Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Belenyesiová a Rusi splnili cieľ, šampióni-sólisti nadchli

TASR|23. jan 2006 o 12:30

Lyon 23. januára (TASR) - Na minulotýždenných 97. majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní sa opäť ukázalo, aký priepastný rozdiel delí špičkových ruských ...

Lyon 23. januára (TASR) - Na minulotýždenných 97. majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní sa opäť ukázalo, aký priepastný rozdiel delí špičkových ruských reprezentantov od zvyšku konkurencie. Na ľadovom ovále v lyonskom Paláci športov sa odohral totožný scenár ako na vlaňajšom európskom šampionáte v Turíne. Ruskí krasokorčuliari dokázali obhájiť minuloročné triumfy a zároveň potvrdili, že pred blížiacou sa zimnou olympiádou sú vo výbornej forme a budú patriť medzi hlavných ašpirantov na obsadenie najvyšších pozícií.

V Lyone štartovali aj dvaja Slováci. Vystúpenie Jacqueline Belenyesiovej kompetentní považujú za úspech, novopečený olympionik Igor Macypura však nádeje do neho vkladané nepotvrdil. Belenyesiová si vylepšila postavenie z Turína o štyri priečky, na tohtoročnom šampionáte dokázala postúpiť do finálovej dvadsaťštvorky. "Krátky program Jacqueline som nevidel, no vybojovala si v ňom výborné postavenie. Škoda, podľa mňa vo voľnej jazde premrhala možno svoju životnú šancu na lepšie umiestnenie. Spadli totiž viaceré jej súperky, no Jacqueline sa jazda rovnako nevydarila. Celkovo však nesklamala, splnila to, s čím sme ju na šampionát posielali," zhodnotil Jaroslav Burian, prezident Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu (SKrZ). Belenyesiová odchádzala do dejiska tohtoročných ME s cieľom uspieť a absolvovať obe disciplíny, teda krátky program i voľnú jazdu. Vo výsledkovej listine patrilo 20-ročnej zverenke trénerky Hany Töczikovej 23. miesto.

Macypura nezvládol krátky program, v ktorom okrem nie príliš zaujímavej choreografie naviac spadol a pri hodnotení to zohľadnili aj rozhodcovia. Kyjevský rodák, ktorý dlhé roky žije a trénuje v Spojených štátoch, obsadil konečné 30. miesto a s ďalším účinkovaním na šampionáte sa zverenec trénera Rašida Kadirkajeva rozlúčil už pred sobotňajším voľným programom. "Igor to mal ťažké, v podstate to boli pre neho prvé vážne preteky. Očakávali sme, že by mohol postúpiť do finále. Napokon po absolvovaní krátkeho programu figuroval na 24. mieste a za ním išli ďalší súperi. V tej chvíli bolo jasné, že šampionát sa pre neho skončil," povedal Burian a k ruskej dominancii dodal: "Nie je to žiadna novinka. Stalo sa to už tretíkrát na vrcholných podujatiach, skrátka sú najlepší. Mojimi favoritmi budú Rusi aj na zimnej olympiáde, hoci v športových dvojiciach budú mať silných konkurentov v podobe Číňanov a v tanečných pároch si robia zálusk na zlato Američania."

Medailovú žatvu ruských krasokorčuliarov odštartovali ako prví Tatiana Totmjaninová s Maximom Marininom. V oboch disciplínach - krátkom programe i voľnej jazde s prehľadom zvíťazili. Súťaž športových dvojíc je posledných 11 rokov výlučne záležitosťou ruských reprezentantov, Totmjaninová a Marinin si na svoje konto pripísali piaty európsky vavrín. V ženskej súťaži bola topfavoritkou Irina Slucká, 26-ročná moskovská rodáčka potvrdila predšampionátové prognózy a svojim súperkám nedala šancu. Obe vystúpenia Sluckej hraničili s dokonalosťou a dvojnásobná svetová šampiónka zaslúžene zvíťazila. Jej triumf v Paláci športov vojde do dejín, Slucká sa totiž stala vôbec prvou ženou, ktorá získala sedem najcennejších kovov a v tejto štatistike dokázala preskočiť legendy Katarinu Wittovú a Sonju Henieovú. Tretie zlato pre ruské krasokorčuľovanie vybojovali "tanečníci" Tatiana Navková s Romanom Kostomarovom. Aj im sa podarilo úspešne obhájiť triumf z vlaňajška a získali už piaty najcennejší kov z majstrovstiev Európy. Príjemným prekvapením v súťaži tanečných párov bolo účinkovanie navrátilcov Margarity Drobiazkovej a Povilasa Vanagasa. Manželia sa rozhodli vrátiť do súťažného kolotoča po štvorročnej odmlke, napriek tomu však nebol na ich výkone poznať dlhý výpadok. Sympatickí Litovčania si získali priazeň francúzskeho publika a napokon si z Lyonu vezú bronzovú medailu.

Vrcholom 97. majstrovstiev Európy bola sobotňajšia voľná jazda mužov. V minulosti sa kontinentálny šampionát končil vystúpením žien, teraz sa rozhodli francúzski organizátori zmeniť poradie disciplín a ich krok sa ukázal ako správny. Výkon Jevgenija Pľuščenka patril medzi to najlepšie, čo v dlhej histórii priaznivci krasokorčuľovania mohli vidieť. Rodák z Chabarovska nielenže neurobil vo svojich jazdách najmenšiu chybičku, ale jeho vystúpenia museli nadchnúť aj krasokorčuliarskych laikov. Pľuščenko navyše bojoval aj sám so sebou, jeho štart na šampionáte bol otázny do poslednej chvíle pre chrípkové ochorenie a aj vzhľadom na túto skutočnosť je jeho triumf o to hodnotnejší.

Súvisiace články