Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Belenyesiovej ostala univerziádna náplasť

Sportnet|Publikované 22. dec 2006 o 23:00

Košice Pretekárka Kraso centra Košice Jacqueline Belenyesiová (na snímke) neobhájila na spoločnom šampionáte s Čechmi v Liberci titul majsterky

Slovenska v krasokorčuľovaní. V ženskej kategórii ju tesne o 76 stotín bodu porazila jej oddielová kolegyňa, vekom ešte juniorka Radka Bártová. Na Belenyesiovú, ktorá sa v úvode sezóny musela boriť s tréningovým výpadkom pre zranenie členka, teda ostala len strieborná medaila.

Jacqueline, verili ste, že napriek výpadku pre zranenie by ste mohli titul obhájiť?

"Bola som na pochybách, pretože to zranenie členku ma pribrzdilo. Veľmi som však verila, že to dokážem. Dúfala som, že tých vyše šesť bodov straty z krátkeho programu zmažem voľnou jazdou, pretože tá bola vynikajúca, to mi vraveli viacerí. Napokon to tesne o pár stotín nestačilo."

V konečnom dôsledku rozhodol krátky program, po ktorom ste mali veľkú stratu a ani lepšou voľnou jazdou ako Bártová ste manko už nedokázali stiahnuť. Čím to, že po prvej časti súťaže ste tak výrazne zaostávali?

"Je pravda, že môj krátky program nie je taký dobrý ako voľná jazda, to mi už rozhodcovia hovorili od začiatku sezóny. Navyše, kombinácia nebola dokonalá a to v krátkom programe zaváži, pretože tam ide o presné splnenie prvkov. Jednej z rozhodkýň som sa hneď pýtala, či aj pri šesťbodovej strate je ešte možné na Radku Bártovú vo voľnej jazde zaútočiť a ona mi povedala, že áno, ak pôjdem pekne. Snažila som sa, ale nevyšlo to."

O prvenstvo ste sa bili dve Košičanky. Už pred šampionátom bolo jasné, že o titule sa rozhodne medzi vami dvoma. Nepoznačilo to vaše vzťahy s Radkou Bártovou?

"My vychádzame veľmi dobre, nemám proti nej absolútne nič. Samozrejme, na ľade musíme byť súperky, hoci v súkromí sme kamarátky. Dosť ma však sklamalo, keď som si deň pred šampionátom v novinách prečítala, že Radka je nominovaná na majstrovstvá Európy a ona mi nič nepovedala."

Nomináciu na ME uzatvoril zväz prekvapujúco už pred majstrovstvami Slovenska, na základe dlhodobej výkonnosti v tejto sezóne poslal na európsky šampionát Bártovú. Asi by však bolo spravodlivejšie počkať na výsledky majstrovstiev Slovenska a až potom rozhodnúť. Ako sa na to pozeráte vy?

"Veru tak. Vlani som na majstrovstvách Slovenska bola po krátkom programe tretia a bolo mi povedané, že musím ísť perfektnú voľnú jazdu a musím vyhrať, keď chcem ísť na ME. Nechápala som teda, prečo teraz bola nominácia urobená skôr. Nemala som radšej pred pretekmi ani vidieť, že je už nominovaná Radka, pretože na mňa v Liberci doľahlo sklamanie, aj keď som sa snažila nepripúšťať si to. Doteraz to bolo tak, že na ME išiel majster Slovenska, neviem, prečo to bolo teraz inak. Neviem, možno ma už odpísali, keď som si vyvrtla členok. Ja som sa však postupne zlepšovala a cítila som sa dobre."

Na republikový šampionát ste teda išli s trpkým pocitom, alebo v bojovnej nálade?

"Chcela som dokázať, že to viem a nech ma len tak ľahko neodpisujú, aj keď som po zranení. Žiaľ, o niekoľko desatiniek mi to nestačilo. Rozmýšľala som, že možno ide Bártová na Európu preto, že ja idem v januári na univerziádu a tieto preteky sa dosť prekrývajú. Kolegyne zo zahraničia mi však vraveli, že ony idú z univerziády rovno na ME, čiže by sa to dalo stihnúť."

Vlani ste boli na ME vy, teraz cestuje na túto vrcholnú súťaž Bártová, ktorá v konečnom dôsledku oprávnenosť svojej nominácie potvrdila republikovým titulom. Vy by ste mali reprezentovať Slovensko na Svetovej zimnej univerziáde v Turíne. Máte už svoju nomináciu potvrdenú?

"Áno, už mi volali aj ohľadom oblečenia, takže by to malo byť definitívne."

Takže vám ostala aspoň náplasť v podobe účasti na univerziáde...

"Aspoň to. Európsky šampionát som už okúsila, univerziáda nie je každý rok a uvidím tam aj rôzne iné športy, tak verím, že tam bude dobre."

Myslíte si, že máte ešte šancu byť nominovaná na MS v Tokiu?

"Neviem. Predseda zväzu mi v Liberci povedal, že o tom ešte nie je rozhodnuté. Veľmi by som si to priala, lebo do Tokia by som chcela ísť."

Každopádne, ak sa ešte chcete pobiť o účasť na MS, na univerziáde budete musieť zajazdiť vynikajúco.

"Musím sa tam snažiť. Bola by som rada, keby som tam pekne obstála a potom to už bude na predstaviteľoch zväzu ako rozhodnú."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.