola členkou štafety finišujúcej na 4. mieste, v šprinte obsadila 7. miesto. Za jej vrchol sa považuje historické striebro na MS v Kontiolahti roku 1999 v stíhacích pretekoch. Na MS štartovala od roku 1993 dovedna osemkrát. Vo svojej kariére v pretekoch SP raz zvíťazila, raz bola na druhom mieste (MS) a dva razy na treťom.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Biatlonistka Jašicová sa rozlúčila so svojou kariérou