Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Belgičania vytlačili našich tenistov z elity

Sportnet|25. sep 2006 o 00:00

Tenisti Slovenska hrali vlani vo finále Davisovho pohára (v Bratislave prehrali s Chorvátskom 2:3) a tohto roku vypadli z elitnej 16-člennej skupiny. Cez víkend prehrali v Sibamac aréne v baráži s Belgickom 2:3. Oproti minuloročnej zostave sa vymenila ...

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Tenisti Slovenska hrali vlani vo finále Davisovho pohára (v Bratislave prehrali s Chorvátskom 2:3) a tohto roku vypadli z elitnej 16-člennej skupiny. Cez víkend prehrali v Sibamac aréne v baráži s Belgickom 2:3. Oproti minuloročnej zostave sa vymenila polovica tímu: Karol Kučera ukončil kariéru, Karol Beck si odpykáva dvojročný trest za pozitívny dopingový test a mladí ich nenahradili. Dominik Hrbatý sám na všetko nestačí. A aj on nie je stroj, tiež má slabšie dni.

Papierové predpoklady pred zápasom s Belgickom kládli hostí do pozície favorita, Olivier Rochus je na 31. mieste svetového rebríčka a Kristof Vliegen len tri miesta za ním. Z našich je len Hrbatý (28.) v širšej svetovej špičke, ďalší hráči - Michal Mertiňák a Lukáš Lacko sú až v tretej stovke renkingu. Vyrovnaná belgická dvojica nepripustila prekvapenie.

Po piatkových dvojhrách prišla v sobotu kľúčová štvorhra. Tesná päťsetová prehra našej dvojice Hrbatý - Mertiňák (5:7 v rozhodujúcom sete) posilnila sebavedomie súpera. "Aj keby som prvý nedeľňajší zápas s Hrbatým prehral, stále máme v zálohe Vliegenov piaty duel," vravel po štvorhre Olivier Rochus. So svojimi 165 centimetrami je najmenším tenistom na okruhu ATP, ale v Bratislave všetkých prerástol. Vyhral obidve dvojhry aj štvorhru s Vliegenom. Hrbatého zdolal 6:2, 6:3, 6:3 a Belgicko poslal do svetovej skupiny.

"Lepšie som už hrať nemohol," vysypal svoje pocity drobec Rochus. Na kurte pokazil iba jednu - dve loptičky, útoky nášho hráča sa odrážali od neho ako od steny. A vo vhodnej chvíli vytiahol víťazný úder. Dominik bol bezmocný. Nedostal sa k žiadnemu brejkbalu, nemal šancu prelomiť Rochusovo podanie.

Belgicko sa po štyroch rokoch vráti do svetovej skupiny. Slovensko po druhý raz v histórii (predtým v roku 2002 po barážovej prehre s Rumunskom) vypadlo do euro-africkej zóny.

Ak Hrbatý naďalej zostane v tíme a mladíci Lacko s Červenákom sa mu výkonnostne priblížia, Slovensko sa o rok môže pokúsiť o návrat do svetovej skupiny. Potom by mohol doplniť zostavu aj Karol Beck po odpykanom treste, hoci poslednými vyhláseniami na adresu realizačného tímu si návrat už teraz skomplikoval. "Vieme aj odpúšťať," podáva mu ruku nehrajúci kapitán Miloš Mečíř.

Súvisiace články