Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Beh hrebeňom Čergova bola náročná previerka vytrvalosti

Najlepší muži v celkovom poradí Behu hrebeňom Čergova. (Autor: Pavol Kall)
Sportnet|Publikované 8. nov 2017 o 23:00

Nedávny beh v malebnej prírodnej scenérii uzatvoril tohtoročný Čergovský pohár.

KYJOV/LYSÁ PRI DRIENICI. Beh hrebeňom Čergova je najdlhší horský beh v tomto pohorí.

Jeho trasa sa začína v malebnej obci Kyjov (okres Stará Ľubovňa) a pokračuje cez najvyššie vrcholy horstva – Minčol (1 157 m), Solisko (1056 m), Veľká Javorina (1 098 m), Čergov (1 050 m), Lysá (1 060 m) a Sedlo Besná (945 m).

Bežcom sa otvárajú nádherné kruhové výhľady. Cieľ behu sa nachádza na Lysej pri Drienici. Dĺžka trate je úctyhodných 31 kilometrov s prevýšením 1 337 m. Tieto údaje len potvrdzujú, že beh by mali podstúpiť trénovaní športovci.

„Niektorí bežci tvrdia, že sú to preteky s nekonečným množstvom zbehov a výbehov,“ povedal jeden z hlavných organizátorov tohto športového podujatia Lukáš Višňovský.

Najlepšie ženy v celkovom poradí tohto behu. (Autor: Pavol Kall)

Čergovský pohár so štyrmi behmi

Vráťme sa však k samotnej myšlienke usporiadať Čergovský pohár, ktorý by zahŕňal štyri bežecké podujatia – Beh na vrchol Minčola, Čergovský umirák, Hornotoryský horský beh Demiankou a Beh hrebeňom Čergova.

„V roku 2017 sme spolu s Lukášom Višňovským a Ondrejom Janigom prišli s nápadom vytvoriť Čergovský pohár,“ prezradil oduševnený turista Jozef Sobota.

Na tohtoročnom 4. ročníku Behu hrebeňom Čergova, ktorým sa uzatvára premiérový Čergovský pohár, štartovalo 104 pretekárov – 83 mužov a 21 žien, čo svedčí o význame tohto podujatia v širšom medziregionálnom kontexte.

„Traja pretekári boli z Česka,“ doplnil Lukáš Višňovský. Športovci súťažili v piatich kategóriách. „Najstarší bežec bol 60-ročný Zikmund Hanuliak z Českej republiky a najmladší bol iba 17-ročný supertalent z Banskej Bystrice Boris Obergries,“ vysvetlil Višňovský, podľa ktorého boli ohlasy na podujatie pozitívne.

„Snažíme sa robiť preteky na čo najvyššej možnej úrovni. Naše preteky prezentujeme ako amatérske, ale musím povedať, že ich organizujeme s profesionálnym prístupom.“

K profesionálnemu prístupu pri organizácii behu podľa Višňovského patrili, samozrejme, aj občerstvenie na troch miestach na hrebeni, ako aj v cieli, tiež zabezpečenie Horskou službou Čergov a servis pre bežcov po oficiálnom vyhlásení výsledkov. A keď sme už pri tých výsledkoch, spomeňme celkových víťazov Čergovského pohára.

Triumf pre Vargu zo Záborského

Medzi mužmi získal absolútny triumf po absolvovaní všetkých štyroch behov Jozef Varga z klubu Senátor Záborské. Medzi ženami sa tešila z celkového víťaz-stva Alena Farkašová z AC Michalovce.

V rámci Behu hrebeňom Čergova sa udeľovali ocenenia pre najrýchlejšieho muža, ktorým sa stal Richard Zvolánek, pre najrýchlejšiu ženu Katarínu Lamiovú a pre Supertalent, ktorým bol najmladší účastník Boris Obergries.

V absolútnom poradí Behu hrebeňom Čergova zvíťazil Richard Zvolánek, druhý bol Michal Lami a tretie miesto obsadil Július Kaľavský. Katarína Lamiová triumfovala v absolútnom poradí medzi ženami, druhá priečka patrí Mahuliene Krištanovej a na tretí stupienok vystúpila Marína Šlárková.

Priblížme si aj poradie v jednotlivých kategóriách. Muži A: 1. Richard Zvolánek, 2. Michal Lami, 3. Boris Obergries. Július Kaľavský sa tešil z celkového víťazstva v kategórii muži B, druhé miesto patrilo Milošovi Popovičovi, tretí bol Jozef Varga. V kategórii muži C bolo takéto poradie na prvých troch miestach: 1. Jozef Sciranko, 2. Jozef Juro, 3. Ján Dečo. V kategórii ženy A vystúpila na najvyšší stupienok Katarína Lamiová, druhá skončila Marína Šlárková a tretie miesto obsadila Alena Farkašová. Medzi ženami B sa najlepšie darilo Mahuliene Krištanovej, druhá bola Alena Slaná a tretie miesto patrilo Martine Gregorcovej.

Príroda ponúka svoje bohatstvo

Lukáša Višňovského sme sa opýtali aj na to, ktoré zaujímavé prírodné lokality mali možnosť vidieť samotní bežci.

„Počas Behu hrebeňom Čergova prechádzali Národnou prírodnou rezerváciou (NPR) Čergovský Minčol. Bežali popri NPR Pramenisko Tople, taktiež popri súkromnej prírodnej rezervácii Vlčia a NPR Čergovská javorina.

V prípade dobrého počasia ponúka samotný vrch Minčol nádherné kruhové výhľady na hlavný hrebeň Čergova, Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Levočské vrchy, Pieniny, Poľské Beskydy, Poloniny...,“ opísal niekoľko pozoruhodných miest Višňovský, pričom nezabudol ani na tie najnáročnejšie bežecké úseky: „Za náročný možno považovať už samotný výbeh na Minčol hneď po štarte. Ale pretože na tieto preteky chodievajú dobre pripravení bežci, tak ich prvý výbeh nemôže zaskočiť. Neskôr sú to výbehy zo Sedla Priehyby na Hrašovík, zo Sedla Čergov na Lysú, ale aj zbeh z Lysej k horskému hotelu Šport do cieľa. Behať dole kopcom po 30 km v nohách vie byť pekne bolestivé.“

Počasie prialo rekordom

Počas každého bežeckého podujatia vie zohrať svoju dôležitú úlohu aj počasie. Niekedy ukáže prívetivú tvár, inokedy zasa tú menej príjemnú. S akou vyrukovalo počas Behu hrebeňom Čergova?

„Počasie bolo premenlivé. V Kyjove na štarte vládla ešte hustá hmla, pri výbehu na Minčol pretekári vybiehali z hmly vo výške asi 800 m, ponúkli sa im aj výhľady, no pri Sedle Priehyby prvých pretekárov zastihol aj dážď. Pršalo ešte aj pri dobehu do cieľa. Na vyhodnotení to už bolo bez zrážok.“

Ako ďalej Višňovský zhodnotil, aj keď bolo počasie chladné a daždivé, prialo bežcom pri dosahovaní dobrých výkonov. „Veď nakoniec padli traťové rekordy.“

Organizácia behu so srdcom

Veľká vďaka teda patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní Behu hrebeňom Čergova, ako aj ostatných behov Čergovského pohára.

Na záver padnú vhod zaiste aj slová Lukáša Višňovského: „Dovolím si tvrdiť, že Beh hrebeňom Čergova má svoje platné miesto v kalendári najlepších trailových bežcov zo Slovenska. Ich pravidelná účasť na našom behu je dôkaz toho, že to robíme správne a tak ako oni sami tvrdia – so srdcom.“

Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č.44/2017. V predaji od utorka 7. 11. do pondelka 13. 11.

Veľká predplatiteľská súťaž týždenníkov MY. (Autor: archív)
Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.