Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Belgická jednotka: Necítime sa ako favoriti

Sportnet|20. sep 2006 o 00:00

Najlepší belgický tenista súčasnosti OLIVIER ROCHUS dorazil za svojím tímom do Bratislavy o deň neskoršie - v pondelok večer. Zdržal sa vo francúzskom Orleanse, kde ako najvyššie nasadený hráč vyhral 75-tisícový challengerový turnaj, v nedeľňajšom finále

Olivier Rochus na včerajšom tréningu. V piatok sa v Sibamac aréne začne barážový zápas Davisovho pohára Slovensko - Belgicko.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

Najlepší belgický tenista súčasnosti OLIVIER ROCHUS dorazil za svojím tímom do Bratislavy o deň neskoršie - v pondelok večer. Zdržal sa vo francúzskom Orleanse, kde ako najvyššie nasadený hráč vyhral 75-tisícový challengerový turnaj, v nedeľňajšom finále zdolal domáceho Michaela Llodru 7:6, 7:6. Najmenší tenista zo svetovej špičky (165 cm) si včera predpoludním v Sibamac aréne zatrénoval s dvojkou tímu, Kristofom Vliegenom, a po kurte priam lietal. Je vo forme, v pohode. Dvadsaťpäťročný O. Rochus sa stal oporou reprezentácie Belgicka v Davisovom pohári.

Ako vám sedí tvrdý povrch dvorca Premier?

"Je taký zvláštny. Chvíľu sa mi zdalo, že je pomalý a potom, že je rýchly. Možno to spôsobili aj loptičky. Potrebujem ešte zopár tréningov, aby som si zvykol. V Orleanse sme hrali na inom povrchu."

Prečo ste si pred daviscupovým zápasom v Bratislave zvolili menší turnaj vo Francúzsku?

"Hralo sa v hale na tvrdom povrchu. Bral som to aj ako prípravu na Davisov pohár. Odohral som päť kvalitných zápasov. Prvenstvo ma povzbudilo, dodalo mi sebavedomie. Pred barážovým zápasom svetovej skupiny so Slovenskom sa cítim tak akurát."

Belgicko prišlo s dvoma hráčmi prvej päťdesiatky svetového rebríčka, kým domáci tím má v top-50 iba Dominika Hrbatého. Ste papieroví favoriti, súhlasíte?

"Nie, nepovažujeme sa za favoritov. Slovensko má výhodu domáceho prostredia, to hrá v Davisovom pohári veľkú úlohu. A Hrbatý je doma nesmierne silný. Očakávam, že to bude veľmi vyrovnaná partia."

Ktorý zápas môže byť kľúčový?

"Každé stretnutie bude dôležité. Ktovie, možno bude rozhodujúca sobotňajšia štvorhra."

S Hrbatým máte nepriaznivú zápasovú bilanciu 1:2. Ako ho vnímate ako tenistu?

"Je to výborný hráč, bojovník, tvrdo pracuje na kondičnej pripravenosti. Má skúsenosti, vie hrať ťažké zápasy. Sme v rebríčku blízko pri sebe, výkonnostne dosť vyrovnaní."

Belgické tenistky hrali minulý týždeň vo finále Pohára federácie s Talianskom, ale na titul nedosiahli. Sledovali ste v televízii aspoň časť zápasu?

"Nie. No bolo mi jasné, že bez zranenej Kim Clijstersovej môžu naše tenistky získať trofej, len ak na všetky tri body prispeje Justine Heninová-Hardennová. Žiaľ, v záverečnej štvorhre si zranila koleno a bolo po nádejach. Jednako aj účasť vo finále je pekný úspech belgického tenisu. Teraz by sa mali pridať aj muži."

Prečo chýba v nominácii váš starší brat Christophe, ktorý je v rebríčku ATP na 64. mieste?

"Ešte vlani hral v Davisovom pohári, ale akosi sa mu nedarilo. Bol príliš nervózny. Necítil sa v tíme dobre. Teraz sa radšej koncentruje na individuálne turnaje."

Chýba aj rebríčková belgická trojka Xavier Malisse.

"Tak to je zasa iná kapitola..." (vraví sa, že je rozhádaný s belgickým zväzom - pozn. red.)

Čo ste za krátky čas videli z Bratislavy?

"Som tu prvý raz. Boli sme na večeru v reštaurácii a páčilo sa mi Staré Mesto. Verím, že si zo Slovenska odnesiem silné tenisové zážitky."

Vizitka Oliviera Rochusa

Nar. 18. 1. 1981 v Namure

Výška / hmotnosť: 165 cm / 59 kg

Držanie rakety: pravák, jednoručný bekhend

Víťazné turnaje: 2 v dvojhre (Palermo 2000, Mníchov 2006), 2 vo štvorhre (Roland Garros 2004, Adelaide 2005)

Postavenie vo svet. rebríčku: 31. (dvojhra), 52. (štvorhra)

Zárobky v kariére: 2,6 mil. dolárov

Bilancia v Davis Cupe (dvojhry aj štvorhry): 11 víťazstiev / 11 prehier

Súvisiace články