Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Beh na Čertovicu Podtatranci zvládli

Richard Hudeček|Publikované 1. jún 2016 o 22:00

Nový ročník Slovenského pohára v behu do vrchu 2016 pokračoval druhým kolom – Behom na Čertovicu.

Nový ročník Slovenského pohára v behu do vrchu 2016 pokračoval koncom mája druhým kolom – Behom na Čertovicu.

POPRAD. Štart súťaže bol pred Obecným úradom vo Vyšnej Boci, cieľ pri Chate pod sedlom Čertovica. Bežci absolvovali trať dlhú 7 050 m s prevýšením 474 m. Od štartu ich sprevádzalo slnečné počasie, ktoré sa na trati striedalo s polooblačným.

Medzi mužmi dominoval
26-ročný Miroslav Hraško reprezentujúci Urban Fitnes Zvolen. Ženám kraľovala nestarnúca 41-ročná Katarína Paulínyová z AK ZŤS Martin.

Na štart sa postavilo i niekoľko bežcov z podtatranského regiónu. Najrýchlejší z nich bol 25-ročný Ondrej Tuka reprezentujúci Skiklub Štrbské Pleso, ktorý finišoval v celkovom poradí bez rozdielu veku ako šiesty a zároveň obsadil piatu priečku v kategórii do 39 rokov. Od stupňa víťazov ho delilo 54 sekúnd.

Z regionálnych pretekárok cieľovú pásku najskôr preťala Sviťanka Danica Božová. Bez rozdielu veku medzi ženami obsadila 6. miesto a zároveň vybojovala prvenstvo v kategórii od 50 rokov.

Výborne jej sekundovala neustále sa zlepšujúca Drahomíra Popracová z Kežmarku, ktorá v tejto kategórii dobehla druhá.

„Podujatie sa konalo v blízkosti mojej rodnej dediny, ktorá leží na druhej strane kopca, čo bola dobrá motivácia k snahe o kvalitný výkon,“ povedala spokojná Kežmarčanka, ktorá sa pod Tatry pred šiestimi rokmi presťahovala za prácou zo Žarnovice.

Podujatie bolo zároveň kvalifikácia na svetový šampionát v behu do vrchu dorastu do 17 rokov. Pretekári odštartovali o pár minút skôr pred ostatnými bežcami a bežali skrátenú trať. Prvenstvá si vybojovali Ján Marko a Hana Hudecová (obaja z klubu Atléti Banská Štiavnica).

Z výsledkov (víťazi kategórií / najlepší z regiónu): Muži do 39 rokov: 1. Miroslav Hraško – Urban Fitnes Zvolen – 30:52 min. (celkový víťaz medzi mužmi bez rozdielu veku), 5. Ondrej Tuka – Skiklub Št. Pleso – 32:23 min. (celkovo 6.), 15. Martin Vnenčák – Poprad – 36:01 min., muži od 40 do 49 rokov: 1. Ján Pockľan – Hrachovo – 31:33 min. (celkovo 2.), 9. Richard Maciejak – Alpinklub Svit – 39:01 min., muži od 50 do 59 rokov: 1. Ján Malíček – Malco Myjava – 34:48 min., 9. Štefan Žugec – Batizovce – 53:58 min., muži od 60 rokov: 1. Miroslav Kováč – Trenčín – 38:03 min., ženy do 34 rokov: 1. Jana Camberová – Lisková – 39:18 min. (bez rozdielu veku 2. medzi ženami), ženy od 35 do 49 rokov: 1. Katarína Paulínyová – AK ZŤS Martin – 35:34 min. (celková víťazka medzi ženami bez rozdielu veku), 4. Daniela Zgodavová – Poprad – 44:22 min., ženy od 50 do 59 rokov: 1. Danica Božová – Svit – 42:50 min. (bez rozdielu veku 6. medzi ženami), 2. Drahomíra Popracová – Kežmarok – 47:46 min., 3. Zuzana Barthová – BŠK B. Bystrica – 49:00 min., ženy od 60 rokov: 1. Eva Budinská – OU Poluvsie – 46:17 min., juniori: 1. Kristián Klouda – ŠKP B. Bystrica – 33:40 min., juniorky: 1. Veronika Machyniaková – KB Valaská Osrblie – 42:35 min.

Autor: Richard Hudeček