Biatlon na Morave sledovalo 30 000 divákov, Česi boli druhí

Ilustračná snímka. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 6. feb 2015 o 16:42

Rusi vyhrali nové miešané štafety, po nich sa tešili Nóri.

NOVÉ MESTO NA MORAVE. Piatkové podvečerné miešané štafety na 2x 6 + 2x 7,5 km v rámci 7. kola Svetového pohára v biatlone v Novom Meste na Morave vyhrali reprezentanti Nórska.

Druhí skončili na radosť vyše 30 000 fanúšikov vo Vysočina Aréne českí reprezentanti. Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec v cieli zaostali za Nórmi o 4,1 s, ale dráma to nebola.

Nórsky finišman Tarjei Bö totiž v cieľovej rovinke s národnou vlajkou v ruke výrazne zvoľnil tempo.

Slovenská miešaná štafeta v zložení Paulína Fialková, Janka Gereková, Matej Kazár a Martin Otčenáš v konkurencii 22 krajín obsadila 10. miesto.

Slováci boli istý čas aj na šiestej priečke, ale nevydarená streľba Mateja Kazára v stoji ich obrala o lepší výsledok.

Na čele ešte na treťom úseku bežali plece pri plece český biatlonista Michal Šlesingr s nórskym Johannesom Thingnesom Böom.

Dráma vpredu pokračovala aj na poslednom úseku, kde však po streľbe v stoji "čistý" Tarjei Bö ušiel Ondřejovi Moravcovi (raz dobíjal) a tých 14 sekúnd už český reprezentant v záverečných 2,5 km napriek enormnej snahe nezmazal.

Miešané štafety na 2x 6 km + 2x 7,5 km:

1. Nórsko (Fanny Welle-Strand Hornová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bö, Tarjei Bö) 1:12:49,2 min (0+6), 2. Česko +4,1 (0+5), 3. Ukrajina +1:21,3 (1+7), 4. Rusko +1:50,4 (1+9), 5. Francúzsko +2:22,5 (2+13), 6. Nemecko +2:23,6 (1+11) ... 10. Slovensko (Paulína Fialková, Janka Gereková, Matej Kazár, Martin Otčenáš) +3:21,5 (1+11).

Najskôr sa išla novinka

Víťazmi historicky prvej súťaže v miešaných štafetách jednotlivcov v rámci 7. kola Svetového pohára v biatlone v českom Novom Meste na Morave sa stali reprezentanti Ruska.

Dvojica Jana Romanovová - Alexej Volkov triumfovala s náskokom 21,5 s pred nórskym duom Marte Olsbuová - Henrik L´Abee Lund.

V konkurencii 21 dvojčlenných družstiev obsadili Slováci Martina Chrapánová a Tomáš Hasilla 11. priečku, za víťazmi zaostali o 2:42,4 min, hoci nemuseli ani na jeden trestný okruh po svojich streľbách.

Preteky tzv. single miešaných štafiet, ktoré sú polovičnou verziou miešaných štafiet, IBU v piatok vôbec prvý raz zaradila do programu pretekov Svetového pohára.

Každá žena musela absolvovať bežecký úsek dlhý 6 km, každý muž zasa 7,5 km.

Single miešané štafety na 2x 3 km + 2x 3,75 km:

1. Rusko (Jana Romanovová, Alexej Volkov) 35:43,3 min (0 trestných okruhov), 2. Nórsko (Marte Olsbuová, Henrik L´Abee Lund) +21,5 (0), 3. Ukrajina (Julia Džimová, Artem Tiščenko) +24,6 (0),... 11. Slovensko (Martina Chrapánová, Tomáš Hasilla) +2:42,4 (0)