Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Bežci na lyžiach ladia formu v rakúskom Obertilliachu

Sportnet|Publikované 17. jan 2014 o 00:00

Príprava lyžiarov bežcov na zimné olympijské hry v Soči pomaly finišuje.

Aktuálne prebieha v rakúskom Obertilliachu, kde sú na rozdiel od Slovenska dobré snehové podmienky.

OBERTILLIACH. Do tirolskej obce pricestovali slovenskí bežci na lyžiach priamo z pretekov Svetového pohára v Novom Meste na Morave.

„Obertilliach leží v nadmorskej výške 1 450 metrov. V rovnakej bude aj olympijská dedina. Sú tu dobré podmienky, 1,5 metra snehu, dobre upravené bežecké trate,“ informoval reprezentačný tréner bežcov na lyžiach Stanislav Holienčík, s ktorým sme sa spojili prostredníctvom emailu.

Dvojtýždňové záverečné sústredenie je zamerané na ladenie formy.

„Skrátili sme objemy tréningov cca na tri hodiny denne, no pridali sme na intenzite. Bajčičák pobeží v nedeľu preteky Dolomiten Lauf, dlhé 42 kilometrov voľnou technikou. Minulý rok tu skončil druhý, keď porazil aj Petra Nortuga. Je to v rámci prípravy a celkom sa nám hodí do plánu absolvovať aj takéto dlhšie preteky,“ načrtol najbližšie plány S. Holienčík.

Ostanú až do konca januára

Vzhľadom na zlé snehové podmienky na Slovensku zostanú lyžiari v Rakúsku asi až do 26. januára.

„Potom tri dni na oddych, balenie. 29. januára ešte budeme mať tréning, večer cestujeme do Bratislavy. Na druhý deň máme olympijský sľub u prezidenta I. Gašparoviča. Prednesie ho Kuzminová a cti sa dostalo aj Martinovi Bajčičákovi,“ uviedol S. Holienčík.

Posledný januárový deň potom výprava bežcov na lyžiach v zložení M. Bajčičák, P. Mlynár, S. Holienčík a servisman O. Benka-Rybár odlieta z Viedne priamo do Soči.

Príprava na olympijské hry sa pre bežcov na lyžiach začala už v máji minulého roka. „Leto sme, s výnimkou jedného sústredenia v snežnom tuneli v Oberhofe spolu s českým tímom, absolvovali v domácich podmienkach na Štrbskom Plese,“ vrátil sa dozadu S. Holienčík.

V septembri začali s výškovou prípravou. „Najprv to bolo v talianskom Livignu v nadmorskej výške 1 800 metrov, následne dvakrát na rakúskom ľadovci Dachstein vo výške 2700 metrov nad morom. Kombinovali sme lyže a dole v Ramsau kolieskové lyže, atletický beh a posilňovňu,“ uviedol S. Holienčík.

Za polárnym kruhom

Prvé dni novembra sa bežci na lyžiach presunuli za polárny kruh. Vo fínskom stredisku Muonio absolvovali prípravu na snehu dlhú skoro mesiac. „Znova to bolo spolu s českým tímom. Máme už druhý rok rozbehnutú spoluprácu na poli servisu a občas zvládneme spoločný tréning,“ poznamenal S. Holienčík.

Koncom novembra nasledovali prvé preteky Svetového pohára v Kuusame, v polovici decembra štartoval Bajčičák na Svetovom pohári v Davose, Mlynár na svetovej zimnej univerziáde vo Val di Fieme.

„Na Vianoce sme boli tri dni doma a od 26. decembra sme znova na cestách. V záverečnej najnáročnejšej etape pretekov Tour the Ski, výbehu zjazdovky Alpe Cermis, skončil Bajčičák na výbornom 14. mieste a získal prvé body do hodnotenia Svetového pohára. Nasledovali štyri dni regenerácie Slovensku a minulý víkend už spomínané preteky v Novom Meste na Morave,“ uzavrel reprezentačný tréner S. Holienčík.

Súvisiace články