Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Beh na lyžiach: V Oberstdorfe s rekordnou slovenskou účasťou v sezóne

TASR|20. jan 2006 o 13:59

Bratislava 20. januára (TASR) - V olympijskej sezóne Svetového pohára FIS rekordných - až šesť slovenských bežcov na lyžiach sa predstaví vo víkendovom ...

Bratislava 20. januára (TASR) - V olympijskej sezóne Svetového pohára FIS rekordných - až šesť slovenských bežcov na lyžiach sa predstaví vo víkendovom dejisku SP v nemeckom Oberstdorfe. Pre trio najlepších Slovákov Ivana Bátoryho, Martina Bajčičáka a Michala Maláka to bude prvý štart od novembrových pretekov vo fínskom Kuusame.

Tím pod vedením trénera Ivana Hudača mal po vynechaní zámorských dejísk v kandaských strediskách Canmore a Vernon pôvodne štartovať v Novom Měste na Morave, v estónskom Otepää i v talianskom Val di Fiemme, škrt cez ropečet im však spravil viróza, ktorá najskôr vyradila z tréningového procesu Bajčičáka a neskôr i Bátoryho a dokonca aj členov ich sprievodu.

V dejisku vlaňajšieho svetového šampionátu sa k trojke pridá Stanislav Holienčík a dvojica žien Alena Procházková a Katarína Garajová, ktorá ešte stále bojuje o splnenie limitu na ZOH do Turína. V sobotu je na programe skiatlon, disciplína, v ktorej pred rokom Bajčičák na MS skončil len o pár centimetrov za bronzovou medailou. "Ambície sú vyššie. Ak skončíme horšie ako do dvadsiateho miesta nebudeme spokojní. Ľuďom sa to možno nebude zdať nič extra, no takisto som postupoval aj vlani, pred Oberstdorfom som končil okolo pätnásteho miesta a verím tomu, že podobne by aj teraz mohla forma vygradovať na olympijských hrách a nemusím teda už teraz vyhrávať, alebo robiť výnimočné výsledky," komentoval pred odchodom do bavorských Álp jediný slovenský víťaz podujatia SP v samostatnej ére Bajčičák a pokračoval: "Verím, že už po minulej nedeli po Slovenskom pohári, kde som prehral až po finiši s Ivanom, som podal dobrý výkon a nielen podľa mňa, ale aj podľa ľudí, ktorí to sledovali, sme sa postarali spolu s Ivanom o veľmi dobré preteky s vysokou úrovňou. Verím, že sme obaja dobre pripravení a že to ukážeme už v Oberstdorfe."

Slovenskí bežci sa už z Álp na Slovensko nevrátia a budú absentovať i pri slávnostnom sľube olympijskej výpravy. Po víkendovom štarte v SP absolvujú ešte záverečnú vysokohorskú prípravu v San Serailme.

Hoci väčšina bežcov už preteky v Oberstdorfe, rovnako ako o dva týždne vo švajčiarskom Davose už bude pravdepodobne vnímať ako bezprostrednú generálku pred štartom olympiády, naďalej sa bude bežať aj o body do rebríčka SP a v konečnom dôsledku o prestížne krištáľové glóbusy. V priebežnom celkovom poradí budú obhajovať domáci Tobias Angerer a Nórka Marit Björgenová, ktorá v tejto stope pred rokom získala až tri zlaté medaily. Po sobotňajšom skiatlone sa bude v nedeľu súťažiť v šprinte klasicky a v oboch disciplínach má skvelá Nórka šancu vrátiť sa do úspešného rytmu z úvodu sezóny, v ktorom žala jedno víťazstvo za druhým.

br

/k dispozíci sú zvukové záznamy/

Súvisiace články