Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Bertuzzi ľutuje, čo spravil, tvrdý postih ho neminul

Sportnet|12. mar 2004 o 00:00

Uslzené oči, rozochvený hlas. Todd Bertuzzi, tvrdý hokejista sa v stredu neubránil emóciám. Predstúpil pred zástupcov médií, aby sa verejne ospravedlnil za hrubé napadnutie protihráča - Steva Moora. "Chcem sa ti ospravedlniť za to, čo som spravil. Nechcel


Todd Bertuzzi sa pri ospravedlnení za hrubé napadnutie Steva Moora (Colorado) neubránil slzám. Vedenie ligy Bertuzziho po brutálnom zákroku v pondelkovom zápase okamžite suspendovalo. FOTO - ČTK/APsom ti ublížiť, cítim sa strašne."

Slzy sú namieste, Bertuzzi si do konca ročníka nezahrá. Vedenie súťaže ho suspendovalo. Kľúč k jeho budúcnosti drží generálny komisár NHL Gary Bettman. Ten zváži, či povolí Kanaďanovi nastúpiť do nasledujúcej sezóny. Trest neminul ani Bertuzziho klub Vancouver Canucks, musí zaplatiť 250 000 dolárov. Prípadom sa zaoberá aj polícia. Za napadnutie s ublížením na zdraví hrozí 29-ročnému hokejistovi trest odňatia slobody na 14 rokov.

Brutálny útok fyzicky dobre stavaného Bertuzziho (190 cm, 103 kg) v pondelkovom zápase s Coloradom sa stal hlavnou témou medzi hokejovou verejnosťou v Amerike. Bertuzzi šiel po Moorovi s jasným cieľom - ublížiť mu. Potvrdili to televízne zábery. Na hráča Colorada zaútočil oboma rukami - hokejku odhodil, nemal úmysel hrať. Miereným úderom do krku zvalil súpera na ľad a búšil do neho, kým ho neoddelili rozhodcovia a hráči Colorada.

Je zarážajúce, že Bertuzzimu stačilo len pár sekúnd na to, aby svojmu súperovi spôsobil ťažký otras mozgu, fraktúru dvoch krčných stavcov a početné pomliaždeniny na krku a na tvári. Toto mala byť odplata za Moorov faul lakťom na kapitána Vancouvru Näslunda (16. 2).

Teraz svoj čin ľutuje. "Verím, že Steve sa naplno zotaví. Chcem sa ospravedlniť i môjmu klubu, fanúšikom Vancouveru a všetkým priaznivcom hokeja." Silový hokejista sa ospravedlnil i Moorovej rodine a všetkým deťom, ktoré to videli.

Hokejová verejnosť i vedenie NHL nevídanú brutalitu okamžite odsúdili. "Takéto konanie nebude v NHL tolerované," cituje agentúra CP prezidenta hokejových operácií NHL Colina Campbella. Ten včera zverejnil rozhodnutie o treste. "Pán Bertuzzi sa pred začiatkom tréningového kempu stretne s komisárom Bettmanom, aby bola prehodnotená jeho spôsobilosť pre hru vo svetle nových skutočností, vrátane fyzického stavu a procesu uzdravovania pána Moora," dodal Campbell.

Bertuzziho tvrdosť je povestná a pocítil ju aj Ľubomír Sekeráš. Na majstrovstvách sveta v Petrohrade 2000 ho práve Kanaďan v semifinále pri mantineli tvrdo narazil. Sekeráš utrpel otras mozgu. Na finále nastúpil len so sebazaprením.

(sb, sita)

Súvisiace články