Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Bežkári márne hľadajú sneh aj na severe Európy

Martin Bajčičák sa na novú sezónu pripravuje vo Švédsku na umelom snehu. V Škandinávii nemali takú teplú jeseň päťdesiat rokov. (Autor: ARCHÍV MARTINA BAJČIĆÁKA)
Ondrej Gajdoš|Publikované 14. nov 2011 o 07:09

Teplá jeseň komplikuje lyžiarom prípravu aj v Škandinávii. Martin Bajčičák začína sedemnástu sezónu.

BRUKSVALLARNA, BRATISLAVA. Bežec na lyžiach Martin Bajčičák štartuje do svojej sedemnástej sezóny vo Svetovom pohári a už dávno si nepamätá takú komplikovanú prípravu na úvodné preteky.

Sneh nie je ani na severe Európy.

Nový ročník Svetového pohára zažije premiéru už tento týždeň. Keďže nórske stredisko Beitostoelen má zelené lúky a teploty nad nulou, preteky museli presunúť do menej frekventovaného Susjoenu.

Trénerstvo ho neobmedzuje

„Aj začiatok olympijskej sezóny 2005 - 2006 bol náročný. V novembri sme boli za severným polárnym kruhom vo fínskom Muoniu a sprvu nám tam pršalo,“ spomínal 35-ročný reprezentant.

„Nakoniec však sezóna dobre dopadla, v Turíne sme vybojovali dve ôsme miesta. Nebol by som proti, ak by sme ich v nadchádzajúcej zime zopakovali vo Svetovom pohári.“

Bajčičák zostal v tejto sezóne už bez svojej lyžiarskej dvojičky, Ivan Bátory ukončil kariéru.

Partnerom veterána v bielej stope je teraz v príprave šprintér Peter Mlynár.

Navyše z úsporných dôvodov na lyžiarskom zväze prišla mužská reprezentácia aj o trénera, a tak si Bajčičák zobral na plecia ďalšiu úlohu. Trénuje sám seba i mladšieho kolegu.

„Zatiaľ ma to v príprave neobmedzovalo. Uvidíme, aké budú výsledky,“ poznamenal najlepší slovenský bežec v ére samostatnosti.

V roku 2005 vyhral v Reit im Winkli preteky Svetového pohára na 15 km voľnou technikou a na svetovom šampionáte v tom istom roku dobehol do cieľa skiatlonu štvrtý.

Sneh našli najprv v tuneli

„Švédi v Bruksvallarne nám vraveli, že takú teplú jeseň nemali vyše päťdesiat rokov,“ vravel do telefónu Bajčičák.

„A tak sme museli našu prípravu prekopať od základov. V prvom novembrovom týždni sme sa vybrali za snehom do tunela v Torsby, vzdialenom od Bruksvallarny asi 350 kilometrov.“

V tuneli na 1300 metrov dlhom okruhu a na umelom snehu pri teplote mínus štyri stupne Celzia nabehali desiatky kilometrov a stretávali pretekárov z iných krajín. Aj slovenských biatlonistov.

Uprostred minulého týždňa sa už presunuli do Bruksvallarny. „Snaživí organizátori pripravili aspoň dvaapolkilometrový okruh s umelým snehom, aby sme mohli trénovať.“

Včera si Bajčičák otestoval výkonnosť v pretekoch FIS na 15 km voľnou technikou.

Chce vydržať po Soči 2014

Na trať vybehlo 180 pretekárov, zo svetovej špičky chýbali Taliani, Nemci, Česi. Štyridsiate tretie miesto so stratou 1:46 min na víťazného Francúza Manificata ho neuspokojuje.

„Cítim, že do optimálnej formy mám ešte ďaleko. V pretekoch Svetového pohára túžim bodovať.“

V pretekárskej kariére by chcel vydržať do olympiády v Soči 2014.

Súvisiace články