Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Belenyesiová pripravila mame narodeninový darček

Sportnet|Publikované 20. dec 2005 o 00:00

Košice - Na majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní do francúzskeho Lyonu pocestuje opäť Košičanka. Tak ako vlani, aj tento rok bude Slovensko na

tomto vrcholnom podujatí reprezentovať Jacqueline Belenyesiová (na snímke). Rozhodlo sa o tom na víkendových republikových majstrovstvách v Košiciach. Vopred bolo jasné, že do Lyonu pocestuje víťazka. Belenyesiová ako najväčšia favoritka a obhajkyňa titulu to však vôbec nemala ľahké, súťaž žien priniesla veľkú drámu.

Po krátkom programe bola Belenyesiová až tretia so značnou, vyše sedembodovou stratou na vedúcu Viktóriu Filipovú, rovnako z košického Kraso centra. Košice teda mali v hre až dve pretekárky, no museli sa obávať, aby im rybník nevypálila Končoková z Banskej Bystrice, ktorá útočila z druhej pozície. Z trojice kandidátok na titul ako prvá nastúpila na voľnú jazdu Belenyesiová. Zajazdila čisto, vyskákala trojité skoky a hodila tak rukavicu svojim konkurentkám. Po nej sa predstavila vedúca Filipová, ktorá však situáciu psychicky nezvládla a po pádoch bolo jasné, že Belenyesiová napriek sedembodovému manku pôjde pred ňu. Najväčšia favoritka však ešte nemala vyhrané, mohlo sa totiž naozaj stať, že z boja dvoch Košičaniek vyťaží Končoková a ona pôjde na ME. Napätie v tých chvíľach vrcholilo. Končokovej jazda, napriek tomu, že bola bez pádov, však postrádala potrebnú voľnosť i technickú náročnosť a ani umeleckým predvedením nezaujala. Po vyhlásení bodového zisku Bystričanky preťal štadión radostný jasot. Vychádzal z úst natešenej Belenyesiovej okamžite po tom, ako bolo jasné, že bodový zisk Končokovej stačí len na druhú priečku a majsterkou Slovenska sa stala domáca pretekárka. "Domáce prostredie mi je skôr na príťaž. Ukázalo sa to v krátkom programe, najväčšia chyba bola v skokoch. To ma obralo o dve priečky. Napriek veľkej strate som verila, že všetko sa dá dotiahnuť. Dúfala som, že to zvládnem," vyznávala sa 20-ročná pretekárka zo svojich pocitov krátko po obhajobe titulu.

Vyzeralo to, akoby všetok tlak z domáceho prostredia vybila v krátkom programe a pred voľnou jazdou, keďže na ňu nastupovala až z tretej pozície, to z nej úplne opadlo. "Po krátkom programe som sa zo všetkého najviac snažila upokojiť. To bolo najdôležitejšie, aby som sa nevystresovala ešte viac. Potom to už bolo v pohode. Mne sa z úzadia vždy útočí lepšie ako keď po prvej časti vediem. Veľkú podporu som dostala aj od rodiny. Mamke som sľúbila, že ju zoberiem zo sebou na majstrovstvá Európy. Dnes (v nedeľu - pozn. aut.) má narodeniny, chcela som jej teda dať takýto pekný darček, preto som veľmi túžila vyhrať."

Prechod na nový systém hodnotenia spôsobil, že na majstrovstvách Slovenska bolo čakanie na známky jednotlivých pretekárov nekonečné. Výhodou Belenyesiovej bolo, že išla voľnú jazdu ako prvá hneď po rozkorčuľovaní, inak by totiž musela na ľade dlho čakať. "V krátkom programe som išla druhá a čakanie na známkly prvej pretekárky sa natiahlo, takže som na svoju jazdu čakala na ľade sedem minút. Aj preto som sa trochu rozladilo. Mne veľmi vyhovuje, keď idem prvá po rozjazdke, lebo som ešte rozohriatá. Ktovie ako by to dopadlo, keby som išla aj vo voľnej jazde napríklad tretia. Zima mi však bola aj bez dlhého čakania, asi to zapríčinil ten stres." Napokon teda Belenyesiovej všetko vyšlo, ale zbabraný krátky program spôsobil, že musela poriadne trpnúť pri čakaní na výsledky až do úplného konca. "Veru, boli to nervy. Aj preto tá obrovská radosť," dodala slovenská reprezentantka.

Stužkovú si príliš neužila

Jacqueline Belenyesiová pobehovala po odjazdení svojej jazdy po košickom štadióne s pripnutou zelenou stužkou na bunde. Stužkovú na Športovom gymnáziu mala vo štvrtok, teda len dva dni pred majstrovstvami Slovenska. Nebol to teda najšťastnejší termín, nevyrušilo ju to pred bojmi o miestenku na ME v koncentrácii? "Pred šampionátom som bola aj chorá, veľmi málo som trénovala. Vo štvrtok do toho prišla aj stužková. Dlho som na nej byť nemohla, nedalo sa ani nejako oslavovať, musela som sa sústrediť na republikový šampionát. To bolo pre mňa dôležitejšie. Po stužku som si však bola," pousmiala sa košická pretekárka.(špa)

Súvisiace články