Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Berliner Kurier: "Bolt! Gold! Weltrekord!

SITA|Publikované 17. aug 2009 o 22:00

Usain Bolt po svetovom rekorde na 100 m: "Keď som viedol aj po 50 metroch, už som vedel, že bude ťažké predbehnúť ma, lebo ďalší úsek je mojou najsilnejšou stránkou"BERLÍN. Chce sa stať legendou, preto s manažérom Rickym Simmsom vymysleli Projekt Bolt. Prvý krok k splneniu urobil už v nedeľu: famózny svetový rekord 9,58, jasné víťazstvo o 13 stotín nad Tysonom Gayom, rekordné zlepšenie globálneho maxima na stovke o 11 stotín. "Bolt! Gold! Weltrekord! Berlín, najrýchlejšie mesto sveta - 51 113 fanúšikov atletiky na Olympijskom štadióne po finále na 100 metrov šalelo," takto príznačné komentoval Berliner Kurier výkon Bolta.

Famózny beh

"Opäť som sa k naplneniu svojho sna priblížil, ale dva úspešné roky sú málo na to, aby som zostal navždy v pamäti športových fanúšikov," priznal skromne jamajský šprintér Usain Bolt na tlačovej konferencii po finále stovky na berlínskom svetovom šampionáte. "Musím byť úspešný rok čo rok, lebo títo dvaja chlapci ma budú neustále naháňať," a pozrel sa na vedľa sediacich Tysona Gaya a Asafu Powella. Aj keď je Usain Bolt už svetovou superhviezdou, ktorú napríklad Gay prirovnal k legende basketbalovej NBA Kobemu Bryantovi, ostáva bezprostredný, neštylizuje sa do pózy nedotknuteľnej superstar. "Nedeľný večer bude patriť k veľkým okamihom v športovej histórii, ale nikdy neviete, čo bude zajtra," upozornil na vrtkavosť osudu.

Dvadsaťdvaročný Jamajčan predviedol v nedeľu večer na Olympijskom štadióne v Berlíne famózny beh. Od štartu, s ktorým má často problémy, až do cieľa. Biomechanická analýza finále ukázala, že po šiestom najlepšom reakčnom čase (0,146 s) viedol už po prvých 20 metroch (2,89 sekundy) o stotinku pred Richardom Thompsonom, ktorý reagoval na štartérov výstrel najlepšie (0,119 s). "Chcel som vo finále odštartovať čo najlepšie a to sa mi podarilo. Rozbehová fáza mi tiež vyšla, a keď som viedol aj po 50 metroch, už som vedel, že bude ťažké predbehnúť ma, lebo ďalší úsek je mojou najsilnejšou stránkou," vysvetľoval trojnásobný olympijský víťaz z Pekingu.

Rýchlosť 44,72 km/h

Netáral do vetra: dvadsiatku medzi 60. a 80. metrom prešprintoval za 1,61 sekundy, čo je v prepočte rýchlosť 44,72 km/h. Úžasné! Ani na jednom meranom dvadsaťmetrovom úseku nebol od Bolta nik rýchlejší. Keď ako blesk prefrčal cieľom, Tysonovi Gayovi zostávalo ešte do konca 1,34 metra. Boltova priemerná rýchlosť na celej stovke bola 37,58 km/h, na prešprintovanie cieľovej rovinky potreboval "jamajský blesk" podľa niektorých 41, podľa iných 42 krokov. Rodák z Trelawny si už vytýčil aj ďalšiu métu: "Viem, že môžem bežať ešte rýchlejšie, ale museli by to byť úplne perfektné preteky. Chcem svetu ukázať, že mám ešte na lepší čas: 9,50 - to by bola veľká vec."

Charfreitag desiaty

Slovenský reprezentant Libor Charfreitag obsadil vo finále súťaže kladivárov na majstrovstvách sveta v atletike v Berlíne 10. miesto výkonom 72,63 m. Nechýbalo však veľa a mohol bojovať v elitnej osmičke o medaily. V prvej sérii mu totiž kladivo zaletelo na hranicu 76 metrov, ale mimo výseče. To isté sa zopakovalo aj v tretej, a hoci bol tento pokus o niečo kratší, stačil by zrejme na postup, veď ako posledný ôsmy šiel ďalej Bielorus Pavel Kryvickij výkonom 73,72 m.

Slovenská reprezentantka Lucia Klocová nepostúpila do stredajšieho finále v behu na 800 m žien. Dvadsaťpäťročná Martinčanka skončila v II. semifinále na 7. mieste časom 2:01,56 min pričom do finále sa kvalifikovali priamo prvé dve z každého z troch semifinálových behov a ďalšie dve s najlepšími časmi.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.