Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Belgičania pre Slovákov atraktívny, ale aj silný súper

SITA|Publikované 12. apr 2006 o 15:06

LONDÝN 12. apríla (SITA) - Súperom slovenských tenistov v septembrovom play off stretnutí o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára bude v dňoch 22.-24. 9. Belgicko a hrať sa bude na Slovensku. Slováci ...

LONDÝN 12. apríla (SITA) - Súperom slovenských tenistov v septembrovom play off stretnutí o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára bude v dňoch 22.-24. 9. Belgicko a hrať sa bude na Slovensku. Slováci sa s Belgičanmi predtým nikdy nestretli, preto o výhode domáceho prostredia musel rozhodnúť žreb. Ako je známe, slovenskí tenisti sa medzi šestnástkou bojujúcou o účasť vo svetovej skupine ocitli po februárovej prehre v zápase 1. kola v Čile (1:4). Zverenci kapitána Miloslava Mečířa, lanskí finalisti tejto súťaže, boli pri žrebe jedným z osmičky nasadených tímov. Nasadzovalo sa podľa aktuálneho postavenia v daviscupovom rebríčku krajín ITF.

Belgičania sa nemôžu pochváliť v Davisovom pohári takým úspechom, aký vlani dosiahlo Slovensko, ale disponujú veľmi silným tímom so štyrmi hráčmi z prvej svetovej stovky - Olivier Rochus (29.), Xavier Malisse (38.), Christophe Rochus (42.), Kristof Vliegen (53.). Belgicko si účasť v play off vybojovalo víťazstvom 4:1 vo víkendovom stretnutí I. skupiny euroafrickej zóny v Kyjeve nad Ukrajinou, o ktoré sa postarali predovšetkým O. Rochus s Vliegenom (získali po 1,5 bode). V nedeľňajších dvojhrách dostali potom šancu aj "náhradníci" Gilles Elseneer a Stefan Wauters. "Je to jeden z najatraktívnejších súperov, pretože majú špičkových svetových hráčov. Olivier Rochus sa už päť rokov drží v najlepšej svetovej päťdesiatke, Xavier Malisse bol v semifinále grandslamového turnaja vo dvojhre a obaja už vyhrali na Grand Slame štvorhru. Navyše Olivierov brat Christophe už tiež vhupol do päťdesiatky. Výhodou je, že hráme doma, čo môže byť v prípade, že naši hráči budú vo vrcholnej forme, jazýčkom na váhach," komentoval londýnsky žreb generálny sekretár STZ Igor Moška. Svoj názor pridal aj kapitán Miloslav Mečíř: "Je to jeden zo silnejších súperov, ktorého poznáme veľmi dobre. Malisse a Rochusovci sú zdatní hráči, ktorí majú aj skalp Domina Hrbatého, navyše aj štvorhru majú výbornú. Tiež sú to univerzáli a nerobí im problém hrať na hocijakom povrchu. Preto povrch nebude až taká výhoda. Predpokladám, že by sa mohlo hrať rovnako ako v minulosti v Národnom tenisovom centre na tvrdom povrchu Premier," povedal Mečíř. Na otázku, či do úvahy ako dejisko stretnutia prichádza aj nejaký iný športový stánok okrem NTC, Mečíř poznamenal: "Mohol by ním byť nový štadión - Steel Arena v Košiciach. Teraz je však o tom ešte predčasné hovoriť." Náročnosť súpera si uvedomuje aj prezident STZ Tibor Macko: "Horší žreb už ani nemohol byť, možno len Belgicko vonku. Treba sa dobre pripraviť a maximálne využiť výhodu domáceho prostredia."

Kapitán Mečíř vie, že v septembrovom súboji s Belgickom nebude môcť rátať s Karolom Beckom, ktorý si v tom čase ešte stále bude odpykávať trest zákazu činnosti za pozitívny dopingový nález. Aj keď je do stretnutia ešte dosť času, Mečíř predpokladá, že jednotkou do dvojhry bude tradičný daviscupový ťahúň Dominik Hrbatý a dvojkou Michal Mertiňák. "V Čile sa mi veľmi páčil junior Lacko, ten by mohol byť trojkou a štvrtý člen družstva je otvorený. Čo sa týka Iva Kleca, ktorý hráva od Nového roku už za Slovensko, videl som ho viackrát trénovať. Nemyslím si zatiaľ, že podáva nejaké výnimočné výkony. Kladiem ho na jednu úroveň so Švarcom a Bruthansom, hoci v rebríčku figuruje vyššie," uviedol Mečíř.


Postavenie hráčov Slovenska a Belgicka v rebríčku ATP Entry pre nasadzovanie vo dvojhre k 10. aprílu 2006:

Slovensko: Dominik Hrbatý (26.), Karol Beck (128.), Michal Mertiňák (196.), Ivo Klec (228.), Viktor Bruthans (303.), Karol Kučera (307.), Igor Zelenay (339.), Lukáš Lacko (365.)

Belgicko: Olivier Rochus (29.), Xavier Malisse (38.), Christophe Rochus (42.), Kristof Vliegen (53.), Dick Norman (125.), Gilles Elseneer (156.), Steve Darcis (192.), Stefan Wauters (220.)


Žreb play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára v tenise (22. až 24. septembra 2006):

Rakúsko - Mexiko

Nemecko - Thajsko

Holandsko - Česko

Rumunsko - Kórejská republika

Slovensko - Belgicko

Španielsko - Taliansko

Brazília - Švédsko

Švajčiarsko - Srbsko a Čierna Hora

Súvisiace články