Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Biatlon: Na MS juniorov v americkom Presque Isle dvojica reprezentantov

TASR|Publikované 26. jan 2006 o 13:48

Osrblie 26. januára (TARS) - Až v ďalekom Presque Isle v USA sa od soboty až do piatku 3. februára uskutoční svetový šampionát v biatlone juniorov do ...

Osrblie 26. januára (TARS) - Až v ďalekom Presque Isle v USA sa od soboty až do piatku 3. februára uskutoční svetový šampionát v biatlone juniorov do 21 a kadetov do 19 rokov. Skromné zastúpenie bude mať aj slovenský biatlon, keď v juniorskej kategórii vkladá nádeje do Tomáša Sanitru a Elišky Švikruhovej.

Vedúcim výpravy je generálny sekretár zväzu Radoslav Šimočko, trénerom Jaroslav Kamenský. Američania, ktorým podujatie zastrešil silný sponzor Banknorth Group, s organizovaním vrcholných podujatí nemajú skúsenosti, no inšpekčná návšteva presvedčila viceprezidenta IBU Slovinca Janeza Vodičara o tom, že šampionát pripravili bez viditeľnejších nedostatkov. Presque Isle sa nachádza na východnom pobreží USA úplne na severe v susedstve s Kanadou neďaleko Fort Kentu. Areál Nordic Heritage Center má za sebou len jedinú biatlonovú skúšku, a to v minulom roku Severoamerický pohár.

Nominačné kritériá zohľadňovali finačné náklady, aj preto boli pomerne prísne. Obaja slovenskí reprezentanti si o nomináciu zažiadali v seriáli Európskeho pohára. Najlepší výsledok v sezóne 40-ta v priebežnom hodnotení EP Švikruhová dosiahla hneď v úvodnom kole v Obertilliachu so 16. miestom vo vytrvalostných pretekoch, 22. Tomáš Sanitra obsadil 12. miesto až trikrát, zhodne v Obertilliachu vo vytrvalostných pretekoch, v šprinte a stíhačke.

Naposledy sa z individuálneho medailového prieniku tešil slovenský biatlon na MSJ pred tromi rokmi, keď Miroslav Matiaško v poľskom Koscielisku získal vo vytrvalostných pretekoch striebro. Pred dvoma rokmi sa vo francúzskom Haute Maurienne postavila na medailový stupeň bronzová štafeta kadetiek (Gröneová, Švikruhová, Švejkovská), vlani sa z fínskeho Kontiolahti odchádzalo naprázdno.

Na MSJ by mali štartovať mladí biatlonisti z 31 krajín. Program sa roztiahol na celý týždeň od 28. januára do 3. februára, s voľným dňom v pondelok. Z pohľadu slovenskej dvojice budú zaujímavé najmä sobotný šprint a nedeľňajšie stíhacie preteky, v utorok vytrvalostné junioriek a v stredu vytrvalostné juniorov, v štvrtok a piatok bez slovenskej účasti sú na programe štafety.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.