Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Bertko: "Prehrať môžeme, ale chceme hrať dobrý nohejbal..."

Sportnet|Publikované 25. okt 2002 o 22:00

Košice Zajtrajšok bude v Mestskej športovej hale a v telocvični DPMK na Bardejovskej patriť nohejbalu. Verme, že tomu najkvalitnejšiemu, aký sme v

tomto roku na východe Slovenska mohli zhliadnuť. Medzinárodný turnaj v nohejbale trojíc mužov, pod názvom Veľká cena Košíc, bude zároveň 22. ročníkom turnaja O pohár DPMK a tretím podujatím Grand Prix Slovakia. Sprievodný 6. ročník medzinárodného turnaja v nohejbale trojíc žien sľubuje taktiež kvalitu, takže uvidíme... Organizátorom momentálne papierovo najkvalitnejšieho nohejbalového podujatia na východe Slovenska v tomto roku je Nohejbalový klub (NK) DPMK Košice.

Medzi mužmi je prihlásených desať družstiev, z Českej republiky zavíta Šacung A a Šacung B a tím Plzne, z Rumunska tím Ploiesti, zo Slovenska Humenné, Trebišov, Šaca A a Šaca B, DPMK A a DPMK B. Kým kvality popredného českého tímu, Šacungu (v v drese ktorého uvidíme Richarda Makaru, slovenského reprezentanta, ktorý čosi odohral i za Šacu), sú dané už len samotnou českou školou, Rumuni budú tradične nevyspytateľní. A Slováci? Horúcim favoritom budú najmä domáci dépeemkári, ktorí postavili dve družstvá. DPMK A tvoria Martin Perun, Patrik Perun a Jano Chovan, DPMK B zas Marián Žigala, Miloš Kička a Ján Brutovský (béčko môže posilniť i viceprezident IFTA Július Pitner, ktorý však má dnes v Prahe zasadnutie IFTA, jeho štart teda bude závisieť od toho, ako sa bude cítiť). Dohromady sa však dalo i staronové trio, Ladislav Ivanecký, Ladislav Bertko a Štefan Forrai. Ten prvý spadá pod Prometal Šaca, druhý pod NK 99 Trebišov, tretí pod NK DPMK.

"Keď sme oprvýkrát začali hrať spolu, na Grand Prix v Hlohovci, tak sme plánovali, že pokiaľ by sa dalo, zahrali by sme si na najbližších turnajoch. Závisí to však i od toho, či uvoľnia Pištu Forraia z DPMK - a keďže ho uvoľnili, nie je problém zahrať si spolu," hovorí Ladislav Bertko (na snímke vľavo).

A tak je pohromade trio, nad ktorým dvíha Jaroslav Žigala, tréner DPMK, varovný prst. "(Smiech) Chodievali sme spolu hrávať na tréning, dépeemkári nám umožnili, že sme mohli mesiac trénovať spolu. Poznáme sa dobre, stalo sa, že prehrali nejaký jeden set, ale stále sú lepší ako my. Aj keď vietwe, v zápase sa môže stať všetko," hovorí dvojnásobný majster sveta, ktorý získal na svetovom šampionáte raz zlato v súťaži dvojíc (1996), raz v súťaži trojíc (1994), raz mu patrilo striebro z dvojíc (1994). Navyše, na ME získal dve zlaté a štyri strieborné medaily, na Svetovom pohári dve zlatá.

Tréner DPMK tvrdil, že Ladislav Ivanecký hrá teraz famózne, vraj ako za mlada. "Na tréningu hral skutočne veľmi dobre. Ak mu to takto pôjde... My si v každom prípade veríme, chceme však hrať dobrý nohejbal. Prehrať môžeme... A dá sa, bude to kvalitný turnaj, s hocikým... Nás bude ťahať Laco Ivanecký, keď mu to pôjde, vieme urobiť dobrý výsledok," dodáva Ladislav Bertko. Trio by malo nastúpiť pod hlavičkou Šace. "Pravdepodobne. Nám je to v podstate jedno. Ak by sme názov nemali, tak ho aj vymyslíme (smiech)."

Desiatka účastníkov bude rozdelená do dvoch skupín, kde sa piati účastníci stretnú v zápasoch na dva víťazné sety systémom každý s každým. Semifinále sa bude hrať systémom kríža, teda druhý z A skupiny sa stretne s víťazom B skupiny a naopak. Porazení semifinalisti hrajú o 3. miesto, tí lepší, alebo šťastnejší budú aktérmi finále. Mužský turnaj sa hrá v Mestskej športovej hale. Začína sa o 8.30 hod., do 14. hod. by sa mali dohrať zápasy v skupinách, prvé semifinále je naplánované práve zhruba na 14. hodinu, druhé na 14.30 hod. O 15.30 hod. je v časovom harmonograme vyhradené miesto zápasu o tretie miesto, o hodinu neskôr sa bude hrať mužské finále. Diváci sa v každom prípade určite majú na čo tešiť. "Pokiaľ vezmeme do úvahy DPMK, majú dve kvalitné družstvá. Budú tu Rumuni, Šacung, všetko sú to vyrovnané družstvá, možno DPMK A s Perunovcami má niečo navyše... Ale myslím, že vyhrať môže hocikto."

Taký kvalitný nohejbal na východe v tomto roku ešte nebol, opakujeme vetu z úvodu. "Určite. Na východe určite nie. A vôbec, až na ten Hlohovec, ten však v tomto roku nebol až taký kvalitný, sa taký nohejbalový turnaj nehral," dodáva Ladislav Bertko svoje ohodnotenie ako istú formu pozvánky pre divákov.

Krátko ku ženám. Na turnaji ženských trojíc sa zúčastní sedem prihlásených družstiev: Z Českej republiky zavíta do Košíc Český Brod, z Rumunska Cluj - Napoca, slovenské farby budú zastupovať Piešťany A a Piešťany B, Trebišov, Zalužice a domáci DPMK. Spomínaná sedmička bude hrať v jednej štvorčlennej a jednej trojčlennej skupine, kto v ktorej, o tom rozhodne nedeľňajší žreb. Hrá sa rovnakým systémom ako u mužov, rovnaký je aj časový harmonogram nedele, zápas o tretie miesto sa však bude hrať o 15. hodine, ženské finále o 16. hodine. Zápasy ženského turnaja sa však budú hrať v telocvični DPMK na Bardejovskej ulici, posledné zápasy o umiestnenie (o 3. miesto a finále) sa však presúvajú do Mestskej športovej haly.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.