Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Biatlon je v pasci, hoci vraj úplatky nedával

(Autor: ILUSTRAČNÉ, FOTOARCHÍV SME - TIBOR SOMOGYI)
Sportnet|12. aug 2011 o 12:09

Polícia odhalila nepriamu korupciu v prípade štátnej dotácie na biatlonový areál v Osrblí. Zväz odmieta, že by dával úplatky. Azda firma, čo ho stavia? Ale kto úplatky prijímal?

BRATISLAVA. Premiérkou v stredu zverejnený škandál o úplatku krátko po odoslaní prvej tranže štátnych financií na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí vrhol zlé svetlo na náš najúspešnejší zimný šport.

Slovenský zväz biatlonu sa včera ohradil. „Ocitli sme sa v pasci a tvrdíme, že nie našou vinou, no držíme čierneho Petra,“ cituje TASR jeho prezidenta Jána Hyžu, ktorý je vo funkcii odvlani.

Premiérka splnila slovo. Aj zväz

Predsedníčka vlády Iveta Radičová 8. februára prijala biatlonovú delegáciu na čele s najúspešnejšou vancouverskou olympioničkou Anastasiou Kuzminovou.

Po vysvetlení problémov s výstavbou centrálnej budovy osrblianskeho areálu, ktorý má byť na prelome januára a februára 2012 dejiskom majstrovstiev Európy, prisľúbila pomoc. Dokonca aj záštitu nad šampionátom. Teraz hrozí, že sa neuskutoční.

Vďaka premiérkinej iniciatíve sa štát rozhodol uvoľniť na dostavbu jediného konkurencieschopného biatlonového areálu na Slovensku dovedna 1,6 milióna eur: 1,3 milióna prostredníctvom ministerstva školstva a zvyšok z Radičovej rezervy.

„Podmienkou bolo, že areál sa dostane do vlastníctva zväzu. Od Biatlonového klubu Osrblie sme ho odkúpili 28. júna s tým, že sme sa dohodli na mesačných splátkach na pomerne dlhé obdobie,“ vysvetlil nám Ivor Lehoťan, viceprezident zväzu, ale aj Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) a navyše šéf organizačného výboru majstrovstiev Európy 2012.

Kto dával a prijímal desiatok?

Úrad vlády SR neotáľal a po podpise zmluvy poslal 300-tisíc zväzu už v prvej polovici júla.

Koncom júla, ako bez uvedenia podrobností informoval predvčerom minister vnútra, však polícia prichytila pri preberaní úplatku 30-tisíc eur tri osoby, z ktorých jedna – sprostredkovateľ – je stíhaná väzobne. Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková včera skonkretizovala, že ide o Igora L., ktorý je s dvoma ďalšími podozrivý z prečinu nepriamej korupcie spolupáchateľstvom.

„Dotáciu sme zastavili, lebo hneď v úvode niektoré osoby pristihli pri korupčnom správaní sa, pri výbere tzv. desiatku – desiatich percent z týchto pridelených finančných prostriedkov,“ povedala Radičová.

Kto podplácal a koho, nie je zatiaľ jasné.

Čosi sa dá vytušiť z vety ministra vnútra vyslovenej na predvčerajšom brífingu: „Vyšetrovanie korupcie sa nezastaví ani pred dverami ministerstiev.“

Zväz z dotácie doplatil resty

Prvotné hlavné podozrenie napriek tomu padlo na biatlonový zväz. Ten včera zorganizoval v Banskej Bystrici tlačovú besedu.

„Nevieme o žiadnom funkcionárovi zväzu, ktorý by bol v prípade obvinený či podozrivý,“ tvrdí Lehoťan. „O kauze vieme len z médií a z toho, že prezident Ján Hyža je na piatok predvolaný na vypočutie.“

Nad okamžitým zrušením dotácie sa zväz počudoval. Bez nej nie je schopný dostavať budovu a usporiadať šampionát.

Hyža mu šéfuje odvlani. Podľa vlastných slov po nástupe do funkcie nechal vypracovať znalecký posudok na stavbu multifukčnej jednoposchodovej budovy, podľa ktorého všetky minulé, štátom investované financie „sa prestavali a zúčtovali, navyše sa vykonali práce a dodali materiály v hodnote 153 865 eur“.

Presne túto sumu zväz minulý mesiac po obdržaní prostriedkov od premiérky poslal na účet firmy Kňazík Slovakia, ktorá budovu stavia.

„Areál sme prevzali aj s vysúťaženou stavbou, nemali sme dôvod na to, aby sme zmluvu vypovedali,“ cituje Hyžu agentúra SITA. „Rozhodli sme sa, že doplatíme staré veci. To, ako súkromná firma, ktorá na základe riadne vystavenej faktúry, podkladom ktorej je znalecký posudok, bude nakladať s prostriedkami, je vecou firmy.“

Som rád, že sme boli opatrní

Firmu polícia mohla mať v hľadáčiku už z minulosti.

Nepriamo to vyplýva aj z vyjadrení nového generálneho riaditeľa sekcie športu Ministerstva školstva SR Ladislava Križana.

Rezortné ministerstvo poskytlo posledné financie na rekonštrukciu biatlonového areálu v Osrblí v rokoch 2008 a 2009: 578 628 a 665 000 eur.

„Vlani ani tohto roku sme na ňu nedali ani cent,“ ubezpečil Križan. „V máji sme však deklarovali, že za presne stanovených podmienok sme pripravení podporiť biatlonové ME sumou 1,3 milióna eur: 300-tisíc sme mali dať z nášho rozpočtu a milión nám na tento účel navyše uvoľnilo ministerstvo financií.“

Tieto peniaze sú stále na účte rezortu školstva. „Zväz síce pred krátkym časom preukázal, že sa stal vlastníkom areálu, čo bola jedna z podmienok, ale ešte sme s ním neuzatvorili zmluvu, bez ktorej nemôžeme uvoľniť prostriedky,“ vysvetlil.

„Do Osrblia sme v marci poslali finančnú kontrolu v súvislosti s využívaním štátnych prostriedkov v rokoch 2008 – 2009, teda ešte za bývalého vedenia biatlonového zväzu, lebo sme chceli mať istotu. Dosiaľ nie je uzatvorená. Boli sme opatrní a dnes som rád,“ dodal sekčný šéf.

Osud biatlonových majstrovstiev Európy 2012, ktoré by sa mali začať o päť a pol mesiaca, visí vo vzduchu.

„Dvadsaťčlenný organizačný výbor pracuje naplno, naposledy sme – netušiac, čo sa o dva dni prevalí – sedeli v pondelok,“ tvrdí jeho šéf Ivor Lehoťan. „Dnes už o novom vývoji situácie budem musieť informovať prezidenta svetovej únie.“

Súvisiace články