Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Biatlon, MS: Zlato pre Poireeho, Marek Matiaško 27.

SITA|Publikované 6. feb 2007 o 16:23

ANTERSELVA 6. februára (SITA) - Titul majstra sveta vo vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km na 41. šampionáte v biatlone v talianskej Anterselve si vybojoval Francúz Raphael Poiree. Je to pre neho ...

ANTERSELVA 6. februára (SITA) - Titul majstra sveta vo vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km na 41. šampionáte v biatlone v talianskej Anterselve si vybojoval Francúz Raphael Poiree. Je to pre neho ôsme zlato v kariére a v historickom rebríčku najúspešnejších účastníkov MS sa s bilanciou osem zlatých, dve strieborné a šesť bronzových medailí posunul na 6. miesto. Tridsaťdvaročný Francúz absolvoval preteky bez jediného streleckého zaváhania a o 26,8 s predstihol olympijského víťaza z Turína 2006 Nemca Michaela Greisa, bronz si vybojoval vo vynikajúcej forme štartujúci Čech Michal Šlesingr.

Preteky priniesli kúsok radosti aj slovenským farbám. Marek Matiaško, ktorý na minuloročnej olympiáde v tejto disciplíne skončil na skvelom piatom mieste, dobehol tentoraz na 27. pozícii, čo je jeho najlepší výsledok v aktuálnej sezóne a do celkovej klasifikácie SP si pripísal 4 body. O 28 sekúnd dokonca zdolal v tejto sezóne famózneho Nóra Björndalena, ktorý na strelnici nazbieral 6 trestných minút a jeho útok na jubilejné desiate majstrovské zlato sa teda nevydaril. Miroslav Matiaško obsadil 37. miesto, Pavla Hurajta klasifikovali hneď za ním na 38. pozícii a Dušanovi Šimočkovi patrila v 111-člennej výsledkovej listine 73. priečka.

"Aspoň trochu radosti, aj keď aj tie štyri Marekove body boli doslova vydreté. Pohyboval sa okolo pätnásteho miesta, ale rovnako ako vlani v Cesane - San Sicariu na olympiáde na poslednej streleckej položke chytil trestnú minútu a prepadol sa tesne na hranicu bodujúcich. Preteky nám ukázali, že máme na to, aby sme rovnocenne súperili so svetovou špičkou a sobotný strelecký výbuch v rýchlostných pretekoch bol odrazom psychickej nevyrovnanosti. Bežecky stále trochu zaostávame, myslím, že je to odraz slabšej letnej prípravy. Priznávam sa, že v kútiku duše som veril, že jeden z nášho kvarteta ´spadne´ do elitnej dvadsiatky, ale vďaka aj za tento výsledok," zhodnotil vystúpenie svojich zverencov tréner Peter Zelinka.

Výsledky majstrovských pretekov sa započítavajú aj do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Žltý dres celkového lídra si napriek tomu, že po prvý raz v sezóne v pretekoch, v ktorých nastúpil, vôbec nebodoval, udržal Ole Einar Björndalen, červený dres pre najlepšieho v hodnotení disciplíny však odovzdal Michaelovi Greisovi.

Výsledky:

Muži - vytrvalostné preteky na 20 km: 1. Raphael Poiree (Fr.) 56:14,6 Min (0 trestných minút), 2. Michael Greis (Nem.) +26,8 s (2), 3. Michal Šlesingr (ČR) +37,4 (2), 4. Frode Andresen (Nór.) +39,3 (1), 5. Nikolaj Kruglov (Rus.) +51,1 (0), 6. Ivan Čerezov (Rus.) +1:09,6 (1), 7. Tim Burke (USA) +1:27,4 (2), 8. Simon Fourcade (Fr.) +1:33,5 (1), 9. Ricco Gross (Nem.) +1:37,8 (0), 10. Halvard Hanevold (Nór.) +2:01,8 (1),... 27. Marek Matiaško +4:22,3 (1), 37. Miroslav Matiaško +5:57,6 (2), 38. Pavol Hurajt +5:59,1 (2), 73. Dušan Šimočko (všetci SR) +9:24,1 (4).

Poradie vo SP (veľký krištáľový glóbus) po 17 pretekoch (27 naplánovaných):

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 488 bodov, 2. Michael Greis (Nem.) 478, 3. Björn Ferry (Švéd.) 439, 4. Ivan Čerezov (Rus.) 433, 5. Nikolaj Kruglov (Rus.) 429, 6. Andreas Birnbacher (Nem.) 402, 7. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 399, 8. Raphael Poiree (Fr.) 374, 9. Halvard Hanevold (Nór.) 354, 10. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 352,... 69. Marek Matiaško (SR) 7

Poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov (malý krištáľový glóbus) po dvoch pretekoch (zo štyroch naplánovaných):

1. Michael Greis (Nem.) 89 bodov, 2. Michal Šlesingr (ČR) 83, 3. Raphael Poiree (Fr.) 82, 4. Ivan Čerezov (Rus.) 68, 5. Halvard Hanevold (Nór.) 63, 6. Andreas Birnbacher (Nem.) 58, 7. Ole Einar Björndalen (Nór.) 50, 8. Björn Ferry (Švéd.) 48, 9. Frode Andresen (Nór.) 40, 10. Nikolaj Kruglov (Rus.) 39,... 42. Marek Matiaško (SR) 4