Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Biatlonisti chcú z olympiády medailu

Sportnet|Publikované 2. dec 2005 o 00:00

BANSKÁ BYSTRICA - Na blížiacich sa olympijských hrách v Turíne si chcú slovenskí biatlonisti udržať kredit jedného z najúspešnejších zimných športov u nás. Pred štartom sezóny vládla v hnutí menšia nervozita, muži nemali na ZOH v Taliansku zaistenú účasť

v pretekoch štafiet. Úlohu kvalifikovať sa splnili už v prvom kole Svetového pohára vo švédskom Östersunde, aj keď úvodné preteky jednotlivcov tomu nenasvedčovali. Umiestnenia našich reprezentantov v druhej polovici štartového poľa boli sklamaním.

,,Prvé preteky sezóny ukázali, že pretekári svetovej špičky sú dynamickejší, rýchlostne výborne pripravení a aj strieľajú v rýchlejšom tempe. V minulej sezóne sme sa zamerali na viac vrcholov, v tejto sú najdôležitejšie ZOH. Ešte predtým však chceme doma v Osrblí na Svetovom pohári potešiť fanúšikov. Na Vianoce, 26. decembra, odchádzame na sústredenie do talianskej Anterselvy, ktorá má približne rovnakú nadmorskú výšku ako olympijské San Sicario. Vynecháme štvrté kolo Svetového pohára v Oberhofe, po šiestom v Anterselve prídeme domov na desať dní a 30. januára sa nasťahujeme do dejiska ZOH," povedal predseda zväzu Juraj Sanitra.

Biatlonisti v druhom kole SP v Hochfilzene začnú spoluprácu s expertom na servis lyží Nemcom Jensom Rieschmüllerom, ktorý pôsobil aj vo Fínsku. ,,Prvýkrát v histórii budeme mať na ZOH po päť mužov a žien. Z ďalších dievčat sa dobre ukazovali aj Gereková s Hasillovou. Medzi mužmi čakajú na príležitosť Kazár a Miroslav Matiaško. Vždy sme si dávali najvyššie ciele a v Turíne sa pokúsime byť najlepší. Chceme byť prvým športom v ére samostatnosti, ktorý získa medailu na zimnej olympiáde. Verejnosť už piate miesta neberie. Na ZOH budeme mať desať pokusov a možno motyka raz vystrelí," dodal Sanitra.

Najlepší slovenský biatlonista Pavol Hurajt si zatiaľ verí. ,,Vychádzam z toho, že prípravu som zvládol stopercentne, nemám žiadne resty." Biatlonisti si za prípadný olympijský úspech vypísali vlastné odmeny, mimo oficiálnych od SOV. Za zisk zlatej medaily dostanú prémiu 1,2 milióna korún, ktorú rozdelia medzi pretekára a jeho realizačný tím.

MIRO GREŠKO

Súvisiace články